Kam s deťmi za tradíciami? Vianoce na hrade aj pod hradom ožijú v Starej Ľubovni.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Carovne Vianoce hrad Stara Lubovna

Kým sa v adventnom čase mesta, obce, múzeá i všetky kultúrne inštitúcie snažia pripraviť zaujímavé súčasné predvianočné akcie, aby potešili deti a vyčarili príjemnú predvianočnú atmosféru, múzeum Hrad Stará Ľubovňa pozýva návštevníkov prežiť Vianoce v duchu tradičnej ľudovej a šľachtickej rodiny. Podujatie, ktoré sa uskutoční 3. až 6. decembra 2019, je určené predovšetkým žiakom základných a stredných škôl.

Carovne Vianoce hrad Stara Lubovna

Vieme si predstaviť, ako to vyzeralo na Vianoce v bohatých šľachtických sídlach, kde sa stolovalo s drahým porcelánom a vyberané jedlá sa konzumovali so strieborným príborom? V tom istom čase v chudobných dedinských chalupách si rodiny s mnohými deťmi pripravovali na vianočné hodovanie jedlá len z toho, čo im dala príroda a čo si dorobili.

Neboli také bohaté ako ich poznáme dnes. Ich čaro spočívalo v súdržnosti rodiny a v dodržiavaní všakovakých zvykov a obradov. Pre nejedného detského návštevníka budú jedlá nachystané na stole v hlinených misách a ligotavá ozdoba zo slamy, zavesená nad stolom namiesto dnešného vianočného stromčeka, iste veľkým prekvapením…

Carovne Vianoce hrad Stara Lubovna

V rámci pripraveného programu v dňoch 3. až 6. decembra 2019 predstaví majordóm Hradu Ľubovňa návštevníkom tradičné šľachtické Vianoce. Porozpráva o stolovaní pri slávnostnej večeri, o typických vianočných jedlách a zvykoch v rodinnom kruhu šľachtických rodín žijúcich v minulosti na Hrade Ľubovňa.

Neprehliadnite: Ľubovniansky hrad patrí do trojice najlepších slovanských múzeí

V areáli skanzenu pod hradom, v ktorom sú sústredené drevené dedinské domy z okolia Starej Ľubovne, sa zase návštevníci môžu dozvedieť veľa zaujímavého o tradičným Vianociach v ľudovom prostredí. Spoznajú spôsob štedrovečerného stolovania, symboliku jednotlivých jedál, zvyky a tradície, ktoré sa dodržiavajú do súčasnosti v mnohých domácnostiach na severovýchode Slovenska.

Carovne Vianoce hrad Stara Lubovna

Vianočnú atmosféru doplní aj vôňa a ukážka pečenia vianočných oblátok.

Pripravené podujatie je pre školy bezplatné, ale je potrebné objednať sa na info@hradlubovna.sk najneskôr do 2. decembra 2019.

www.hradlubovna.sk