Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Nitrické vrchy, Žernovská jaskyňa a vrch Rokoš


9368   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Náš aktuálny tip na krátkodobý výlet – Žernovská jaskyňa – poteší najmä turistov v okolí Bánoviec nad Bebravou. Nachádza sa v katastrálnom území obce Omastiná.

Malebná lokalita

Nitrické vrchy sú geomorfologický podcelok pohoria Strážovské vrchy. Pohorie sa spomedzi všetkých pohorí na Slovensku pýši najvyšším počtom verejnosti voľne prístupných jaskýň. Nachádzajú sa tu jaskyne najrôznejšieho druhu. Niektoré sú tvorené jedinou krátkou chodbou, iné sú dlhé, rozvetvené, tvoriace zložitý podzemný systém. Niektoré krášli pekná krasová výzdoba, v iných takmer absentuje.

Rokoš je geomorfologickou časťou Nitrických vrchov. Zaberá centrálnu časť tohto podcelku Strážovských vrchov a najvyšším vrchom je rovnomenný vrch s výškou 1 010 m n.m.

Neprehliadnite:
Strážovské vrchy – HRUBÁ KAČKA

Žernovská jaskyňa je jednou z početných strážovských jaskýň, nachádzajúca sa v masíve Košútovej skaly. Jaskyňa je asi 20 m dlhá prírodná pamiatka vytvorená eróznou činnosťou priesakových vôd. Jej steny sú pôsobivo vytvarované bielym sintrom, miestami možno objaviť i menšie kvaple. Jaskyňa – podobne ako mnoho jej ďalších, najmä stredoslovenských kolegýň – slúžila počas SNP ako partizánsky úkryt.

Prístup

K jaskyni nevedie značený turistický chodník. Možno sa k nej však dostať po neznačených odbočkách z turistických chodníkov medzi obcou Omastiná a Košútovou skalou. 

Žernovská jaskyňa sa návštevníkom odvďačí božským pokojom okolitej prírody. Určite budete aj vy spokojní z výletu, naplneného poznaním prírodných a historických hodnôt tunajšieho kraja. 

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk