Pestré leto na Gemeri. Mesto Rimavská Sobota ako centrum letnej kultúry s ponukou všetkých žánrov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rimavská Sobota, letný festival, lexikon.sk

Leto na Gemeri bude pestré! Mesto Rimavská Sobota pripravilo aj na toto leto pre domácich i zvedavých dovolenkujúcich návštevníkov sériu zaujímavých podujatí. Ich organizátorom je Mestské kultúrne stredisko (MsKS). Už viac ako štyri desaťročia slúži kultúre, patrí do histórie aj súčasnosti Rimavskej Soboty. MsKS, ktorého súčasťou je aj Mestská galéria a Kino Orbis, je zriadené za účelom poskytovania služieb pre občanov mesta i priľahlého regiónu v oblasti kultúry. A to sa počas leta podarilo aj tentoraz. Príďte sa o tom presvedčiť…

SOBOTSKÝ JAZZTIVAL

Podujatie tohto roku oslávi 5. výročie veľkolepejším obsadením. Okrem mladého objavu v podobe Lenky Gálisovej a jej kapely sa v programe objaví meno barda slovenskej jazzovej scény Petra Lipu s najnovším projektom Večerný hosť, ktorý obsahuje 16 zhudobnených básní M. Rúfusa. Zavíta k nám aj spevák a herec Milo Kráľ s kapelou, so skladbami upravenými do jazzovo-rockovej podoby, ktoré boli pôvodne použité v mnohých divadelných predstaveniach. Medzinárodnú úroveň zaručí prvá profesionálna big band kapela Budapest jazz orchestra. V ich krásnej poéme Dunaj odznie hudba od swingu až po súčasné formy jazzu. Zážitok z hudby umocní aj paralelne premietaný film.

Centrum Gemera1

Famózny koncert 7. júla o 19.00 h, bude plný skvelej folk-rockovej slovenskej hudby. Spev, hudba a humorné slovo, vytvorí na tvárach úsmev a prinesie do vašich ďalších dní pokoj a pozitívnu energiu.

Centrum Gemera

Náš frajerský vesmír sa rozrastá o nový formát. Volá sa FRAJ Sessions. Príď ho spoznať! Hoci sme sa nateraz zahniezdili v Orlovi, Dekáču sme dali ultimátne dovi. A tak sme pre náš milovaný bar vymysleli vlastný, komornejší FRAJ. V čarovnej atmosfére letného átria pochopíš, že koncerty sem skrátka patria. Teš sa na trojicu gigov mladých slovenských hudobníkov v objatí brečtanu a olivovníkov.

Neprehliadnite:

Hrad Modrý Kameň, letecký pohľadMúzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň pozýva na výlet do sveta fantázie


Dňa 14.7. o 16.45 h. máte možnosť pripomenúť si nezabudnuteľné hity legendárnej skupiny Maduar! Nebudú chýbať vzácni hostia ako Verona, Maxim Turbulenc, Kmeťoband a mnohí další.

 

Maduar, RImavská Sobota

Multižánrové dni i SUPER FEST

Dva dni plné hudby, divadla, vizuálneho umenia, literatúry, filmov, humoru a diskusií. Poď si dať trip naprieč hladovou dolinou, do mesta vyhasnutých komínov a ilúzií 29. a 30. júla od 13.00 h.
1. ročník SUPER FEST-u v Rimavskej Sobote! Letná párty pod holým nebom bude 6. augusta 20.00 h.! Už teraz sa môžete tešiť na týchto interpretov: SIMA, RENE RENDY & CICO BAND, EMILY & JUSTICE A DJ MARK VOSS.

SUPER FEST Rimavská Soboty

Richard Müller: 22 Tour

25. augusta o 20.00 h. zažijeme v Rimavskej Sobote koncert jedného z najúspešnejších a najpopulárnejších slovenských spevákov Richarda Müllera. Spojenie jeho hudby, výnimočný talent, osobná charizma a nezabudnuteľný hlas sľubuje úžasný zážitok.

Richard Muller

 

Letný výlet na Ôsmy svetadiel

Strhujúci, dynamický muzikál o láske a pomste s novými hrdinami a silnými emóciami sa odohrá 2. septembra 19.00 h. Tvorcovia doteraz najúspešnejšieho slovenského muzikálu Ôsmy svetadiel siahli opäť po slávnych skladbách legendárnej skupiny Elán a vytvorili úplne nový príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti, parafrázujúc slávny román A. Dumasa Gróf Monte Christo.

Voda nad vodou

Mestská gáleria

Aktuálna výstava je zameraná na projekt In vivo a Aire libre. V projekte Aire libre (v preklade čistý vzduch; doslovný preklad voľný vzduch), „skúma vzťah tela a dýchania, človeka a vzduchu najrôznejšími prostriedkami. Prepájaním videí z autorských performancií a experimentálnej fototechniky s metódami konceptuálneho umenia zachytáva najprchavejší živel a pominuteľnosť životodarných procesov“. In vivo je sčasti bioartový projekt, pretože sa zaoberá skúmaním biologických procesov živých organizmov. V rámci umenia ide o prístup, ktorý je postavený na prepojení života, živej hmoty a prírody, teda na tzv. holistickom princípe.

In Vivo, lexikon.sk

Umelecké cesty po svete

Erika Szőke (nar. 1977), žije a tvorí vo Veľkom Kýre pri Nitre.
Študovala na Nitrianskej UKF, na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy (2000 – 2005). Vystavovala v Španielsku, neskôr v Maďarsku, Rumunsku a v Dánsku. Paradoxne, na Slovensku sa dostáva do povedomia až v poslednej dobe. Patrí do strednej generácie umelkýň, je nositeľkou viacerých ocenení.

Príďte sa prevedčiť aj vy, že Rimavská Sobota bude patriť po celé leto kultúrnym podujatiam pre malých i veľkých!
Text a foto: MsKS

Viac na: www.rimavskasobota.sk