Bratislava láka do okolitej prírody. Príležitostí a tipov je počas jarných prázdnin viacero. Odoláte?


1729   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
devin, vyhlad, panorama, dunaj

Hlavné mesto Bratislava dokáže ponúknuť viacero zaujímavých tipov na voľnočasové aktivity. Takých je počas tohto obdobia viacero a určite zanechajú aj vo vás zážitky z nečakaného dobrodružstva. Vďaka svojej časovej a fyzickej nenáročnosti môže byť týchto pár tipov na známe i menej známe miesta návodom, ako si vychutnáte pocit úplnej samoty. V ponuke sú napríklad turistické ciele do Malých Karpát, alebo – pre romantikov – prechádzky popri Dunaji.

Obľúbené lokality v dosahu hlavného mesta

Výlet do Marianky, najstaršieho pútnického miesta na Slovensku, prinesie pokoj nielen vašej duši. Cesta po modrej značke cez malokarpatské lesy začína na bratislavskej Peknej ceste. Pokojným tempom sa k svojmu cieľu dostanete zhruba za tri hodinky. V lese vedľa komplexu, ktorému dominuje bazilika, sa rozprestiera Mariánske údolie s kaplnkami krížovej cesty so sochami v životnej veľkosti a lurdskou jaskyňou. Na jeho konci nájdete Kaplnku Svätej studne a aj prameň, ktorého liečivé účinky sa spomínajú vo viacerých legendách o vzniku Marianky.
Odtiaľ je to už len na skok do malebnej dedinky Borinka, nad ktorou sa vypína zrúcanina bývalého strážneho hradu Pajštún. Dnes patrí k obľúbeným miestam pre skúsenejších aj začínajúcich horolezcov.

Bratislava, BTB Pajštún

Zrúcanina hradu Pajštún

Biely Kameň a vinohrady

Milovníci histórie by nemali vynechať výlet na zrúcaninu menej známeho hradu Biely Kameň nad mestom Svätý Jur. Vyrástol na bývalom hradisku z 9. storočia a pravdepodobne ho zničili pri tureckom nájazde v roku 1663. Dostanete sa k nemu po zelenej z Rače cez Biely Kríž a následne po žltej značke. Aj keď neponúka panoramatické výhľady, má svoju atmosféru. Z kedysi rozsiahleho hradu je dnes iba ruina ukrytá v lese s rôznymi záhadnými prepadlinami a dierami. 

Bratislava, BTB Svätý Jur

Jurská nálada v pozadí so siluetou Bratislavy

Do Bratislavy sa vráťte cez Svätý Jur a miestne vinohrady. Lemuje ich náučný vinohradnícky chodník, ktorý vás dovedie až k nedávno vybudovanej kamennej rozhľadni s výhľadom do okolia. 

Na Devínsku Kobylu a do Devína

Devínska Kobyla je so svojou výškou 514 metrov nad morom najvyšším bodom Bratislavy. Na jej vrchole sa v lesoch ukrývajú zvyšky bývalej vojenskej základne. Zaujímavá architektúra tunajšej rozhľadne pripomína modlivku zelenú, vzácny druh hmyzu, ktorý sa tu vyskytuje a môžete sa ním stretnúť pri svojich plánovaných letných potulkách. Z jej vrchola uvidíte ponad Dunaj do Rakúska a Maďarska.    

Bratislava, BTB Rozhľadňa Devínska Kobyla

Rozhľadňa na Devínskej Kobyle

Na Devínsku Kobylu sa dostanete jednoducho z Karlovej Vsi po červenej. Z nej môžete pokračovať po tom istom turistickom chodníku až do Devína, kde môžete navštíviť zrúcaniny rovnomenného hradu.
Medzi ďalšie obľúbené a ľahko prístupné turistické destinácie v Bratislave patrí aj dobre známa Železná studnička. Z nej sa lanovkou dostanete až na Kamzík – ďalšie populárne výletné miesto.

Neprehliadnite:

wellnessujeme
Wellnessujeme na ceste k zdraviu.
Námetom môže byť aj v zime niekoľko tipov pre všetky vekové skupiny

Jarovská bažantnica – ďalšia atrakcia

Bratislava je mestom, ktoré stálo a stojí na križovatke dejín. Medzi pamätníky na dávnejšie a zašlé časy patrí aj miesto s krásnym kamenným mostom, kde bažanty lovil aj otec Márie Terézie. Nájdete ho v Jarovciach. Dávnejšie cezeň tieklo jedno z dunajských ramien. V súčasnosti je už vyschnuté a jeho zvláštnu atmosféru môžete objaviť aj v tomto ročnom období.

BTB Jarovská bažantnica

Kamenné oblúky si pamätajú staré časy…

Kačín je lokalita s bonusom…

Obľúbená lokalita s detskými ihriskami, altánkami a s veľkým množstvom turistických a cyklistických ciest. Ako stvorená napríklad na prvú tohtoročnú opekačku už o pár týždňov. Nateraz však pozývame objaviť túto vzácnu lokalitu a vychutnať si ju v samote. Nostalgické prechádzky pokojnou prírodou určite pomôžu…

BTB Kačín

Na Kačíne sa nestratíte…

Červený kríž je križovatka

Zastávka turistov a cyklistov nad Račou – v krásnom prostredí Malých Karpát, kde sa vybláznia nielen deti, ale aj dospelí skrýva množstvo krásnych cyklistických a turistických trás pre náročných aj rekreačných návštevníkov. Za pokus s bicyklom to môže určite stáť…

BTBČervený kríž

Ďalšia obľúbená lokalita – Červený kríž

Biele skaly

V Devínskej Novej Vsi pri Devínskej Kobyle nájdete čarovné „indiánske“ miesto s totemami. Tunajšie ohnisko na opekanie a studničkami s pitnou vodou sú častým cieľom najmä v letnom období. Čaro prichádzajúcej jari je rovnako jedinečné…

BTB Biele skaly

Biele skaly s nádychom indiánskeho dobrodružstva

Bratislava ponúka výlet až na koniec sveta…

Jedným z miest, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou ocitnete aj sami sú lužné lesy a lesostepi v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy na pravom brehu Dunaja. Z Vlčieho hrdla sem vedie modrá značka. Po ceste môžete napríklad na jar stretnúť ovce a kozy, ktoré spásaním miestnych lúk podporujú výskyt niekoľkých chránených a ohrozených druhov rastlín, najmä orchideí. To však naozaj zočíte až v plnom rozpuku prírody…

BTB Dunajské luhy

Dunajské luhy patria neprekonateľnej divočine v závetrí veľkomesta…

Turistický chodník vás dovedie až do oblasti zvanej Jegeneš, kde si zvyčajne môžete pochutnať na domácich zemiakových plackách či koláčiku, prípadne ochutnať vynikajúci držkový guláš v bufete s veľmi výstižným názvom Na konci sveta. Samozrejme, hneď, ako to situácia dovolí. Hoci sa sem dostanete aj autom, na bicykli či mestskou hromadnou dopravou, budete sa tu cítiť stovky kilometrov vzdialení od ruchu veľkomesta.

Text a medzititulky: redakcia
Foto: archív OOCR BTB,KOCR Bratislava Region Tourism a archív redakcie