Aj tie najbežnejšie veci nás občas dokážu prekvapiť. Poznáte 10 prekvapujúcich faktov o takej samozrejmosti ako je tlačiareň?


2808   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
tlačiareň, reklamné agentúry, lexikon.sk

Tlačiareň je úplnou nevyhnutnosťou v akejkoľvek kancelárii či domácej pracovne. Možno práve vedľa nejakej sedíte, zatiaľ čo čítate tieto riadky. Väčšina ľudí si však na vlastnú tlačiareň ani nespomenie, kým nepotrebuje vytlačiť nejaký dôležitý dokument. Ide skrátka o praktické a funkčné zariadenie, ktoré zriedkakedy budí hlbší záujem. Každý vynález má však svoju históriu a aj tie najbežnejšie veci občas dokážu prekvapiť. Tu je desať prekvapivých faktov, ktoré ste o tlačiarňach pravdepodobne nikdy nepočuli.

Zaujímavé skutočnosti…

1. Najstaršou zachovanou vytlačenou pamiatkou je čínska Diamantová sútra z roku 868. Ide o budhistický text, ktorý zdôrazňuje, aké dôležité je odpútať sa od materiálnych túžob.

2. Európska technológia tlače bola vynájdená v roku 1440 Johannesom Gutenbergom. Na svojom vynáleze však Gutenberg nezbohatol. V roku 1455 ho zažalovali bohatí obchodní partneri a následne ho donútili vzdať sa svojho tlačiarenského podniku. Zomrel v chudobe v roku 1486.

3. Laserová tlačiareň bola vynájdená firmou Xerox v roku 1969 modifikáciou bežnej kopírky.

4. Fixačné valce v laserových tlačiarňach sa zahrievajú takmer na 200 ° C, aby poriadne zapustili toner do papiera. Valce sa po papieri pohybujú tak rýchlo, že papier ani nestihne tlieť alebo dokonca horieť.

Neprehliadnite:

virtuálna adresa, lexikon.skZakladáte si firmu a nechcete drahé priestory?
Poznáme moderné a trendové riešenie – virtuálna adresa

Výpočet zaujímavých faktov o tlačiarni pokračuje…

5. Najmenšou tlačiarňou na svete je model PrintStick americkej spoločnosti Planon. Jeho rozmery sú 2 × 2 × 11 palcov (5,08 cm × 5,08 cm × 27,94 cm) a má hmotnosť len 680 gramov.

6. Najmenšou vytlačenou knihou na svete je 22 stranová japonská obrázková knižka, ktorá má rozmery 0,074 cm × 0,075 cm. Obsahuje predovšetkým obrázky kvetov a k ich rozpoznaniu je potrebné použiť zväčšovacie sklo.

7. Vôbec prvou tlačiarňou určenou pre kancelársku prevádzku bol model Xerox Star 8010. Na trh bol uvedený v roku 1981 a stál dnes neuveriteľných 17 000 dolárov.

8. Náplň tonera netvorí atrament, ale miniatúrne plastové guľôčky, ktoré sa v priebehu procesu tlače roztavia. Každý výrobca tonerov však používa trochu odlišný druh plastu, čo sa prejavuje aj na výslednej kvalite tlače.

toner, tlačiareň, lexikon.sk

9. Najväčšia tlačiareň na svete sa volá Infinitus a vyrobila ju firma Big Image Systems. Používa sa na tlač filmových, televíznych a divadelných kulís. Dokáže potlačiť plochu s dĺžkou až 12 metrov a šírke 50 metrov.

10. Na ISS (Medzinárodnej vesmírnej stanici) je 3D tlačiareň. Je využívaná pre tlač náradia na opravu stanice. Jej konštrukcia je špeciálne vytvorená pre podmienky nulovej gravitácie a umožňuje astronautom dlhšiu misiu v kozme. Výrazne totiž znižuje množstvo súčiastok a náradia fyzicky dopravovaných z povrchu Zeme.

Foto: pixabay