Útulňa Žliabok v pohorí Tribeč ponúka nevšedný zážitok. Noc v súdku treba zažiť a z neho sa napiť!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
útulňa Žliabok, KST, lexikon.sk

Noc v útulni nepatrí ku každodenným zážitkom; tým skôr, že takúto prežitú noc ponúka iba útulňa Žliabok v lone slovenskej prírody pohoria Tribeč. Samotný objekt tvorí veľký drevený sud. Nie je ťažké si predstaviť sud na víno, ktorý je vybavený pričňami, dverami, malou vstupnou terasou a dôsledne je zastrešený plechovou krytinou.

Každý turista je tu vítaný…

Pred terasou sú dve lavičky, kde si môžete počas túry dopriať napríklad obed. Interiér tejto zaujímavej turistickej ubytovne tvoria dve prične, ktoré sú, podobne ako steny, obtiahnuté plstenou látkou. Pri zadnej stene je jedna úzka doska, na ktorej  môžete (pri troche šťastia) nájsť napríklad aj čajové sviečky. V objekte nie sú žiadne police, nijaké vybavenie. Interiér v duchu minimalistického vybavenia.

útulňa Žliabok, KST, lexikon.sk

Na dverách, ktoré sa zaisťujú jednoduchou závorou, je okno so sieťkou, ktoré sa dá otvoriť kvôli vetraniu. V interiéri bolo čisto, žiadny neporiadok. To sa dá povedať aj o bezprostrednom okolí. Turisti sú si vedomí týchto povinností voči prírode, netreba preto špeciálne vyzývať na dodržiavanie samozrejmých pravidiel. 

Neprehliadnite:

Kňazí stôl, KSTBradlo a Kňaží stôl v Strážovských vrchoch ako víkendový tip na výlet, keď jarné počasie praje

Interhotel nečakajte, no k šťastiu to však stačí

Tento interiérový minimalizmus je praktický a zohľadňuje realitu svojich nocľažníkov. Isto nie je prekvapením, že niektoré viac vybavené útulne trpia nájazdmi jednotlivcov i skupín “tiežturistov”. Do útulní často vnášajú rôzne vybavenie; v tom lepšom prípade…. Treba si byť vedomý, že v tomto súdku nie je žiadna piecka, kde by sa dalo zohriať. Slúži vyslovene na prenocovanie, resp. úkryt pred nečasom.

útuňna žliabok

Vnútri sa vyspia traja ľudia (pri troche nepohodlia možno štyria), dvaja na pričniach, jeden na zemi. Ďalší by sa vedel uskromniť na zastrešenej terase. Určite treba pre všetkých nocľažníkov odporučiť vlastnú karimatku. Takto strávená noc má – popri iných – aspoň ešte jeden bonus navyše: prameň výbornej vody pred samotnou útulňou…akoby voda vytekala priamo zo súdka…

Záverečné odporúčanie? Vynikajúci zážitok, očista tela i ducha niele pre každého odvážneho, ale aj  civiílizáciou poznačeného jedinca…

KST logo , lexikon.sk

 

 


Text, foto a video: T. Grman

Pozvánku pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.
Viac na: www.kst.sk