Pútnictvo. Prečo chodia ľudia na púte? Celosvetový rituál, ku ktorému sa hlásia všetky náboženstvá


2166   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
pútnické miesta

Pútnictvo. Je jednou z najtrvalejších civilizačných tradícií. V aktuálnej knižnej novinke sa autor a novinár Peter Stanford zamýšľa nad dôvodmi, prečo sa ľudia už veky vydávajú po tých istých posvätných cestách. Ponúka  historický pohľad. Skúma, ako sa dajú porovnať skúsenosti prvých pútnikov do Jeruzalema, Mekky a Santiaga de Compostela so skúsenosťami miliónov ľudí, ktorí sa v súčasnosti vydávajú na fyzické a duchovné cesty, ktoré im menia život.

Zaujímavý knižný titul je z vydavateľstva Ikar. Prevedie nás posvätnými krajinami po celom svete; od Baziliky Panny Márie Guadalupskej v Mexiku cez monolitické kostoly vytesané do skál v etiópskej Lalibele až po brehy riek na Kumbhaméle v Indii. Autor skúma historický a duchovný význam týchto miest uzdravenia a vnútornej reflexie a rozoberá ich úlohu križovatiek ciest.
Hoci sa púť zvyčajne vníma ako únik jednotlivca z každodennosti s cieľom sústrediť myseľ a dušu, inštitucionálne a národné boje o moc vždy ovplyvňovali spôsob, akým pútnici prežívajú svoju osobnú cestu.

Pútnictvo, pútnický cestovný ruch

Pútnické miesto Kumbhaméle v Indii

Autorovo vyznanie na tému pútnictvo

“Dôvod, pre ktorý som ju napísal, vychádza čiastočne z mojich vlastných skúseností. Z ciest do Medžugoria, Jeruzalema, Ríma, ale aj z pútí po Budhovom chodníku v Indii, Machu Picchu či ciest po Amerike. Venujem sa aj fenoménu pútnictva na celom svete. A tomu, prečo pútnictvo zažíva v posledných rokoch nebývalý rozmach,“ spomína Peter Stanford, autor knihy.

Pútnictvo, Ikar
Je to podnetné zamyslenie nad pútnickou praxou a históriou pútnictva a zároveň fascinujúce skúmanie jeho významu v súčasnosti.

Kniha Púte – Cesty za zmyslom života z vydavateľstva Ikar vás prevedie posvätnými krajinami po celom svete. Absolvujeme púte od Baziliky Panny Márie Guadalupskej v Mexiku cez monolitické kostoly vytesané do skál v etiópskej Lalibele až po brehy riek na Kumbhaméle v Indii. Autor skúma historický a duchovný význam týchto miest uzdravenia a vnútornej reflexie a rozoberá ich úlohu križovatiek ciest.

Neprehliadnite:

Miloj, KST, lexikon.sk
Miloj – torzo chrámu, ktoré pripomína hriešnikom, že treba žiť podľa Božích pravidiel!

Hoci sa púť zvyčajne vníma ako únik jednotlivca z každodennosti s cieľom sústrediť myseľ a dušu, inštitucionálne a národné boje o moc vždy ovplyvňovali spôsob, akým pútnici prežívajú svoju osobnú cestu.

pútnictvo

Moslimská púť do Mekky

V knihe sú zhrnuté všetky náboženské tradície, lebo všetkých päť kontinentov má svoje pútnické miesta, ktoré rozprávajú fascinujúce príbehy. Kniha nás podnecuje zamyslieť sa a vzdeláva novú generáciu. Tá môže nájsť útechu, jasnosť myslenia aj úžasné zážitky, keď sa vydá po stopách pútnikov z minulosti.
Súčasťou knihy je 25 farebných fotografií.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá a príjemné chvíle s knihou praje Milan Buno, knižný publicista

Text a foto: Ikar
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk