Už sa neviete dočkať? Košická detská historická železnica začne konečne premávať.


5563   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Košická detská historická železnica začne premávať už 8. mája 2020

Veľký generačný fenomén – Detská železnica v Košiciach otvorí svoju ďalšiu sezónu pre už počas najbližšieho štátneho sviatku – 8. mája. Otvorené vozne, dodržanie hygienických opatrení, akútna potreba voľnočasových aktivít pre verejnosť, najmä rodiny s deťmi ktoré sú už dva mesiace doma. To je iba niekoľko argumentov, pre ktoré sa dobrovoľníci z občianskeho združenia rozhodli otvoriť železničku už v najbližší predĺžený víkend.

Tradičné slávnostné otvorenie sezóny Košickej detskej historickej železnice sa v tomto roku v pôvodnom termíne nekonalo. Náhradným termínom bude symbolicky – Deň víťazstva. Pásku pred vláčikom slávnostne o 8:30 hod prestrihne primátor mesta Jaroslav Polaček a vedľa lokomotívy členovia folkórnej skupiny Pristaše vztýčia tradičný máj. Otvorenie sa tak bude musieť zaobísť bez tradičného westernového prepadu vlaku i sprievodného programu.

Košická detská historická železnica začne premávať už 8. mája 2020

Sprístupnenie Košickej detskej historickej železnice sa uskutoční v náhradnom termíne za prísnych hygienických opatrení. „Všetci si uvedomujeme vážnosť situácie okolo šírenia koronavírusu a chceme vyzvať všetkých na zodpovedný prístup a dodržiavanie pravidiel. Na druhej strane sme presvedčení, že otvorením železničky výrazne prispejeme k zmierneniu dopadov sociálnej izolácie mnohých rodičov s deťmi a vôbec verejnosti. Po dlhom čase zatraktívnime ich pobyt na čerstvom vzduchu jazdou unikátneho historického vlaku. Urobili tak už tatranské lanovky a po dohode s Alešom Bílekom, riaditeľom Čiernohronskej lesnej železnice, ale aj v zmysle II. vlny uvoľnení, sme sa rozhodli odštartovať sezónu spoločne už tento piatok aj my,“ hovorí predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Neprehliadnite:
Dajte nášmu kraju nové farby

Na železničke pristupujú k situácii zodpovedne, preto pri vstupe vyzvú každého na umytie rúk dezinfekčným prípravkom na báze alkoholu, nevyhnutnosťou bude rúško alebo iné prekrytie horných dýchacích ciest. Návštevníci budú musieť dodržať aj min. dvojmetrové rozostupy a akceptovať opatrenia regulácie počtu cestujúcich vo vagónoch. Verejnosti tiež odporúčajú kúpiť si cestovný lístok vopred, prostredníctvom stránky www.detskazeleznica.sk.

„Tak, ako si ľudia nedokážu predstaviť Košice bez detskej železničky, ani my – železniční nadšenci – nedokážeme žiť a prežiť bez našich návštevníkov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli podporiť železničku zakúpením cestovného lístka, alebo online návštevou, prípadne iným darom. Spolupatričnosť s nami môžu vyjadriť aj zakúpením rúška s výročným logom 65-ročnej železnice. Zároveň spúšťame jesenný predpredaj lístkov za polovičné ceny, pomocou ktorých rovnako podporíte činnosť detskej železnice,“ dodal Ľ. Lehotský.

Košická detská historická železnica začne premávať už 8. mája 2020

Regulovaná obsadenosť vlakov

Prevádzkovatelia železničky sa tešia na cestujúcich, a trúfajú si zvládnuť aj väčší nápor. Apelujú na bezpečnosť a  odporúčajú zakúpiť si lístok na konkrétnu jazdu prostredníctvom on-line predaja. „V prípade mimoriadneho záujmu verejnosti sme pripravení vypraviť aj posilové vlaky tak, aby neboli vagóny preplnené. Upozorňujeme tiež na dvojmetrové odstupy  pred pokladňou a prosíme o ich rešpektovanie. Ak by došlo k preplneniu stanice, areále železničky budeme priebežne uzatvárať,“ upozorňuje Ľ. Lehotský.
Odchody zo stanice Čermeľ sú naplánované počas celého víkendu podľa cestovného poriadku o 8:45, 10:30, 12:15, 14:15, 16:00 a 17.30.

Košická detská historická železnica začne premávať už 8. mája 2020

Mimoriadne vlaky cez týždeň

Vzhľadom na to, že deti trávia čas doma so svojimi rodičmi, mimoriadne bude železnička premávať aj počas týždňa, vždy v utorok a vo štvrtok. „Pripravili sme jazdy o 10:30 pre škôlkarov a 14:15 pre žiakov s rodičmi. Samozrejme, ak deti nebudú mať vyučovanie online, môžu prísť aj skôr,“ pozýva Ľ. Lehotský. Podmienkou pre vypravenie mimoriadneho vlaku bude minimálne 12 platiacich cestujúcich.

Podpora pre detskú železnicu

Podpora pre detskú železnicu

Výpadok príjmov a obmedzenie prevádzky núti železničných nadšencov k rôznym opatreniam, mnohé z nich môžu byť zaujímavé. Od 8. mája preto spúšťajú predpredaj jesenných lístkov, ktoré budú oproti cenníkovým cenám o polovicu lacnejšie. Zakúpením takéhoto lístka návštevníci môžu vyjadriť nielen dôveru, ale aj podporu v ťažkom období. Jesenné lístky budú platiť na novembrové jazdy. Solidaritu so železničkou môžu cestujúci vyjadriť aj kúpou elegantného rúška s logom detskej železnice, ktorá si v tomto roku pripomína 65 rokov od svojho vzniku.

Nábor mladých železničiarov

Aj nábor mladých železničiarov museli preložiť. Podrobnosti o nábore sú uverejnené na web stránke občianskeho združenia:

www.detskazeleznica.sk