Kráľovská svadba ožíva! V dobových listinách čítame, čo na tradičnom podujatí vo Zvolene uvidíte…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kráľovská svadba Pustý hrad

Kráľovská svadba je tu! Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, všetci dobrých mravov! Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne. Nad hlavy sa čaše zdvihnú, nech mladomanželom sa sváry vyhnú. A kdeže táto slávnosť bude? Tam na kopci, na slávnom Zvolenskom hrade!

Tak sa nazýval v minulosti známy Pustý hrad vo Zvolene, ktorý bol významným sídlom uhorských kráľov. Ten otvorí svoje brány poslednú augustovú sobotu nielen pre vzácnych hostí, ale aj pre každého, kto bude chcieť byť súčasťou veľkolepej udalosti, akou kráľovská svadba nesporne je. Návštevníci si užijú stredovekú atmosféru od rána až do večera. Vďaka jedinečnému zážitku dokonca niektorí aj v noci. Samotná Kráľovská svadba sa z histórie vynorí znova 27. augusta na dolnom nádvorí Pustého hradu. Lístky sú už v predpredaji TU!

Kráľovská svadba Zvolen

Ich láska prežila od stredoveku až do dnešných dní…

Konštancia, dcéra kráľa Bela IV., si na Pustom hrade zobrala Leva, syna haličského kniežaťa Danila. Udialo sa tak v roku 1247 a udeje sa tak opäť aj toto leto, v poslednú prázdninovú sobotu 27. augusta.

Dobrý kraj, dobrý nápad…

Historická “replika” kráľovskej svadby sa na Pustom hrade uskutočnila po viac ako 750 rokoch prvýkrát v roku 2020. Prilákala vtedy takmer tisícku divákov, hoci prípravu podujatia ovplyvňovali protipandemické opatrenia. Úspech podujatia primäl organizátorov k rozhodnutiu spraviť z Kráľovskej svadby tradičné podujatie na strednom Slovensku, v Banskobystrickom kraji. V tomto roku to bude už tretí ročník podujatia.  

Kráľovská svadba Zvolen

Cieľom podujatia je prostredníctvom reálnej udalosti z minulosti priblížiť súčasnej verejnosti významnú históriu regiónu. Súčasťou podujatia bude nielen samotný slávnostný akt kráľovskej svadby, ale aj aktivity, ktoré predstavia bežný život v stredoveku. Bezpochyby jedným z najatraktívnejších bodov programu bude dobýjanie stredovekého hradu.

Kráľovská svadba Zvolen

Nadšení pre históriu…

Na príprave programu sa bude aj tento rok podieľať takmer stovka priaznivcov stredoveku, združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch, naprieč celým Slovenskom a v Česku. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravia pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa. Návštevníci si tak budú môcť užiť na hrade pravú stredovekú atmosféru. Samotnému aktu kráľovskej svadby bude predchádzať sprievod svadobnej družiny, sokoliari, šermiarske súboje o ruku princeznej, detský kútik s hrami, kaukliarom, tvorivé dielne či lukostrelecký turnaj.

Kráľovská svadba Zvolen

Ako sa na správnu svadobnú veselicu patrí, nebudú chýbať ani dobové tance a stredoveká hudba. Bohatý bude aj sprievodný program. Najmenší si môžu pozrieť predstavenia Bábkového divadla na rázcestí z Banskej Bystrice, či vyskúšať prácu šikovných remeselníkov.

Kráľovská svadba Zvolen

Vstupenky na podujatie Kráľovská svadba na Pustom hrade, ktoré sa uskutoční v sobotu 27. augusta 2022, je možné zakúpiť vopred aj online na destinačnom portáli Banskobystrického kraja.

Text, foto a video: Dobrý kraj
Medzitulky: redakcia

Viac na: www.zahoramizadolami.sk
Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

za horami za dolami

mindop

dovolenka na Slovensku