Sign in / Join

Čierna mláka – májový turistický zážitok. Vychádzka po zaujímavom náučnom chodníku v okolí Bardejovských Kúpeľov .


4724   -   0
Share:
Čierna mláka

V súčasnosti sú už konečne plne prístupné vonkajšie turistické atrakcie aj na severovýchode Slovenska. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš – Bardejov odporúča turistom, aby sa vybrali na jarnú prechádzku po obnovenom náučnom turistickom chodníku Čierna mláka – Bardejovské Kúpele. V okolí známych a obľúbených Bardejovských Kúpeľov sú aj ďalšie obľúbené a hojne využívané možnosti. Napríklad takmer 40 km značených turistických trás a takmer 10 km cyklotrás, tzv. liečivých singletrackov.

Čierna mláka

Revitalizácia náučného chodníka Čierna mláka, ktorý meria 4,46 km, bola dokončená koncom minulého roka. Skoro na jar boli na trase inštalované netradičné vtáčie búdky a dokončená rozhľadňa.  

Čierna mláka

Na chodníku je 18 tematických zastávok. Sú opatrené informačnými panelmi o mieste i o mimoprodukčných funkciách lesa. Chodník má tri okruhy – Jedľový (1,9 km), mierne náročný Bukový (3,7 km) a náročnejší Javorový (3,9 km). Vhodný je pre rodiny s deťmi, na prechádzky i turistiku. Každý si môže vybrať obtiažnosť trasy podľa svojich schopností. Na chodníku sa nachádzajú aj ďalšie pútavé miesta. Napríklad kamenná terasovitá vyhliadka na hlavný hrebeň Čergovského pohoria, kaplnka svätého Huberta a príšera vystupujúca z vôd jazierka pri Zimnej studni.

Neprehliadnite:
Bardejovské Kúpele nestrácajú čas a pripravujú sa na postupný reštart

“Sú tu aj lavičky na oddych, studničky a zrubové ohnisko. Z vynovenej rozhliadne, je nádherný výhľad na Zborovský hrad a jeho okolie. Zdatnejší turisti si môžu vyskúšať aj trasu z Bardejovských Kúpeľov priamo až na Zborovský hrad,“ odporúča riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek a dodáva, že chodník vedie okolo slatinného jazierka Čierna mláka, ktoré je významným ekosystémom, ktorý vznikol v terénnej depresii.

Čierna mláka

Čierna mláka

Turistický chodník Čierna mláka – Bardejovské Kúpele sa nachádza v tichom prírodnom prostredí. Aj vďaka nainštalovaným búdkam, ktoré už obsadili  hniezdiace vtáky je šanca počas výletu pozorovať ich priamo v prírode. Čierna mláka patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické miesto Bardejovských Kúpeľov.

Čierna mláka, Hrad Zborov

Foto: R.Jančošek

www.kupele-bj.sk
www.bardejov.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.