Rozprávkový domček plný sladkostí: Madame Patisserie v Trenčíne


7065   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin

Uprostred hustej zástavby plnej inštitúcií a firiem stojí na neveľkom zelenom ostrove biely tehličkový domček. Nenápadný, no s o to väčšou charizmou – ako z rozprávky. Na verande sú poukladané vyrezané tekvice, dvere zdobí veniec zo sušených kvetov, na oknách kvitnú červené muškáty a pri zvončeku je napísané: „Týmto čarovným zvončekom si nás privoláte.“ Naozaj nie sme v rozprávke? Nie, sme na návšteve u Madame Patisserie v Trenčíne. To však neznamená, že realita nemôže byť sladšia ako rozprávka. Zvoníme.

Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin

Z „obchoďáčky“ cukrárkou

Otvorí nám sympatická madam v čiernych šatoch a perlovým náhrdelníkom, ktorý je však v tieni jej žiariacich očí. Celý tento obrázok zase viac pripomína scénu z rozprávkovej knihy ako skutočnosť – nehovoriac o tom, že sme cestou do tohto domčeka s kolegyňou zablúdili. Realita je však taká, že Ivana Šinkovičová si tu plní sen: vyštudovaná ekonómka, ktorá roky pracovala ako obchodná zástupkyňa, si urobila cukrársky kurz a pečie koláčiky do kaviarní, na rodinné oslavy, torty na svadby, alebo len tak pre krajší deň.

Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin, veternik

Priznáva, že sa k získaniu živnosti dostala tak trochu náhodou: „Keby táto možnosť neprišla, nerozmýšľala by som nad tým mať cukrárske vzdelanie – potrebné minimum, vtedy, pred tromi rokmi mi ešte ani nenapadlo mať svoju výrobu.“ Ako však býva často zvykom, náhody majú na svedomí tie najlepšie veci. O cupcakoch od Madame Patisserie z perníkového cesta a mascarponovým krémom rozhodne môžeme hovoriť v superlatívoch. A to sme vtedy ešte nemali za sebou jej povestné veterníčky, ktoré sa v Trenčíne stali legendou opradenou povesťami.

Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin

Ľudskosť, náročnosť, nebojácnosť

Ivana sa do podnikania nevrhla bezhlavo, začínala postupne – jeden koláčik, dva koláčiky denne – a dnes dodáva do viacerých kaviarní v Trenčíne a okolí. Verí však v rovnocenný obchodný vzťah, a tak si podniky vyberá podľa vzájomných sympatií. Práve tento ľudský rozmer cítiť v Madame Patisserie na každom kroku: pri zariadení domčeka, pri rozhovoroch s Ivanou a jej kamarátkou a kolegyňou Martinou, no najmä pri práci.

Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin

Zaujímavé je, že hoci vo výrobni pripravia denne množstvo koláčov, Ivana pečie sama. Prečo? Je náročná – nielen sama na seba -, ale aj na tých, ktorým do rúk zverí svoju povesť, svoje know-how a svoju filozofiu. Na druhej strane, práve vďaka náročnosti a chuti posúvať sa vpred nájdeme dnes Madame Patisserie v tomto domčeku a so skvelým renomé.

Obdivuhodná je aj Ivanina nebojácnosť, začínala od nuly, bez skúseností v cukrárskej výrobe, no neúspech si nepripúšťala. Napiekla koláče, zabalila do krabice a išla do jej srdcu blízkych podnikov: vyskúšajte, ochutnajte, ak bude chutiť, ozvite sa. A väčšina z nich sa ozvala, postupne sa ozývali čoraz častejšie a neskôr sa pridávali aj takí, ktorí sa ozvali sami.

Rozprávkový domček plný sladkostí, madame-patisserie, trencin, zakusok

Madame Patisserie sníva ďalej

Byť hrdý na to, čo ste svojím úsilím a veľkou drinou dokázali, je prirodzené. Pre Ivanu je však ešte prirodzenejšie posúvať sa vpred, nezaspať na vavrínoch. Nie kvôli tomu, aby ju nepredbehla konkurencia, ale najmä preto, aby potešila výsledkami seba, svojich zákazníkov a blízkych. Aj to je dôvod, prečo už dnes sníva o vlastnej cukrárni vo francúzskom štýle. Veľké vitríny plné krásnych koláčikov, nezameniteľná atmosféra a hlavne: radosť z dokonalého pôžitku.

madame-patisserie, trencin

My môžeme len dodať, že Ivana si základy na túto svoju ďalšiu víziu vybudovala skutočne pevné. Chuť aj vzhľad koláčov, jej prístup, nadšenie a nebojácnosť ju predurčujú k tomu, aby sa jej splnil ďalší sen. Ak si chcete zasnívať aj vy a vyskúšať, ako chutí rozprávka, dezerty od Madame Patisserie vám s tým pomôžu. Na záver sa natíska len otázka: „Ivanka, kedy môžeme prísť do tvojej francúzskej patisserie na krémový veterník z odpaľovaného cesta?“

madame-patisserie, trencin

Príspevok vznikol v spolupráci s www.kavickari.sk
Foto: Tomáš Turek
Tomáš Turek

Madame Patisserie nájdete na facebooku aj instagrame.
www.kavickari.sk