Keď ide dieťa do letného detského tábora…


2612   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Deti ido do letneho tábora

 

Len čo sa priblíži koniec školského roku, začnú pre rodičov nové úlohy: nachystať dieťa do letného tábora. Pre rodičov je to veľa starosti a strachu, ale pre dieťa je to príležitosť učiť sa samostatnosti, spoznávať nových kamarátov, ale najmä učiť sa fungovať bez rodičov. Dôležitým krokom je domáca príprava, motivácia a v rámci toho aj vhodne zbalená batožina. Pri nej môžu rodičia s dieťaťom prebrať všetko potrebné a ozrejmiť dieťaťu, čo ho čaká.

Starostlivo vybratý detský tábor je silnou zážitkovou skúsenosťou detí, príležitosťou poznať nové veci a stretnúť nových ľudí. Tábor je podnecujúci, rozvíjajúci a objavujúci. Dieťa prežíva silné emócie, neobvyklé veci, nadobúda nové skúsenosti, vytvárajú sa nové priateľstvá, vzťah k prírode. Detský tábor by mal učiť deti samostatnosti a zodpovednosti.

Nebráňte svojmu dieťaťu získať tieto zážitky, ale cieľavedome ho pripravte na ne. Medzi najdôležitejší krok patrí vhodné a praktické zbalenie batožiny na pobyt v detskom tábore. Viete, čo by malo obsahovať?

Tašky

Na väčšinu táborov, pokiaľ nie sú niečím špecializované, stačia dieťaťu dve tašky. Potrebuje jednu cestovnú tašku alebo malý kufor s oblečením, obuvou a toaletnou taštičkou. Druhou je príručný batoh, s ktorým bude chodiť na túry či výlety – doň si zabalí jedlo, fľašu na pitie s dobrým uzáverom, pršiplášť, vetrovku alebo sveter. Praktická je i malá ľadvinka, v ktorej môže mať vždy pri sebe opaľovací krém, repelent, papierové vreckovky, slnečné okuliare a prvú pomoc, ak je na niečo alergické, prípadne  peňaženku s pár eurami vreckového a kópiou preukazu poistenca zdravotnej poisťovne. Celkom nevhodné sú rôzne kabelky.

Oblečenie do letného tábora

Oblečenie

Na každý deň potrebuje dieťa čistú spodnú bielizeň aj s nejakou rezervou, ak by sa spotilo, zmoklo a pod. Vrchné oblečenie musí mať aj dlhé aj krátke, lebo počasie býva premenlivé. Najlepšie je, ak sa teplejšie oblečenie dá obliekať na krátke. To znamená, šortky a krátke nohavice sú lepšie, ak sú z tenkej látky, aby sa na ne dali ľahko obliecť dlhé nohavice a pod. K tomu pridáme ešte športové oblečenie – dvoje tepláky, leginy, tričká, bundu. Drahé nohavice či iné vrchné oblečenie nebalíme, aj tak ich dieťa v tábore nevyužije!

Tričká by mali byť vhodné aj na športovanie i na bežné nosenie. Vyhnite sa paráde a nevhodným potlačiam na tričkách. Osvedčilo sa zbaliť dieťaťu drobné vecí ako sú ponožky či nohavičky, trenírky, slipy do samostatných priehľadných vreciek (napríklad ušité zo záclonoviny) aby sa dieťaťu nepovaľovali po celej batožine a pridať aj jedno väčšie vrecko, do ktorého si bude odkladať použitú bielizeň. Ďalej patrí do tašky/kufra pyžamo, jedna bunda (mikina či sveter) a tenká nepremokavá vetrovka s kapucňou. Taktiež nezabudnite na plavky a uterák k bazénu. Pokrývka hlavy – šiltovka či šatka – je dôležitá v teple i v zime a nezabudnite ani na slnečné okuliare a pršiplášť.

Výber topánok je veľmi dôležitý: do prírody má mať dieťa pevnú vyššiu nepremokavú turistickú obuv (zaberie veľa miesta v batožine, preto je praktické, ak v nej dieťa cestuje do tábora), nevyhnutné sú tenisky, prezuvky, najlepšie šľapky, sandálky a niekedy aj gumená obuv do vody.

Hygienická toaletná taštička

Do taštičky patrí zubná pasta, kefka, balík vreckoviek, hrebeň, mydlo, ale tiež repelent a opaľovací krém. Ak dieťa užíva lieky je potrebné oznámiť to zdravotníkovi aj s presným dávkovaním, ten si ich vezme a vždy v danú dobu ich podá dieťaťu.

Oblečenie do letného tábora

Neprehliadnite: Plavky – top trendy 2019

Ostatné potreby do letného tábora

Dieťa si môže podľa vlastného uváženia vziať knihu, písacie potreby, farbičky, zápisník, obľúbenú hračku, mobil (hoci väčšinou je zavretý u vedúceho v skrini). Potvrdenie od lekára na pobyt v tábore, telefónne čísla rodičov, kópiu karty poistenca zdravotnej poisťovne väčšinou dávajú rodičia vedúcemu pri odchode dieťaťa do tábora.

 

V žiadnom prípade netreba dieťaťu dávať drahé vecí, šperky, hodinky a iné cennosti. Vreckové je dobré odovzdať v obálke vedúcemu do úschovy. Vedúci podľa potreby vydá deťom časť vreckového, keď idú na výlet do mesta a pod. A jedna osvedčená rada: napriek všetkému, označte všetko oblečenie i tašky: Fixkou na textil napíšte z rubovej strany na dvojitý lem meno a ukážte dieťaťu, kde to je označené. Je to potrebné ani nie tak kvôli tomu, že sa niečo stratí, ako kvôli tomu, že sa môže v tábore vyskytnúť rovnaké oblečenie a potom nastáva medzi deťmi nepríjemné hašterenie… Vhodný je aj prehľadný zoznam všetkých vecí (môžete ho nalepiť z vnútornej strany kufra či tašky. Dieťa sa podľa neho zbalí pri odchode z tábora. Pomôže tiež vedúcemu skontrolovať, či má dieťa skutočne všetko.

A najdôležitejšia rada:

Zapojte dieťa do príprav a balenia do letného tábora. Naladí ho to v predstihu na samostatnosť a zodpovednosť, ktorá ho v tábore čaká, bude mať prehľad o všetkom, čo má so sebou a kde to presne má uložené. Informácie, ktoré popri balení získa mu dvihnú sebavedomie a už počas balenia sa bude na tábor tešiť.

Foto: F&F