Trpezlivo odbíjajú čas…Hodiny v trnavskej mestskej veži oslavujú 290 rokov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mestská veža Trnava a jej hodiny

Kto by nepoznal ikonickú Mestskú vežu v Trnave a jej hodiny? Vedeli ste však, že jej srdce bije už 290 rokov? Pri tejto príležitosti nepremeškajte výnimočný výstup do veže s Karolom Nemčekom, ktorého rodina sa o hodinový stroj stará úctyhodných sto rokov.

Mestská veža Trnava a jej hodiny

Písal sa rok 1574, keď murársky majster Jakub písomne vyhlásil, že vežu, ktorú začal stavať na rohu námestia, dokončí. Prvé hodiny v nich osadili už v roku 1590. Tie sa však nezachovali. Druhý hodinový stroj zostrojili v roku 1729 a pochádzal z dielne významného Franza Langa. Fungujú dodnes bez akéhokoľvek elektrického pohonu. Jeho hnacou silou sú už generácie ruky pánov trnavského času z rodu Nemčekovcov.

Mestská veža Trnava a jej hodiny

Foto: archív rodiny Nemčekovcov

V rámci tohto významného jubilea sa budú konať komentované výstupy na Mestskú vežu s hodinárskym majstrom Karolom Nemčekom. Budete si môcť vyskúšať natáčanie hodín a zároveň sa dozviete všetky detaily o tom, ako citlivý hodinový stroj času funguje. Taktiež vám porozpráva rôzne historky zo života rodiny; veď za to storočie ich bolo neúrekom.

Mestská veža Trnava a jej hodiny

Foto: archív rodiny Nemčekovcov

„Hodinový stroj môžeme v podstate rozdeliť na tri časti. Každú z nich poháňa závažie. Starajú sa oň dvaja ľudia. V minulosti túto dvojicu tvorili vždy otec so synom, a tak je tomu aj teraz. Tým, že hodiny idú nepretržite 24 hodín, je nevyhnutné, aby bol jeden z hodinárov vždy prítomný v meste,“ vysvetľuje hodinár Karol Nemček, ktorý svoj život zasvätil hodinovým strojom.

Zaujímavé: Výstava Dobrodružná situácia maliarky Lucie Veselej

Do Mestskej veže začal chodiť už ako šesťročný. O stroj sa stará uplynulých osem rokov spoločne so svojím otcom. „Rodina Nemčekovcov je úzko spojená s dejinami Mestskej veže. Sme veľmi radi, že sa Karol Nemček podujal sprevádzať návštevníkov a priblížiť im toto unikátne remeslo. Komentované výstupy na Mestskú vežu budú 17. januára a 21. februára o 17,30 hod. Výstup bude trvať 1,5 hodiny, počet miest je limitovaný na 15 osôb. Preto je potrebné si v predstihu rezervovať svoje miesto v Turistickom informačnom centre – Región Trnava,“ dodáva Michaela Sendeková, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Mestská veža Trnava

Mestská veža Trnava

Otváracie hodiny Mestskej veže:
Október – Apríl: 10.00 – 17.00 hod.
Máj – September: 10.00 – 18.00 hod.

Foto: Trnava Tourism
www.regiontrnava.sk