Múzeum SNP a celoštátne oslavy 78. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici


2066   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
oslavy SNP

Múzeum SNP v Banskej Bystrici pozýva na celoštátne oslavy dejinného míľnika našej histórie – Slovenského národného povstania. Už viac ako 15 rokov v zmysle svojej marketingovej koncepcie otvoreného múzea a z úcty k národným dejinám môžete znova zažiť množstvo atraktívnych sprievodných programov. Múzeu sa podarila zásadná zmena vnímania štátneho sviatku u domácej i zahraničnej verejnosti. Ilustruje to aj účasť zahraničných hostí prostredníctvom veľvyslanectiev a zastupiteľstiev z viac ako 35 krajín sveta, ktorá prevyšuje účasť jednotlivých národov a národností, ktoré sa zúčastnili Slovenského národného povstania.

Program a sprievodné aktivity 

Oficiálny program osláv 78. výročia Slovenského národného povstania uvedie 29. augusta 2022 o 11. hodine prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietny akt kladenia vencov, za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov. Dopoludňajšia časť osláv ponúkne okrem príhovorov hostí aj krátke kultúrne vystúpenia, ktoré ukončí zoskok vojenských výsadkárov.

Oslavy výročia SNP

V popoludňajších hodinách, približne od 13.30 h. sa začne kultúrny program pre verejnosť, zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít. Do programu je zaradené vystúpenie Kataríny Knechtovej, vystúpi formácia Banda, Slovenský ľudový umelecký kolektív a Geišbergovci. Tohtoročné oslavy výročia Slovenského národného povstania ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2022.  

Múzeum SNP

Milovníci vojenskej histórie sa tešia…

Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži históriu partizánskych bunkrov a zároveň ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym.

Neprehliadnite:

Kráľovská svadba Pustý hrad
Kráľovská svadba ožíva! V dobových listinách čítame, čo na tradičnom podujatí vo Zvolene uvidíte…

Rodiny s deťmi zaujme modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov. Prezentovať sa budú aj dravce zo sokoliarskej skupiny Biatec. Návštevníci si budú môcť vyskúšať športové aktivity klubu Dracula Gym.

oslavy výročia SNP

Múzeum SNP a jeho Vzdelávacie centrum

V tomto čase budú pre návštevníkov pripravené aj aktivity Vzdelávacieho centra Múzea SNP. Pre nadšencov vojenskej histórie bude od 13.30 h. v kinosále pripravená séria dokumentárnych filmov. Popoludňajšia časť osláv SNP s kultúrnym programom a sprievodnými aktivitami bude venovaná individuálnym návštevníkom a rodinám s deťmi. Vnútorný priestor Pamätníka SNP so stálou expozíciou a výstavnými priestormi, ako aj priestor kinosály, budú sprístupnené rovnako v čase od 13.30 do 18. h.

Oslavy SNP

Dôležité opatrenia

Počas dní 28. a 29. augusta bude vo vybraných uliciach v Banskej Bystrici čiastočne zmenené dopravné značenie. Z dôvodu uzatvorenia vybraných ulíc, bude možné dostať sa na Námestie SNP len cez Švantnerovu a Národnú ulicu. V priestoroch múzea prosíme ctených návštevníkov o dodržiavanie pokynov organizátorov, Vojenskej polície a ďalších organizačných zložiek.
Dňa 29. augusta 2022 bude areál Pamätníka SNP sprístupnený pre verejnosť až po 13.30 h.
Vstup na všetky podujatia je bezplatný. 

Múzeum SNP

 

 

 

 

Viac informácií o programe osláv 78. výročia SNP nájdete na sociálnych sieťach Múzea SNP a na: www.muzeumsnp.sk