Tešíme sa na magickú Noc múzeí a galérií 2022! Bohatý, pestrý a atraktívny program bude aj v SNG

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
SNG_Generácia 909,76, František Draškovič Vzkriesenie (1941-1941)

Tohtoročné celoštátne (i celoeurópske) podujatie Noc múzeí a galérií bude mať oveľa väčšiu moc ako tá minulá Noc. Dôvod je jednoduchý. Uplynulé obdobie neprialo takýmto aktivitám. Je preto prirodzené, že očakávanie malých i veľkých návštevníkov a milovníkov zákutí a tajov a spoznávania nepoznaného v umení sú väčšie. Slovenská národná galéria (SNG) prispieva celým radom zaujímavých aktivít, o ktorých je dobre vedieť…

15.30 – 17.30 | Výtvarné aktivity na výstave 7×7: Rozhliadnuť sa vôkol seba

Bratislava, Esterházyho palác, 2. poschodie
Na troch stanovištiach spoločne preskúmame možnosti nášho zraku a videnia a skúsime sa na seba a svoje okolie pozrieť novými očami. Na program nie je potrebná rezervácia, zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase. Aktivity sú určené rodinám s deťmi aj jednotlivcom.

16.00 – 17.00 | Prehliadka stavby SNG s Dušanom Buranom

Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: TU
Aj vy sa tešíte na otvorenie novej SNG? Pozývame vás na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG v sprievode a s komentárom kurátora SNG Dušana Burana. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov Galérie.

Noc múzeí a galérií, SNG

17.00 – 18.00 | Prehliadka stavby SNG s Alexandrou Kusou

Miesto stretnutia: pred vstupom do SNG – Esterházyho palác, Námestie Ľ. Štúra 4 / rezervácie: TU
Aj ďalšia pozvánka je na prehliadku rekonštruovaného areálu SNG. A to v sprievode a s komentárom generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Predstavíme vám nové výstavné priestory, kinosálu, depozitárny dom, ale aj nečakané výhľady či miesta väčšinou skryté pred očami návštevníkov Galérie.

Neprehliadnite:

Edukačná zóna SNG, lexikon.skEdukačná aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva, zábava a oddych v Slovenskej národnej galérii

18.00 – 18.45 | Autorská prezentácia: Motýľa nekúpiš – Erik Binder

Bratislava, Esterházyho palác, 3. poschodie

Výstava Motýľa nekúpiš predstavuje diela umelcov a umelkyne strednej generácie slovenského súčasného umenia, ktoré obohatili zbierku SNG v roku 2021. Patrí k nim aj videoinštalácia Pneumatrix, o ktorej bude rozprávať jej autor Erik Binder spolu s kurátorkou Alexandrou Tamásovou. V diskusii predstavia genézu, ako aj jednotlivé obsahové vrstvy tohto komplexného diela.

18.00 – 19.30 | Workshop pre dospelých: Vidieť ako nikdy predtým

Miesto stretnutia: pokladňa SNG / rezervácie: TU
Na výstave 7×7 preskúmame formou krátkych aktivít viacero prístupov k optickému vnímaniu priestoru vo výtvarných dielach a ich konkrétne zámery. V ateliéri si priblížime jednu z najstarších pomôcok pre zobrazovanie v lineárnej perspektíve, cameru obscuru, a zachytíme ňou obraz z vlastnej perspektívy. 

19.00 – 19.30 | Kurátorský výklad: Sedem vecí o propagande

Bratislava, Esterházyho palác, 2. poschodie
Nepodľahnúť mámivej sile dezinformácie nebolo nikdy ľahké. Vieme to, propaganda brutálne deformovala naše životy v časoch, ktoré si ešte mnohí pamätajú. Dnes sú demagógie a fámy opäť všadeprítomné. Zaujať, povzbudzovať kolektívne myslenie a presvedčiť ho o svojom, akokoľvek lživom príbehu ale vedeli už plagáty. Totality si z nich v 20. storočí urobili dokonalého služobníka svojich ideologických experimentov. Kurátorka Viera Kleinová predstaví mimoriadne aktuálnu kolekciu propagandistických, agitačných a politických plagátov zo socialistického Československa, ako aj komunistickú propagandu Sovietskeho zväzu a Číny. To aby sme nezabudli… 

Akcia ZET, SNG

20.00 – 21.00 | Slovenské vizuálne umenie 90. rokov

Bratislava, Esterházyho palác, 3. poschodie
Tematický výklad Jany Geržovej predstaví povahu umeleckej scény 90. rokov minulého storočia.

21.00 – 22.00 | Nezabudnuteľné deväťdesiatky. Noc výnimočných svetových videoklipov

Esterházyho palác, 1. poschodie
Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz vytvárajú symbiózu a keď médium ponúka pocit naplnenia? Máte radi výnimočnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Tak určite nezabudnite na Noc výnimočných svetových videoklipov s Petrom Konečným, šéfredaktorom portálu Kinema.sk.

Noc múzeí a galérií, SNG, lexikon.sk

21.00 – 23.00 | Hudba 90. rokov / DJ set

Bratislava, Esterházyho palác, átrium
Zákutiami hudby 90. rokov vás prevedie Peter Dolník, redaktor Rádia FM.

21.00 – 22.00 | Jednohubky na výstave 7×7

Bratislava, Esterházyho palác, 2. poschodie
Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

22.00 – 23.00 | Jednohubky na výstave Motýľa nekúpiš

Bratislava, Esterházyho palác, 3. poschodie
Prostredníctvom krátkych výkladov vám priblížime 5 vybraných diel z výstavy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

Foto: archív SNG

Viac o podujatí Noc múzeí a galérií 2022 sa dozviete na:
www.sng.sk
nmag.snm.sk