Hložník & hviezdy – nezvyčajné spojenie umenia s astronómiou v Žiline

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hložník & Hviezdy

Kultúrne inštitúcie Žilinskej župy prichádzajú s netradičným podujatím pre študentov – Hložník & hviezdy. Hvezdáreň a galéria sa rozhodli na štyri dni (11. – 14. júna) prepojiť vesmír s umením a návštevníkom tak chcú otvoriť dvere do nekonečného sveta fantázie.

Krajská hvezdáreň v Žiline a Považská galéria umenia v Žiline prinášajú svojim návštevníkom niečo skutočne nevídané. Do priestorov Ciachovne v Považskej galérii umiestnili prenosné planetárium, v ktorom sa budú konať v dňoch 11. až 14. júna 2019 v čase o 9., 10. a 11. hodine spoločné podujatia pre žiakov a študentov škôl. Prostredníctvom projekcie v planetáriu budú môcť spoznávať vesmír a stála expozícia kresliarskej a grafickej tvorby Vincenta Hložníka ich zasa vtiahne do sveta výtvarného umenia a fantázie.

Hložník & Hviezdy

Spolupráca medzi krajskými organizáciami sa využíva sporadicky, ale môže mať zaujímavý efekt. Prekračujú sa pri nej  hranice, či limity, vystupuje sa zo stereotypu, čo vedie k novým tvorivým riešeniam a inšpiráciám pre návštevníkov,“ uviedol Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline. Ako dodal, práve prepájanie spoločensko-vedných a popularizačných inštitúcií je veľmi dôležité, pretože poukazuje na prepojenosť rôznych odborov ľudskej činnosti v bežnom živote. 

Hložník & Hviezdy

Hložník & hviezdy

Aj zdanlivo nesúrodé inštitúcie, ako je galéria a hvezdáreň majú spoločnú cieľovú skupinu a tou je divák. Spoluprácou sa otvárajú nové možnosti. „Astronómia je najstarším kultúrnym a prírodným dedičstvom ľudstva. Astronómia ako hraničná veda dokáže spájať vedné disciplíny, filozofiu, spoločenské vedy, aj umenie a kultúru. Toto nie je prvá lastovička v spolupráci zdanlivo rozdielnych inštitúcií. Je impulzom pre novú formu spolupráce”, dodal Ján Mäsiar, riaditeľ Krajskej hvezdárne v Žiline.

Neprehliadnite: V Považskom múzeu to v júni žije…

Prenosné planetárium v priestoroch galérie zážitkovou formou podnieti záujem návštevníkov o prírodné vedy a svet okolo nás. Program v ňom si budú môcť vychutnať menšie skupiny žiakov a študentov. Preto sa treba na návštevu vopred objednať. „Chceme, aby naše inštitúcie neboli iba statickými organizáciami, ale aby prinášali niečo nové.

Vincent Hložník

A práve niečím takým inšpirujúcim je spolupráca galérie a hvezdárne, vďaka čomu sa návštevníkom ponúka netradičný a zaujímavý pohľad na ich činnosť. Preto sa teším tejto spolupráci a verím, že vďaka nej dokážu osloviť aj tú časť verejnosti, ktorá ich tradične nenavštevuje,“ skonštatoval Martin Hromada, riaditeľ odboru kultúry ŽSK.

Martina Remencová

www.zilinskazupa.sk