Milujete kávu a industriálny dizajn? Black Coffee v srdci Banskej Bystrice je to správne miesto

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Uzite si taliansku kavu, Banska Bystrica

Na rohu ulice oproti univerzite kedysi – je tomu pomaly už štvrťstoročie – okoloidúcich lákala tradičná večierka. Časom ju nahradila útulná štýlová kaviareň, ktorá začala budovať tradíciu a spojila sily s kvalitnou liptovskou pekárňou. Vo vynovených priestoroch si tak môžete kúpiť voňavý chlieb, čerstvé pečivo, neodolateľné domáce koláče a k tomu vychutnať výbornú taliansku kávu.

Uzite si taliansku kavu, pečivo a kolace Banska Bystrica

Do kaviarne Black Coffee môžete vstúpiť priamo z ulice alebo z malého námestia cez vynovenú Večierku. Ranná zastávka na čerstvé pečivo sa tak v Banskej Bystrici stáva oveľa príjemnejšou vďaka vôni dobrej kávyštýlovému prostrediu tejto kaviarničky. Black Coffee dodalo rannej káve v meste pod Urpínom pridanú hodnotu. 

Uzite si taliansku kavu, Banska Bystrica

Aj vy milujete pokojné rána, keď máte ešte pred prácou, prednáškou či stretnutím čas zastaviť sa, užiť si pohľad na ulice plné ľudí a vychutnať si šálku dobrého espressa? Ak ste práve v Banskej Bystrici, jedno z najkrajších a najpohodovejších miest na pokojnú rannú kávičku nájdete na Národnej ulici s výhľadom na rektorát Univerzity Mateja Bela. Taliansku kávu Danesi si tu môžete vychutnať naozaj originálne – na mäkkej rohovej sedačke „vo výklade“. Zaujímavé je aj miesto pri barovom stole z hrubých drevených dosák pripevnených na industriálnych železných tyčiach. Alebo si užiť trochu súkromia pri malých drevených stolíkoch na štýlových moderných stoličkách.

Uzite si taliansku kavu, Banska Bystrica

Neprehliadnite: Rozprávkový domček plný sladkostí

Za nápaditým a vkusným industriálno-urbanistickým konceptom Black Coffee stojí majiteľ kaviarne Roman Molčany a kamarát  – tiež kávičkár – Matúš Kurek. „Chcel som mať miesto, kde by som sa cítil ako doma a mohol si tu dať dobrú kávu,“ opisuje. Pekáreň je prepojená s kaviarňou originálnou kovovou zasúvacou stenou, svojpomocne navrhli takmer každý detail, vďaka ktorým sa v kaviarni cítite tak pohodlne.

Uzite si taliansku kavu, kolacik Banska Bystrica

historickej budove odkryli staré tehlové steny komínov, ktoré dnes zdobia hlavnú miestnosť kaviarničky. Pult v pekárni zas zhotovili z netradičných drevených dosiek, ktoré stolár objavil v konskej maštali. „Zdalo sa nám, že je to drevo také netradične ‚vyžraté‘, tak sme sa spýtali stolára, odkiaľ je a zistili sme, že ho zobral z konskej maštale a že ho naozaj ‚vyžral‘ kôň,“ smeje sa náš hostiteľ Roman Molčany.

Uzite si taliansku kavu, Banska Bystrica

Vecí s históriou a príbehom však v štýlovej kaviarni nájdete viac. Industriálne retro lampy nad pultom v pekárni napríklad nie sú ani tak retro, ako poriadne vintage. Majiteľ totiž zrepasoval 40 rokov staré lampy, ktoré sa kedysi používali v podnikoch a továrňach. Štýlové tienidlá z hrdzavého kovového plechu zas majiteľ vyrobil rovnako vlastnoručne. Na usmievavé čašníčky, ktoré vám spríjemnia akýkoľvek náročný deň, však nedáme dopustiť.

Uzite si taliansku kavu, zamestnanci Banska Bystrica

Príspevok vznikol v spolupráci s www.kavickari.sk
Text: Miroslava Germanová
Foto: Ondrej Bobek