Tatranská galéria v Poprade predstavuje tvorbu dizajnérky Heleny Suchej


3738   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Helena Suchá – Priesvit tvorbou

Výstava Priesvit tvorbou, ktorej vernisáž sa uskutoční 31. októbra 2019 v Artklube Tatranskej galérie v Poprade o 16. hodine, predstaví úžitkovú a grafickú tvorbu popradskej výtvarníčky Heleny Suchej, rodenej Sojákovej.

Výstava je pripravená pri príležitosti životného jubilea výtvarníčky a potrvá do 1. decembra 2019. Helena Suchá patrí medzi významné autorky domácej umeleckej scény. Avšak jej úžitková a grafická tvorba bola po dlhý čas v ústraní a skôr opomínaná. Hoci ako jedna z prvých v tomto regióne profesionálne navrhovala rôzne etikety, obaly, plagáty…

Suchá sa narodila 29. novembra 1938 v Levoči. Po štúdiu na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave (1954-1958) odbor grafika, začala svoju profesionálnu dráhu ako výtvarná návrhárka Chemosvitu, kde pracovala až do odchodu do dôchodku (1960 -1998).

Priesvit tvorbou

Helena Suchá – Priesvit tvorbou

V návrhovom ateliéri podniku sa okrem návrhov obalov, obalovín a etikiet rôznorodých produktov, venovala aj štúdiu vývoja nových technológií a materiálov. Ako sú (viskózové, celulózové, hliníkové fólie, termoplastické polyméry a pod.). V tom čase Chemosvit vyrábal obaly pre podniky v rámci celého Československa. Takže mnohé jej návrhy obalov nechýbali v žiadnej našej domácnosti druhej polovice 20. storočia.

Neprehliadnite: Ladislav Mednyánszky…

Spolupracovala napríklad s podnikmi Deva Trebišov, Stredoslovenské konzervárne a liehovary Liptovský Mikuláš (dnešný St. Nicolaus), Novofruct Nové Zámky, Frucona Košice, Jihomoravské pekárne Brno či  popradské konzervárne (dnešný Tatrakon).

Okrem návrhov rôznych obalovín  predstaví výstava aj kolekciu autorkiných návrhov a realizácie listovej konfekcie pre Harmanecké Papierne a výtvarné návrhy rôznych plagátov.

www.tatragaleria.sk