Jesenná nálada v Arboréte v Mlyňanoch aj tento rok hýri farbami doznievajúceho babieho leta

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
jesenná nálada, Arborétum

Jesenná nálada je charakteristická prevládajúcimi vyššími dennými teplotami a pomerne chladnými nocami. Až do príchodu prvého silnejšieho mrazu sa vyznačuje napríklad hmlistými ránami a slnečnými dňami. Toto priaznivé obdobie dostalo u nás pomenovanie babie leto a napríklad v anglicky hovoriacich krajinách je známe ako indiánske leto – indian summer.

Jarné obdobie nás uchváti „prebúdzaním“ prírody – pučaním listov a kvitnutím. Jeseň prezmenu človeku pripomenie, že každoročný cyklus v prírode sa končí a rastliny aj zvieratá sa pripravujú v podmienkach kontinentálnej Európy na zimné obdobie. V rastlinnej ríši dochádza k poslednému dozrievaniu plodov, uvoľňovaniu semien a u jednoročných bylín k zániku celej rastliny.

Kolobeh života v prírode…

U drevín nastáva okrem dozrievania plodov obdobie prefarbovania a opadu listov. Zásobné látky z listov sa presúvajú do dreva. Dochádza k zužovaniu žilnatiny a „uväznené cukry“ v listoch a plodoch podporujú tvorbu pigmentov antokyánov, ktoré sú charakteristické červenými a modrastými odtieňmi. Podobne v listoch pri odbúravaní zeleného farbiva, chlorofylu, začnú prevládať karotenoidy. Prejavuje sa to žltým alebo oranžovým prefarbením listov. Čím je proces transportu cukru vytvoreného fotosyntetickou asimiláciou do dreva pomalší, tým je jesenné prefarbenie listov žiarivejšie. Napokon sa na rozhraní listovej stopky a stonky (konárika) utvorí po oboch stranách jemná korková vrstva a list odpadne.

jesenná nálada, Arborétum

Malus Golden Hornet

Jesenná nálada v Arboréte Mlyňany

V Arboréte Mlyňany do roku 1953 „vládla“ večná zeleň, pretože zakladateľ chcel od roku 1892 vytvoriť postupne taký parkový objekt, v ktorom listy na zimu nebudú opadávať. Podľa hesla semper vireo – večne zelený, uprednostňoval v arboréte vždyzelené a poloopadavé druhy drevín. Len naozaj okrajovo ich dopĺňal buď bylinami alebo opadavými, efektne prefarbujúcimi drevinami. Po vytvorení dendrologického pracoviska v roku 1953 a po expedícii do Číny v roku 1960, sa arborétum rozšírilo. Založili sa nové plochy. Vysádzali sa tu všetky cudzokrajné dreviny, ktoré mohli perspektívne rásť v podmienkach južného Slovenska.

Neprehliadnite:

Kostoľany pod Tribečom
Veľká inšpirácia pre milovníkov histórie a architektúry: Najstaršie fresky na Slovensku a v strednej Európe

Unikátne dreviny

Východoázijská a najmä čínska dendroflóra je veľmi bohatá na druhy. Patrí sem asi 12 % celkovej  rastlinnej biodiverzity Zeme. Preto by kroky návštevníka Arboréta Mlyňany SAV mali smerovať počas jesene najmä na takzvané fytogeografické plochy. V severovýchodnej časti arboréta, na Ploche severoamerickej dendroflóry, upútajú najmä veľké skupiny duba červeného (Quercus rubra), prefarbujúceho do odtieňov červenej a hnedej farby a javora cukrového (Acer saccharinum) v odtieňoch žltej farby.

Jesenná nálada, Arborétum

Acer palmatum

Výpočet vzácnych drevín pokračuje…

Popri nich tu vidieť nádherné stromy ľaliovníka tulipánokvetého (Liriodendron tulipifera) so žltým a sumachy pálkové (Rhus typhina) a sumachy šarlátové (Rhus glabra) so šarlátovo-červeným jesenným prefarbením listov. V západnej časti parkového objektu, na Ploche kórejskej dendroflóry, uvidíte žlto prefarbujúce zelkovy pílkaté (Zelkova serrata), bršlence kruhovité (Celastrus orbiculatus), zlatovky kórejské (Forsythia ovata), oranžovo prefarbujúce fotínie chĺpkaté (Photinia villosa), javory mandžuské (Acer tegmentosum). V odtieňoch červenej farby vynikajú kaliny Sargentove (Viburnum sargentii), javory kórejské (Acer pseudosieboldianum) a driene japonské (Cornus kousa).

Lonicera vesicaria

Nekonečná pastva pre oči

Najkrajšia jesenná nálada a pestrá paleta farieb čaká návštevníkov na Ploche východoázijskej dendroflóry. Predovšetkým javory dlaňovitolisté (Acer palmatum), javory japonské (Acer palmatum), prefarbujúce v odtieňoch červenej, oranžovej a žltej farby a ďalej opadavé skalníky (Cotoneaster sp.), a zemolezy (Lonicera sp.) dokážu upútať návštevníka.
Popri efektnom prefarbení listov drevín v skupinách môžete pozorovať aj odlišnosti medzi drevinami v tvare a sfarbení plodov a takisto zaujímavú kôru (borku) drevín. Zaujímavými plodmi návštevníka upútajú napríklad ruže (Rosa sp.), jablone (Malus sp.) a napríklad aj papierovník čínsky (Broussonetia papyrifera). Kôrou zase napríklad javor Davidov (Acer davidii), čremcha Maackova (Prunus maackii) a breza tmavá (Betula davurica).

Jesenná nálada,

Acer Davidii

Verte, jesenná nálada v Arboréte je tou pravou poéziou farieb a balzam na dušu. Matka Príroda ju odporúča na vyváženie každodenného rýchleho spôsobu života. Presvedčíte sa?

Text a foto: Ing. Peter Hoťka, PhD., kurátor zbierok Arboréta Mlyňany
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.arboretum.sav.sk