Ako skrášliť exteriér domu? Vyskúšajte tieto nápady. Urobia radosť vám a hostí očaria

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
exteriér domu

Exteriér domu. Plánujete aj vy využiť dlhé teplé dni na úpravu okolia svojho domu? Už len zopár maličkostí dokáže tento priestor zmeniť na nepoznanie a priniesť vám veľa radosti. Dodajte exteriéru svojej domácnosti nezabudnuteľné čaro, ktoré bude odrážať vlastný štýl a vkus. Inšpirujte sa ako skrášliť exteriér domu. Tu sú naše tipy…

Zažiarte novou fasádou

Už prvý pohľad na fasádu domu o vás dokáže veľa prezradiť. Dovoľte mu skutočne vyniknúť. Vyberajte si takú farbu fasády, ktorá sa vám v prvom rade páči, ale zohľadnite aj svoje okolie. Ide o dom v zástavbe alebo niekde v horách? Myslite tiež na to, že na veľkých plochách vyzerajú farby inak ako vo vzorkovníku. Vplyvom slnka môžu tiež časom blednúť, a preto radšej zvoľte o stupeň tmavší odtieň.
Farebná fasáda má tiež iný vzhľad ráno, na obed a večer, kedy na ňu dopadá iné svetlo. Moderné sú tiež rôzne obklady, či už kamenné alebo drevené. Stále viac obľúbeným je rhombus. Rhombusový obklad sa vyrába z odolných severských drevín, ktoré majú jedinečný vzhľad. 

exteriér domu

Dlažby a chodníky

Neunáhlite sa s výberom dlažby a spevnených plôch okolo domu. Ide o rozhodnutie, ktoré robíte na niekoľko rokov dopredu. Hlavným cieľom je, aby vám dlažba slúžila a zároveň ladila s fasádou vášho domu. Na výber máte pritom množstvo materiálov a možností, ktoré tiež závisia od ich využitia a prostredia domu. Inú dlažbu vyberiete na príjazdovú cestu alebo parkovisko, a inú do záhrady a okolia domu. V takom prípade by dlažba mala mať protikĺzavý povrch, zvyčajne však už ide o štandard. Zaujímavé sú aj rôzne farebné kombinácie alebo odlišné vzory a tvary. Cena takej dlažby sa môže výrazne líšiť, ale nezabúdajte, že ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

Neprehliadnite:

Boho dizajn
Počuli ste o bytovom štýle boho? Ako si zariadiť obývačku v tomto dizajne?
Ponúkame zaujímavé inšpirácie

Pergola a terasa

Okrem spestrenia vzhľadu celého interiéru ide aj o prakticky využiteľný priestor. Obzvlášť v slnečnej oblasti vám vytvorí príjemný priestor na oddych a pomôže aj ochladiť interiér domu. Ide o takzvané bioklimatické pergoly, ktoré majú otočnú lamelovú strechu. Tá efektívne reguluje tienenie a odvetrávanie prehriateho vzduchu.
Terasa k rodinnému domu jednoducho patrí. Ide o priestor a súčasť záhrady, ktorý dokážete prispôsobiť svojim požiadavkám. Skvelá je aj jej kombinácia s grilom a príjemným posedením, či rôznymi záhradnými rastlinami. Tie vám poskytnú prirodzené útočisko pred slnkom a prinesú do vašej záhrady trochu života.

exteriér domu

Ďalšie doplnky a dekorácie

Aj exteriérové steny sa dajú obohatiť o rôzne dekoračné prvky ako napríklad zrkadlo a obrazy. Obohaťte stenu v okolí svojej terasy alebo v jej blízkosti použite zaujímavé osvetlenie. Použitie zrkadla na vonkajšej stene je podľa niektorých dizajnérov kontroverzné, vo viacerých prípadoch však vytvára zaujímavý vzhľad. A to obzvlášť v kombinácii so zeleňou. 
Vhodným doplnkom sú aj lampy, ktoré osvetľujú chodník a priestor okolo domu. Fungujú na solárnu energiu, a tak ich môžete umiestniť prakticky kamkoľvek. Dobre vyzerajú aj v kombinácii s rôznymi malými a nenápadnými sochami. Ak vás baví starať sa o rastliny, porozmýšľajte aj nad zavesením kvetináčov s popínavkami alebo farebnými kvetmi.