Unikátna ľudová tvorba a pastva pre oči: online výstava Domanižské kraslice v generáciách.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Domanižské kraslice v generáciách

Po šoku zo zatvorenia kultúrnych inštitúcií pre verejnosť sa jednotlivé zariadenia postupne spamätávajú a podľa svojich možností pripravujú pre svojich potenciálnych návštevníkov bohatý program na webe či facebooku. Aj Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline pripravilo na každý deň zaujímavú online ponuku z oblasti kultúry: filmy, prednášky, tradície, tvorivé dielne… V predveľkonočnom čase nás zaujala štvordielna multimediálna prezentácia s názvom Domanižské kraslice v generáciách. Záujemcovia sa s nimi môžu zoznámiť 12., 13., 14. a 16. apríla na webe a facebooku KrKS v Žiline vždy o 14. hodine.

Domanižské kraslice v generáciách

Obec Domaniža v Považskobystrickom okrese je vzdialená od okresného sídla iba 15 kilometrov. Má viac ako 1500 obyvateľov. Najväčším prírodným bohatstvom obce sú výdatné pramene pitnej vody vyvierajúcej v Strážovských vrchoch. Medzi najväčšie poklady v tradíciách patrí aj doteraz živé zdobenie veľkonočných vajíčok. Potešiteľný je živý záujem o uchovanie tohto dedičstva.

Domanižské kraslice v generáciách

V Domaniži sa vajíčka nemaľujú, nezdobia, ale “píšu pisárkou”. Ide o batikovú techniku, pri ktorej sa postupne voskom nanáša na biele vajíčko vzor. Postupuje sa od najsvetlejšej, bielej farby, cez žltú, pomarančovú, červenú, modrú, zelenú alebo hnedú. Voskom sa “napíše” vzor, ktorý má ostať biely a vloží sa do žltej farby. Potom sa voskom zakryjú častí, ktoré budú žlté a vajíčko sa vloží do pomarančovej farby, a tak postupne ďalej. Keďže miestne kraslice sú pomerne pestré, ich tvorba si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti. Sú zaujímavé aj tým, že si uchovávajú tradičné vzory, ktoré majú svoje presné názvy. Podľa toho, či sa “píše” vajíčko na srdiečko, slzička, lístočky (spomedzi takmer stovky vzorov),… sa na vajíčko ukladá konkrétna zostava lístkov, závitníc, čiarok…Trpezlivosť je nutná vlastnosť!

Neprehliadnite:
Kam s deťmi za tradíciami?

Vychýrenou krasličiarkou v Domaniži bola Štefánia Dudáková. Tradícia písania prešla postupne na jej potomkov, ktorí túto unikátnu tradíciu udržujú už vo štvrtej generácii. Dnes mladá Terézia Kulichová, pravnučka pani Štefánie, intenzívne pokračuje v rodinnej tradícii a aktívne šíri tento odkaz aj medzi deťmi a mladými ľuďmi. Prababku si pamätá len z útleho detstva. No keďže sa v ich rodine písaniu kraslíc venovala babka, mama i ďalší príbuzní, získala všetky zručnosti a tajomstvá zdobenia vajíčok vždy z prvej ruky.

Domanižské kraslice v generáciách

Ak sa chcete viac dozvedieť o domanižských krasliciach pozrite si 12., 13. 14. a 16. apríla vždy  o 14. hodine na webe a facebooku KrKS v Žiline postupne 4 časti Domanižské kraslice v generáciách. Ide o multimediálnu prezentáciu týchto jedinečných veľkonočných kraslíc. Dozviete sa ako domanižské vzory prežili až do súčasnosti. Zoznámite sa so súčasnými trpezlivými žienkami i spomienkami na staršiu generáciu. Spoznáte 4 generácie rodiny Dudákovcov, ktoré tieto tradície zachovávajú pre súčasníkov a isto aj pre generácie budúce. Autorkou projektu a netradičnej online výstavy je Daniela Srnanková.

Domanižské kraslice v generáciách

Autorka fotografií (1., 2.,4.): Soňa Belokostolská
Viac na:
www.krkszilina.sk