7 nenápadných byliniek a 7 potuliek letnou prírodou za tajomstvami zdravia a sviežej mysle.


8901   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
7 byliniek, Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)
Reklamy

V lete častejšie chodíme na výlety do prírody, viac času trávime turistikou, spoznávaním krajiny, prechádzkami po lúkach a lesoch. Prípadne sa len tak vystavujeme slniečku, aby sme sa opálili. V prírode však všade na nás číha rôzny hmyz, môže sa prisať kliešť, prípadne sa vyskytnú malé úrazy. Radi grilujeme, piknikujeme a to tiež môže priniesť drobné problémy. Napríklad tráviace ťažkostí, s ktorými si musíme vo voľnej prírode poradiť. Poznanie tajomstva liečivých byliniek je osožné a praktické. Život s liečivými bylinkami znamená, že preventívne sa staráme o svoje zdravie. Predstavujeme “šťastnú sedmičku” našich byliniek, ktoré rastú na lúkach, stráňach, v záhrade i popri cestách. Títo nenápadní svedkovia letných prechádzok nám môžu byť raz veľmi nápomocní.

1. Skorocel širokolistý (Plantago media)

7 byliniek, Skorocel širokoliský (Plantago media)

Skorocel (širokolistý aj úzkolistý) je výbornou bylinkou, ktorú nájdete voľne v prírode na hocijakom mieste. Ak sa stane pri turistike alebo na výlete menší uraz, oškriete si koleno alebo ruku, hneď vezmite skorocelový list, trocha ho natlčte (napr. aj kameňom) a priložte na ranu. Rovnako ak vás uštipne komár, osa alebo včela, priložte na ranu skorocelový list, určite zmierni bolesť. Ak vás v prírode rozbolí zub, odtrhnite si list skorocelu a žujte ho, práve na mieste boľavého zuba. Skorocel obsahuje veľké množstvo kremíka, má upokojujúce a chladivé účinky, zastavuje krvácanie pri poranení. Obsahuje tiež vápnik, horčík a vitamín A, preto je vhodnou prevenciou aj pred osteoporózou. Pomáha pri otravách ortuťou, pri hnačkách a je vhodnou bylinkou aj pri ženských ťažkostiach. Skorocel kopijovitý (úzkolistý), ľudovo nazývaný psí jazyk, je protizápalový, vyťahuje hnis z rany, veľmi dobre odhlieňuje pri zápale pľúc a napomáha vykašliavaniu. Čaj zo skorocelu veľmi dobre pôsobí aj na žalúdočné vredy a tráviace problémy. Čerstvý skorocel môžeme používať do miešaných šalátov, pripravujeme z neho aj sirup či tinktúru. Od mája do septembra zbierame mladé zdravé, nepoškodené listy a sušíme si ich na čaj.

2. Mäta pieporná (Mentha piperita)

7 byliniek, Mäta pieporná (Mentha piperita)

Bylinka bola uctievaná už u starých Grékov a Rimanov. Mäta veľmi dobre pomáha pri žalúdočných problémoch, uvoľňuje kŕče. Žuvanie mätových lístkov osviežuje, lieči dutinu ústnu a spríjemňuje dych. Zastavuje zvracanie a ak má niekto problémy pri cestovaní, pomáha ak počas cesty žuje čerstvé lístky. Mäta pieporná obsahuje triesloviny, silice a organické kyseliny. Je dobrým zdrojom mangánu, medi a vitamínu C. Samozrejme, môže sa používať celoročne, lebo napomáha organizmu aj pri chrípke a dýchacích problémoch, prechladnutí, podporuje vylučovanie žlče, zlepšuje nevoľnosť. Šťava z mäty je výborná aj kvôli obsahu mentolu, ktorý ochladzuje telo v horúcom letnom období. Má tiež účinky protiplesňové a antibakteriálne. V lete je vhodné piť mätový čaj, prípadne domáce malinovky, používať mätu na ozdobu ovocných pohárov a zmrzliny, je tiež vhodná do šalátov. V špajzách mäta odháňa myši.

3. Rumanček kamilkový (Matricaria recutita)

7 byliniek, Rumanček kamilkový (Matricaria recutita)

Všestranný rumanček poznáme aj pod názvom harmanček alebo kamilky. V lete, keď chodíme na výlety a veľa cestujeme, sa často nepravidelne stravujeme. Aj preto je vhodné piť rumančekový čaj. Používa sa pri rozbúrenom žalúdku, zmierňuje plynatosť a pomáha tráveniu. Upokojuje podráždenú pokožku pri popáleninách, nemiernom slnení. Proti komárom sa pripraví Silný rumančekový odvar si natrieme na odokryté časti tela a nebudú nás otravovať komáre, neznášajú jeho silnú vôňu, ktorá je pre nás príjemná. Rumanček má upokojujúce, protizápalové, ale aj všestranné liečivé účinky. V lete chráni vlasy pred pôsobením UV lúčov. Upokojuje vlasovú pokožku a pomáha pri lupinách.

Neprehliadnite:
7 byliniek, ktoré na jar pomôžu s očistou organizmu

Dodáva vlasom lesk a blond farbu. Rumančekový čaj je vhodné piť pred spaním, zmierňuje stres, upokojuje a navodzuje dobrý spánok. Zvyšuje hladinu serotonínu a melanínu. Výskum dokázal, že je vhodný aj pre diabetikov, lebo znižuje cukor v krvi a reguluje množstvo inzulínu. Používa sa  aj pri psychických problémoch, na posilnenie nervového systému pri  rozrušení, rozčúlení, prípadne pri kŕčoch. Využívame ho aj pri menštruačných bolestiach, hnačkách, suchom a dráždivom kašli a bolestiach hlavy, zubov, uší. Rumančekovým olejom si natierame boľavé kĺby po športovaní, cestovaní a turistike. Odvar z rumančeka sa užíva aj do veľmi príjemného upokojujúceho kúpeľa.

4. Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)

7 byliniek, Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Levanduľa obsahuje silice, geraniol, borneol, triesloviny a organické farbivá. Uvoľňuje nervové napätie a pomôže nám práve v letných mesiacoch upokojiť sa, znížiť psychické napätie, potom si môžeme lepšie oddýchnuť a relaxovať. Upokojuje bolesť hlavy, pôsobí pri závratoch, nervozite, srdcových ťažkostiach. Levanduľové kúpele pôsobia protireumaticky, má tiež protizápalové účinky. Využívame ju aj pri úrazoch. Levanduľa sa výborne hodí ako čaj a tiež do domácich malinoviek na osvieženie a aj na dezinfekciu ústnej dutiny a tráviaceho traktu. Často ju využívame v potravinárstve a kozmetike. Vyrábajú sa levanduľové džemy, kompóty, malinovky, levanduľový likér, cukor, levanduľové kozmetické krémy. Sušené kvety plníme do levanduľových vankúšikov a používame k dobrému, pokojnému spánku. Levanduľu je tiež vhodná na odpudzovanie vší, bĺch, komárov a molí.

5. Lipa malolistá (Tilia cordata)

Lipa malolistá (Tilia cordata)

Lipu malolistú všetci dobre poznáme ako náš národný strom a strom Slovanov. Jej prenikavá sladká vôňa je veľmi príjemná. Ochladzuje pri teplotách, podporuje potenie, doliečenie zápalov a tiež pomáha vylučovať toxíny z tela. Ochladzuje organizmus a má upokojujúce vlastnosti. Tlmí bolesti nervového pôvodu. Uvoľňuje stavy depresie, prepracovanosti a úzkosti. Lipový kvet sa pridáva do čajových zmesí, je vhodný aj pre deti, býva súčasťou detských čajov. Je tiež vhodný na čaj o piatej a v dovolenkovom čase na upokojenie a relax.

6. Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Počas letnej sezóny je ozdobou kvetinových záhrad, parkov. V prírode sa často môže dôjsť k zraneniu, odrenine. Čerstvý nechtík i odvar z neho urýchľuje procesy hojenia. Je dobré mať ho doma. Ochraňuje pokožku pred silným slnečným žiarením. Hojivo pôsobí na výražky aj akné, popáleniny od slnka, upokojuje a hojí pokožku. Práve flavonoidy, ktoré nechtík obsahuje, ochraňujú naše telo pred oxidačným stresom. Pomáha pri liečení svalov, šliach, kĺbov i kŕčových žíl. Po namáhavej túre budú  vaše nohy vďačné za nechtíkový kúpeľ. Nechtíkový čaj prečisťuje telo, odporúča sa na pravidelný pitný režim. Obsahuje veľké množstvo rôznych látok ako vitamíny A, C, D, E ale aj terpenoidy, éterické oleje, flavonoidy, antioxidanty a množstvo iných. Využíva sa aj v kozmetike, lebo zvláčňuje a hydratuje pokožku a znižuje vytváranie vrások. Nechtík lekársky má široké použitie vo forme čaju a čajových zmesi, masti, krémov, olejov, tinktúr, odvarov, ale čerstvý je vhodný aj do šalátov. Bylinka nemá vedľajšie účinky.

7. Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Bylinka je viac známa pod ľudovým názvom – myší chvost. Hovorí sa o nej, že je na všetky neduhy. Rastie všade, na lúkach, v priekopách. Rebríček urýchľuje hojenie rán, dezinfikuje ich, pomáha k zrážanlivosti krvi, čo vedie k rýchlejšiemu uzatváraniu rany a tiež zmenšuje torbu jazvy. Zároveň chráni pred infekciami a potláča bolesť. Pre túto vlastnosť bol rebríček počas vojny veľmi využívaný a označovali ho ako: „rastlina vojny“. Rebríček pomáha pri upchatom nose, je vhodný aj na naparovanie. Veľmi dobre si poradí aj so ženskými neduhmi. Čaj je vhodný pri únave a migrénach. Ničí hlísty. Obsahuje skupinu vitamínov B – B1, B2, B3, B6, flavonoidy, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom, predčasným starnutím, bojujú proti voľným radikálom v tele, majú antibakteriálne účinky a tiež protivírusové. Obsahuje aj silice, triesloviny, vlákninu, achilín a ďalšie. Pre obsah vlákniny je vhodný aj pri problémoch s trávením a podpore peristaltiky čriev. Použitie: čaje, tinktúra, sedacie kúpele, obklady, ako korenie a čerstvé lístky na dochucovanie polievok, syrov a šalátov. Je tiež výborným repelentom proti komárom. Pred použitím si rozotrite lístky rebríčka na ruky a sledujte, či nemáte naň alergickú reakciu, vyskytuje sa u niektorých ľudí.

Lýdia Šimková