Veštenie a jeho stručná história. Ako sa v čase vyvíjala táto zaujímavá aktivita, plná tajov a záhad?


1986   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
veštenie, karty

Veštenie je súčasťou spoločnosti už od pradávna. Ako kedysi, aj dnes ľudia túžia vedieť, čo skrýva ich tajuplná budúcnosť. Zvedavosť nám ponúka viacero zásadných otázok týkajúcich sa napríklad zdravia, smrti, blízkych ľudí či minulých životov. Ako sme sa dostali od veštenia zo všedných predmetov až k modernému vešteniu online?

Aj veštenie ide s dobou

Veštenie v súčasnosti nie je len o temných priestoroch plných krištáľových gúľ, tajomných symbolov, zázračných kameňov a čarovných kariet. Aj tento segment ide s dobou a presunul sa aj do vôd internetu. Dnes teda nie je problém uskutočniť veštenie online, kde vám skúsení veštci a veštice prezradia čo-to o vašej budúcnosti. Odpovede na zvedavé otázky sa tak dozviete z pohodlia svojho domova. Stačí si už len vybrať, či máte záujem o výklad snov, minulé životy, kliatby, prácu s energiami, odstraňovanie blokov, čistenie aury alebo ďalšie rituály.

veštenie, karty

Ako sa to celé začalo?

Aj keď dnes nemožno určiť, kedy presne sa začalo predpovedať budúcnosť, jedno je jasné – bolo to veľmi, veľmi dávno. Veštenie sa praktizovalo za použitia posvätných alebo každodenných predmetov už v starovekej Číne, Egypte a Babylone, no s predpovedaním budúcnosti sa stretávame napríklad aj v gréckej mytológii. Na vytváranie predpovedí o budúcnosti neskôr Mayovia využívali astrológiu a matematiku. Horoskopy vychádzajúce z astrológie sú aj dnes obľúbenou a vyhľadávanou súčasťou vo svete veštenia. Dokonca ich môžete nájsť aj na stránkach bežných časopisov z oblasti životného štýlu. Veštenie naprieč históriou otváralo nespočetne množstvo nových teórií a diskusií, napríklad ten o konci sveta v roku 2012, ktorý predpovedali práve Mayovia.

Neprehliadnite:

Nočná obloha, Krabia hmlovina, lexikon.sk

Astronomická ročenka ako zrkadlo nebeského divadla, o kométach a pohyboch Slnka i Mesiaca

Od čias Nostradama…

Jedným z najznámejších veštcov, ktorého proroctvá nás sprevádzajú aj päť storočí po jeho smrti, bol legendárny Nostradamus. V čase jeho života vyhľadávali veštecké služby aj vládcovia a králi, ktorých zaujímal budúci vývin ich vládnutia. Mnohé z druhov veštenia vtedajšej doby nás dokonca sprevádzajú dodnes. Numerológia, chiromantia – čítanie z dlane, geomantia – veštenie zo značiek nakreslených na zemi, prípadne náhodne rozhodeného piesku či hliny, taseomantia – veštenie z čajových lístkov, ale aj budúcnosť predpovedaná na základe tarotových kariet či čítanie z krištáľovej gule.

Moderné technológie mali významný vplyv na veštenie

Nie je to tak dávno, čo sa veštenie stalo opäť raz dostupnejším širokej verejnosti. S príchodom moderných technológií začali veštci a jasnovidci využívať na sprostredkovanie svojich služieb telefonické zariadenia. Táto metóda sa stala obľúbenou najmä v 90. rokoch v Spojených štátoch, no rýchlo si našla cestu aj na ďalšie kontinenty. Veštkyne ako súčasť televíznych relácií sú známe aj z našich končín, čo veštenie prinieslo priamo do obývačiek záujemcom, ktorí túžia poznať svoju budúcnosť. Dnes tak nie je problém načrieť do vôd budúcich aj prostredníctvom SMS správ či na internete.

Foto: pexels.com