Výlet na rozhraní ročných období – vartovka Cincilák a vrch Drža v pohorí Tribeč


6577   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Túžba a vzťah k prírode – zatiaľ nesmelou jarou pohladenej – boli prisilné a neodolateľné pokušeniu vystúpiť na ďalší z vrchov pohoria Tribeč. Kým však príde do týchto končín tá pravá sviežozelená jar, ešte nejaký čas musíme vy-drža-ť. Počasie bolo zhovievavé, nuž sme sa dosýtosti vedeli pokochať výhľadom na – ozaj iba opatrne – prebúdzajúcu sa okolitú prírodu. To však nebolo všetko. Pár nezabudnuteľných chvíľ sme pobudli na vrchu Drža v pohorí Tribeč a v lokalite, ktorá je známa ako Cincilák.

Vartovka CINCILÁK a vrch DRŽA – TRIBEČ, vylet, turistika

Vrch Drža (499 m.n.m.) je súčasťou horského hrebeňa pohoria Tribeč, ktorý sa tiahne v juhozápadno-severovýchodnom smere a v tejto časti dosahuje výškové maximum. Vedie ním hranica okresov Zlaté Moravce a Topoľčany a zasahuje do katastrálneho územia obcí Kovarce a Velčice. Na viacerých častiach vystupujú na povrch charakteristické kremencové bralá. Na vrchole je menšia horská lúka, obkolesená listnatým lesom, ktorý umožňuje – v plnom rozpuku – len obmedzený výhľad. Vrcholom prechádza Ponitrianska magistrála a celé územie patrí pod správu Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.

Neprehliadnite:
Raritné vrchy – dvojičky Kozlica a Trniny v pohorí Tribeč.
Aké boli ich skryté zimné tajomstvá?

Cincilák – svedok minulých vekov

No nielen príroda láka do týchto končín. Na skalnatom hrebeni – nazývanom Lipka v časti Cincilák nad obcou Súlovce – sa nachádza kamenná stavba, ktorej prischol rovnomenný názov Cincilák. Predpokladá sa, že táto stavba pod vrcholom Veľkého Tribeča slúžila ako signálna vartovka. Rozmiestnenie okien totiž ponúka výhľad na tri hrady: Topoľčiansky hrad, Čierny hrad a Gýmeš. V prípade ohrozenia tu zakladali vatry, aby upozorňovali hradných pánov na nebezpečenstvo. Vartovka bola postavená pravdepodobne v 16. – 17. storočí, čo dokladá nájdené kovanie v blízkosti stavby; je uložené v Pamiatkovom úrade v Topoľčanoch.

Pohľad do okolia

Severovýchodným susedom je Malý Tribeč (769 m n. m.), juhozápadne sa nachádza cieľ našej cesty – vrch  Drža a juhovýchodne Svinec (467 m n. m.). Juhovýchodné svahy odvodňuje rieka Žitava s prítokmi, severozápadná a západnú časť odvodňuje svojimi prítokmi rieka Nitra.
Chcete vidieť a vedieť viac? Treba prísť. Vartovka Cincilák je dôvod. A aj samotné pohorie Tribeč – to dobre všetci vieme – je tajomné a preto lákavé. Odchádzajúca zima zanechala – vďaka niekoľkým mrazivým a zasneženým dňom – celkom dobrý dojem a spokojnosť v našom vnútri. Nadchádzajúca jar bude pre vás výborná príležitosť objaviť Cincilák a vystúpiť na vrch Drža v pohorí Tribeč. Naozaj treba prísť.

Text: Peter Kolník
Video: Tomáš Grman, KST