Turistické novinky z Česka roku 2022! Lákajú spoznať aj menej známe zákutia u našich susedov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rozmberk nad Vltavou_FOTO Ladislav Renner, CzechTourism
Viaceré turistické novinky roku 2022 sú pripravené u nás doma, no aj v susednom Česku – krajine našich najbližších susedov. Česko patrí tradične k najobľúbenejším destináciám Slovákov; veď ide o prejav nielen historickej vzájomnosti, ale aj o dôkaz blízkosti našich národov. Na dobré nadväzujeme aj v tomto roku a vybrali sme najlepších 7 tipov, na ktoré sa môžete tešiť už teraz. Medzi turistické novinky bude patriť napríklad otvorenie najdlhšieho visutého mosta na svete, alebo dokončenie rekonštrukcie unikátnej pamiatky v Zozname UNESCO. Je tu pravý čas začať plánovať výlet!

1. Bude pltníctvo zapísané do Zoznamu UNESCO?

V roku 2021 bolo nominované na zápis do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO pltníctvo, starobylé a dnes už takmer zaniknuté remeslo spojené so stavbou pltí a ich plavením po riekach. Nomináciu predložilo niekoľko krajín spoločne. Prvé zmienky o plavbe na pltiach na Vltave sú datované do 11. storočia. Plte boli dopravným prostriedkom a zároveň samotným nákladom. Ich pôvodný účel na území dnešnej Českej republiky je doprava stavebného a palivového dreva zo zalesnených oblastí do miest. Postupne plte vytlačil rozvoj železnice a na Vltave potom definitívne plavba na pltiach skončila v polovici 20. storočia. Tradícia spojená s plťovým remeslom a najmä s výrobou vodných plavidiel, sa však stále udržuje. Podiel na tom majú spolky v Prahe aj menších mestách pozdĺž Vltavy, ktoré na tradíciu pltníkov nadväzujú. Či bude pltníctvo do Zoznamu UNESCO zaradené, budeme vedieť až na konci roku 2022. Ale aj tak sa môžete vybrať napríklad v Prahe do Podskalské celnice, miesta, kde sa vyberalo od pltníkov clo. V múzeu si napríklad vyskúšate, aké ťažké bolo zdolať plťami pereje.

Czech-Travel1Vltava_Podkova_FOTO-Jiri-Jirousek, dovolenka na Slovensku, Lexikon

Vltavská podkova. Foto: Jiří Jiroušek

2. Najdlhší visutý most sveta na Dolnej Morave

Centrum zimných i letných aktivít na Dolnej Morave na rozhraní východných Čiech a Moravy rozširuje ponuku svojich atrakcií o ďalšie turistické novinky a tipy. Okrem obľúbenej Stezky v oblacích alebo horskej dráhy vzniká v rezorte unikátny visutý most cez Mlýnické údolie. Otvorenie mosta je plánované na jar 2022. Tento most bude najdlhší svojho typu na svete a spojí dva hrebene hôr! Lávka je určená len pre peších a bude merať cca 730 metrov. Svoju odvahu si budete môcť otestovať aj vy vo výške 95 metrov nad zemou.

3. Dokončenie rekonštrukcie pamiatky UNESCO

Pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore v Žďári nad Sázavou, ako znie celé jeho meno, je zapísaný na zozname pamiatok UNESCO. Postavený bol na Vysočine na začiatku 18. storočia a je nepochybne najosobitejším dielom barokového architekta Santiniho. Od roku 2018 prechádza pamiatka rekonštrukciou a reštaurátori sa zamerali ako na obnovu exteriéru, tak aj interiéru. Bola opravená fasáda, strecha, okná, mobiliár aj na baroko striedma štuková vnútorná výzdoba. Celý interiér sa vrátil k pôvodnej farebnosti a k materiálom, ktoré Santini použil pred 300 rokmi. Kostol je už otvorený, dorábajú sa však posledné úpravy. V tomto roku by celá rekonštrukcia mala byť dokončená a akiste bude patriť medzi najobľúbenejšie a najnavštevovaniejšie turistické novinky.

Zelena_hora_nocni_FOTO-Ladislav-Renner, Dovolenka na Slovekensku, Lexikon.sk

Zelená hora v noci. Foto: Ladislav Renner

4. Virtuálne prehliadky jadrovej elektrárne Temelín

Jadrovú elektráreň Temelínnájdete pri rovnomennej obci na juhu Čiech. A aj keď jadrové elektrárne bývajú tým najstráženejším miestom, vy sa môžete pohodlne vybrať až k jadrovému reaktoru. Ako to? Nič nie je nemožné. Stačí si nasadiť špeciálne okuliare, slúchadlá, pohodlne sa usadiť a virtuálna prehliadka jadrovej elektrárne môže začať! Návštevníci sa vďaka technológii dostanú na miesta, kam sa bežne nepozrú ani samotní zamestnanci. Sedemnásťminútová virtuálna prehliadka je určená až pre 40 návštevníkov. Na cestu na miesta, ktoré má možnosť vidieť len hŕstka technikov a inžinierov, sa môžete vydať z návštevníckeho centra elektrárne v kaštieli Vysoký Hrádek neďaleko elektrárne.

Neprehliadnite:

Zámok Pardubice, zima, Dovolenka na Slovensku, lexikon.sk Pozor, straší! Záhady a tajomstvá hradov a zámkov, alebo virtuálny výlet do Česka s nádychom mysterióznosti

5. Ferrata v centre mesta? Prečo nie atraktívna turistická novinka!

Chcete sa vybrať na ferratu a pritom neopustiť pohodlie mesta? Práve otvorená ferrata Havranka sa nachádza na skalnom útvare Havraní skála na pravom brehu Vltavy len pár minút chôdze z centra Českého Krumlova v južných Čechách. V súčasnosti je sprístupnená prvá trasa ferraty s obtiažnosťou C. Lezenie na ferrate je na vlastnú zodpovednosť a len pre skúsených ferratistov vybavených riadnym ferratovým vybavením a horolezeckou prilbou. Unikátom tejto ferraty je aj najdlhšia dvojitá vzdušná lávka v Českej republike dlhá takmer 30 metrov. Z vrcholu je nádherný výhľad na nielen na centrum mesta (od roku 1992 je v Zozname pamiatok UNESCO), ale aj na zámok.

Cesky-Krumlov_FOTO-Petr-Kubat, Dovolenka na Slovensku, Lexikon.sk

Český Krumlov v Zozname pamiatok UNESCO nechýba… Foto: Petr Kubát

6. Rekonštrukcia brutalistického hotela Thermal

V centre Karlových Varov na západe Čiech nájdete jeden z unikátov brutalistickej architektúry, hotel Thermal. Bol dostavaný v roku 1977 a niektoré jeho časti sa práve teraz vracajú do svojej pôvodnej podoby. Napríklad niektoré poschodia a izby, lobby, kongresové vybavenie, ktoré každoročne slúži aj potrebám Karlovarského medzinárodného filmového festivalu. Návštevníkom sa rekonštruovaný hotel otvorí na začiatku letnoej sezóny v júni 2022. Okrem hotelového wellness centra sa chystá nad hotelom otvorenie Saunia Thermal Resortu s vnútornou plochou 7 000 m2 a priestrannými terasami s výhľadom na kolonádu. Saunový svet ponúkne 8 typov sáun, vonkajší plavecký a žriedlový bazén s termálnou vodou, dve bistrá a reštauráciu na najvyššom poschodí rezortu.

7. Majaland – najväčší zábavný park pri pražskom letisku

V outletovom centre POP Airport pri pražskom letisku vyrástol prvý zábavný park Majaland v Česku. Má takmer 9 tisíc metrov štvorcových. Ide o najväčší krytý zábavný park s celoročnou prevádzkou. Deťom a rodičom ponúka celkom 12 impozantných atrakcií vrátane 220 metrov dlhej horskej dráhy s rýchlosťou 40 kilometrov za hodinu. Okrem zábavného parku Majaland Praha je v outletovom centre POP Airport možné navštíviť svetovo unikátne Dinosauria Museum Prague alebo najväčšiu zbierku ikonických automobilov Classic Cars Gallery.

Úvodné foto: archív Česká centrála cestovného ruchu
Viac informácií na: novinky roku 2022