Zimné záhrady a nábytok – myslite na tento dobrý nápad už teraz a užite si záhradu aj v zime


2277   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zimné záhrady

V zime alebo v daždivom počasí si záhradu príliš neužijeme. Aj to je dôvod, prečo vznikajú zimné záhrady. Tie vám prinesú kontakt s prírodou celoročne. Aby ste si mohli užívať oddych a pohľad na svoju záhradu, potrebujete aj pohodlný nábytok, ktorý je vhodný do zimnej záhrady.

Z akého materiálu má byť nábytok do zimnej záhrady? 

Zimná záhrada môže byť vykurovaná a využívať sa celoročne, takže môže ísť v podstate o ďalšiu miestnosť alebo vašu súkromnú tropickú záhradu. Celoročne využívané zimné záhrady sú celkom populárne, pretože v podstate získavate ďalšiu miestnosť navyše. Priestor ale môže byť aj nevykurovaný a slúžiť na prezimovanie rastlín.

Tak či tak je potrebné prispôsobiť sa podmienkam v zimnej záhrade. Ak je v něj zvýšená vlhkosť, vyberte si nábytok, ktorému takáto klíma nevadí. Vhodná je napríklad záhradná lavička z exotického dreva, ktoré sa navyše k tropickým rastlinám skvele hodia. Do nevykurovanej zimnej záhrady, ktorú budete využívať napríklad v nepriaznivom počasí, sa hodí aj nábytok z našich drevín, prípadne kovový alebo ratanový nábytok.

Ratan, drevo alebo kov?

Medzi najkvalitnejší záhradný nábytok vhodný takmer do akýchkoľvek podmienok sa radí nábytok z exotického dreva, ako je teak. Aj keď ide o drahšie kúsky, ich životnosť je dlhá a potrebná starostlivosť minimálna. Obľúbené sú aj domáce dreviny ako napríklad borovica, ktoré sú o niečo menej odolné a náročnejšie na starostlivosť. Drevo by ste mali aspoň dvakrát ročne ošetriť náterom.

Neprehliadnite:

Betónový kvetináč, lexikon.skOdľahčené kvetináče PRESBETON LITE je hit moderných terás! Betón, ktorý zdvihne hravo každý

V zimných aj bežných záhradách je často vidieť nábytok z ratanu, či už z umelého alebo prírodného. Umelý ratan vyniká svojou pevnosťou, odolnosťou a dlhou životnosťou, najmä ak má kovovú konštrukciu. Navyše je aj cenovo dostupný a takmer bez údržby. Prírodný ratan je tiež pevný a dolný, ale mal by byť chránený pred dažďom a mrazom, takže zimná záhrada je pre neho ideálna.

Zabudnúť nesmieme ani na kovový nábytok, ktorý je vyrábaný napríklad z hliníka, prípadne môže ísť o nábytok s konštrukciou z klasické alebo ušľachtilej ocele. Ak chcete ľahký a nehrdzavejúci nábytok, ktorý odolá aj vplyvom počasia, vyberte si hliníkový.

Zimné záhrady majú svoje čaro. Ako ich budete využívať?

Aký typ záhradného nábytku zvolíte, závisí najmä od toho, ako budete svoju zimnú záhradu využívať. Pokiaľ má slúžiť na príležitostné posedenie pre vás a kochanie sa záhradou v každom počasí, postačí aj záhradné kreslo. Viac nábytku budete potrebovať v prípade, ak ju chcete využívať na posedenia s rodinou alebo s priateľmi.

Zimná záhrada je ideálne miesto na posedenie pri káve, dobrom jedle alebo pohári vína nielen v lete, ale aj na jeseň alebo počas nečakanej letnej búrke. Pri takomto využití záhrady stavte skôr na sety záhradného nábytku, alebo si vyskladajte vlastný. Nie je problém zohnať záhradné stoličky, záhradný stôl, kreslá či lavice v rovnakom dizajne. V zimnej záhrade si v podstate môžete vytvoriť majú jedáleň. Raňajky si možno vychutnáte oveľa viac, ak budete obklopený svojimi obľúbenými rastlinami a slnečnými lúčmi.