Bradlo a Kňaží stôl v Strážovských vrchoch ako víkendový tip na výlet, keď jarné počasie praje

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kňaží vrch, lexikon.sk

Bradlo a Kňaží stôl sa stali v Strážovských vrchoch ďalším obľúbeným turistickým cieľom so zaujímavou scenériou, ktorá vyváži aj dlhšie putovanie. Tým skôr, že v prípade túry na Kňaží stôl ide aj o ďalšiu pridanú hodnotu: v tejto lokalite sa totiž nachádza až 5 štátnych prírodných rezervácií (ŠPR) pokope. Kňaží stôl susedí s tromi ďalšími prírodnými rezerváciami – Bradlo, Ľutovský Drieňovec a Udrina a o trošku ďalej je ŠPR Smradľavý vrch. 

Kňaží Stôl (637 m n. m.) je zaujímavý vrch, ktorého vrchol ponúka jedinečnú 180° vyhliadku na Bánovskú dolinu a jej okolie. Vrch sa nachádza v prírodnej rezervácii s rovnakým názvom Kňaží stôl v správe štátnej ochrany prírody Ponitrie. Chránené územie bolo vyhlásené v roku 1988 na rozlohe 88,31 ha a predmetom jeho ochrany sú prirodzené bučiny, xerotermné dúbravy, stepné a lesostepné spoločenstvá s chránenými a ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov.

Kto sa rozhodne, urobí dobre…

Východiskovým bodom je okresné mesto Bánovce nad Bebravou. Severne od mesta sa krajina začína meniť. Nad rovinu vystupujú Strážovské vrchy, západne sa dvíha Považský Inovec. Územím mesta preteká rieka Bebrava. Prvá písomná zmienka o Bánovciach je z roku 1232. Už v roku 1376 boli Bánovce povýšené na slobodné kráľovské mesto. Najvzácnejšou pamiatkou je tunajší kostol sv. Mikuláša z 15. storočia. Z mesta sme vyrazili po hlavnej ceste č. 9 v mestskej časti Horné Ozorovce sme odbočili na cestu č. 1823. V obci Prusy sme prešli na cestu č. 1825 a prešli sme okolo vodnej nádrže Prusy (Bánovská priehrada). Dorazili sme do obce Dubnička, kde sa začína naša turistika. 

Túra sa začína…

Priamo cez obec prechádza modrá turistická značka – po nej išla celá naša trasa. Z obce Dubnička sa dá ísť po spevnenej lesnej ceste. Cestou hore sme išli po tejto ceste a približne po 3,5 km sme sa v lese plynule napojili na modrú značku.
Cestou dole sme išli už výhradne po modrej. Celý modrý chodník je veľmi pohodlný a vedie krásnym lesom. Priamo na vrchol značkovaný chodník nevedie. Riaďte sa mapou, príp. intuíciou a skúste ho nájsť sami… 

Neprehliadnite:

KST, lexikon.sk, Bradlo a Kňaží stôlVrch Somár a Konské hlavy – obľúbený cieľ malých i veľkých turistov v CHKO Malé Karpaty

Isto nezablúdite…

Prvou prírodnou rezerváciou, do ktorej sme sa po dobre vyznačenom turistickom chodníčku dostali, nesie meno po vrchu, na ktorom sa rozprestiera – Bradlo. Toto územie reprezentuje druhovo najbohatšie časti Strážovských vrchov. O niekoľko desiatok metrov ďalej sa nám priamo na chodníčku objavili hneď 2 informačné tabule – o ochrane prírodných rezervácií Kňaží Stôl a Ľutovský Drieňovec. Ten ochraňuje prirodzené lesné spoločenstvá bučín a dúbrav na dolomitických vápencoch.
Všetky 3 prírodné rezervácie predstavujú domov pre suchomilnú a teplomilnú vegetáciu (xerotermnú) s veľkým množstvom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Vo všetkých vzácnych lokalitách platí 5. najvyšší stupeň ochrany.

Kňazí stôl, KST

Nielen pre náročnejších…

Samotná túra mala 14 km, počas ktorých sme striedavo stúpali a klesali 890 metrov. Treba počítať (ak ste s deťmi aj s prestávkami) s časovým rozpätím cca 4 hodiny. Odmenou však bude úžasný pocit, keď máte na vrchole možnosť vidieť kus krásnej slovenskej krajiny. Zapísali sme sa do pamätnej knihy výstupov a pár metrov od vrcholu sme sa utáborili pri ohnisku. Ohnisko aj drevo už bolo nachystané (akoby pre nás). Tu sme si niečo opiekli, v pokoji sa najedli a oddýchli. Túto turistickú vychádzkuu bez problémov a s nadšením zvládnu aj najmenší turisti, ktorých sme cestou stretli.

Spomienky zostanú…

Tie časti trasy turistiky, ktoré prechádzali cez spomínané chránené prírodné rezervácie, mali v sebe neopísateľné čaro. Bola to veľká radosť ísť po takom krásnom a panenskom území. Mohutné borovice, borievkové kríky a množstvo šišiek pod nohami pripomínali skôr flóru a klímu prímorských krajín.
Čo na záver? Verte, ten neskutočný panoramatický výhľad z vrcholu Kňažieho stola bol neopísateľný.

KST logo , lexikon.sk

 

 


Pozvánku pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Viac na: www.kst.sk