Malkia si vás získa


4922   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Malkia

 

Ak si chcete s deťmi, ktoré milujú zvieratká, naplánovať zaujímavý výlet, sústreďte svoju pozornosť na u nás celkom ojedinelý Malkia Park v Orechovej Potôni. Obyvatelia záchrannej stanice vás i vaše deti určite potešia a nesklamú.

Pred tromi rokmi takmer bez ničoho sa pustila do zvláštneho projektu – záchrany týraných, chorých a nechcených zvierat. Z jej iniciatívy vznikla v Orechovej Potôni záchranná stanica Malkia Park pre takéto zvieratá – predovšetkým pre veľké mačkovité šelmy. „Cieľom je nielen záchrana zvierat, ktoré by už na slobode neprežili, ale aj šírenie osvety o ohrozených druhoch a ochrane prírody, ako aj motivácia ľudí k rešpektu a láske k zvieratám,“ zdôrazňuje Klaudia Kollár, zakladateľka parku.

Vybrala si život so šelmami

Orechová Potôn

Klaudia o sebe veľa nenahovorí, ale o svojich zverencoch vie s láskou rozprávať celé hodiny. Ešte ako dieťa vždy mala doma rôzne zvieratká. Keď skončila poľnohospodársku školu a pracovala na rôznych miestach v administratíve a intenzívne sa venovala modelingu, chýbali jej. Keď sa dopočula o súkromnom chove šeliem, neodolala. Prvá nevinná návšteva sa stala pravidelnosťou aj prácou. Keď však prišli na svet dve nie celkom zdravé levíčatá, ktoré neboli pre ďalší chov potrebné, začala sa pomaly črtať jej nová cesta životom.

„Slabšie levíča neprežilo, ale druhé s menom Malkia so zlomeným chvostom áno. Doma som ju vypiplala. Pri nej som si uvedomila, že nie je jedinou mačkovitou šelmou, ktorej sa nedostáva od ľudí pomoci – a cieľ bol jasný…“ spomína na svoju inšpiráciu Klaudia. Založila občianske združenie na pomoc odkázaným zvieratám. Záchranná stanica sa začala rodiť najprv pre levicu Malkiu (v jazyku swahilli znamená kráľovná), ale postupne k nej pribúdali ďalšie odkázané šelmy. Dnes tu žije spolu viac ako sto zvierat.

Bude sa ti páčiť: Bardejovské Kúpele – detská liečebňa Valentín

Postupne levy, tigre, leopardy, s ktorými sa osud nemaznal, ťava, zebry a opičky či surikaty, kopytníky, korytnačky i medvede naplnili kapacitu pozemku, ktorý si Klaudia s priateľmi našli v Orechovej Potôni v pôvodnom poľnohospodárskom družstve.

Útočisko pre nechcené zvieratá

Malkia

Keď sa šelmy v cirkuse zrania alebo sú už staré a nedokážu zabávať ľudí a zarábať peniaze, sú pre majiteľov len príťažou, zbavujú sa ich. Mnohé zvieratá v zúboženom stave prichádzajú do parku aj od nezodpovedných majiteľov, ktorí si ich kúpili ako mláďatá pre zábavu, ale keď podrastú, nevedia sa o nich postarať. V Malkia Parku dostávajú takéto nechcené či nepotrebné zvieratá novú šancu na dôstojný život. „Najprv ich treba vykúpiť od nezodpovedných majiteľov, potom im náš veterinár ošetrí rany, zistí zdravotný stav a určí liečbu. Potom sa o nich ošetrovatelia dennodenne starajú,“ hovorí sympatická majiteľka záchrannej stanice a povzdychne si: „Ani by ste neverili, koľko je takých nechcených zvierat…!“

Malkia pozitívni pomocníci

Orechová Potôn

Človek môže mať fantastický nápad na záchranu živých bytostí, ale bez finančných prostriedkov ostáva iba nenaplneným snom. Klaudia sa však len tak nevzdáva. Občianske združenie, ktoré založila, hľadalo najprv sponzorov a darcov, ktorí milujú zvieratá a boli ochotní finančne pomôcť. Nápomocní boli aj priatelia a dobrovoľníci. Pri budovaní parku, ktorý 3. júna 2019 oslávi tretie výročie, strávili veľmi veľa hodín pri manuálnych prácach. Mnohí chodia doteraz pomáhať ošetrovateľom opatrovať zvieratá, chystať im žrádlo, čistiť výbehy, upravovať a skrášľovať park, aby sa tu návštevníci cítili príjemne. „Teraz nám už dosť pomáhajú i 2 % z dane, ktoré nám naši priaznivci posielajú a časť nákladov na prevádzku parku dokážeme vykryť už aj zo vstupného.“

Detský svet pri zvieratkách

Orechová Potôn

Keďže pre občianske združenie Malkia Park je dôležité vytváranie pozitívneho vzťahu ľudí k živej prírode, robia v parku všetko preto, aby sa deti u nich cítili príjemne. Vybudovali detský kútik i detské ihrisko s trampolínou a preliezkou. Pred vstupom do parku si dieťa môže kúpiť vrecúško s krmivom, ktoré zvieratku neublíži a môže ho spolu s ošetrovateľom kŕmiť. Animátori tiež pripravujú pre skupiny deti zaujímavý program. „Osvedčila sa nám aj možnosť „adoptovať“ si zvieratko, teda prispievať na potravu konkrétneho zvieratka.

Hľadáme rôzne formy, aby sme dokázali zabezpečiť prevádzku parku, ale bez pomoci ochotných sponzorov sa ešte stále nezaobídeme…“ uzatvára zložitú tému financovania súkromnej záchrannej stanice pani Klaudia a dodáva: „Som však optimistka, lebo počas letnej sezóny k nám prichádza veľa rodín s deťmi, žiaci zo škôl, ba i detí z materských škôl a všetci prejavujú kladný vzťah k zvieratám, chcú sa o nich dozvedieť čo najviac. To je pre nás veľkou odmenou. Vieme, že budú mať dobrý vzťah k živým tvorom. Vďaka tomu vieme, že sme sa vydali dobrým smerom, takže nesmieme vo svojom úsilí poľaviť…“

Foto: Malkia
www.malkiapark.sk