Slovenská filharmónia, zbor a sólisti pripomenú Beethovenov heiligenstadtský testament


3508   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
V Slovenskej filharmónii zahrá holandská huslistka Simone Lamsma na husliach z r 1718

Heiligenstadtský testament Ludwiga van Beethovena ako ďalší online koncert Slovenskej filharmónie. V piatok 30. apríla sa na pódiu Koncertnej siene stretnú Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (Jozef Chabroň, zbormajster) a traja sólisti –  Mariana Sajko, soprán, Pavol Bršlík, tenor a Peter Mikuláš, bas. V naštudovaní Rastislava Štúra zaznejú dve diela Ludwiga van Beethovena – predohra k baletu Prometeove stvorenia a jediné skladateľovo oratórium Kristus na Olivovej hore.

Program piatkového večera otvorí predohra k baletu op. 43 Prometeove stvorenia. Celovečerný balet skomponoval skladateľ v roku 1801, medzi prvými dvomi symfóniami, pre potreby viedenského Dvorného divadla. Oratórium pre sóla, zbor a orchester op. 85 Kristus na Olivovej hore (Christus am Ölberge) z roku 1803 nepatrí k notoricky uvádzaným opusom Beethovena. Takmer hodinové oratórium opisuje posledné udalosti Kristovho života, no tiež vypovedá o mukách skladateľa. Je prvým väčším dielom, ktorým sa Beethoven zaoberal krátko po návrate z Heiligenstadtu pri Viedni v roku 1802, kde prežíval obdobie plné zúfalstva. Tragické svedectvo o svojom duševnom rozpoložení spôsobenom problémami so sluchom podal v dokumente známom ako heiligenstadtský testament

Slovenská filharmónia, Pavol Brešlík
Tenorista Pavol Bršlík

Z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie sa program koncertu presunul z Veľkonočných koncertov 2020. Pôvodne mal heiligenstadtský testament zaznieť pri príležitosti 250. výročia narodenia Ludwiga van Beethovena a v posledný aprílový piatok 30.4. zaznie vo výpravnom priamom prenose z Koncertnej siene SF s veľkým aparátom umelcov.

Slovenská filharmónia

Neprehliadnite:
Pozerať, počúvať, objavovať! Bratislava pripomína hodnoty a emócie svojich návštevníkov

Prvé májové nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom

Divertimentá a serenády budú znieť na nedeľnom koncerte 2. 5. 2021. Predstaví sa Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Divertimentá a serenády patria od 18. storočia medzi obľúbené kompozičné formy. Na úvod zaznie Divertimento F dur, KV 138 Wolfganga Amadea Mozarta. Pochádza zo 70. rokov 18. storočia, z obdobia skladateľovej služby u salzburského arcibiskupa. Mozart podobné skladby komponoval k príležitostiam, akými boli sviatky, narodeniny, svadby alebo záver akademického roka.

SKO, SFSlovenský komorný orchester

Nasledovať bude Čajkovského Serenáda C dur, op. 48 z roku 1880, ktorá  si získala trvalé miesto na koncertných pódiách. Dve  z jeho častí – Valčík a Elégia patria k jeho najznámejším a najpopulárnejším skladbám vôbec. Program uzavrie  Divertimento č. 1, op. 20 maďarského skladateľa Lea Weinera, súčasníka Bélu Bartóka. Jeho Divertimento č. 1, op. 20 je inšpirované starými maďarskými tancami.
Koncert môžete sledovať 2.5. zo záznamu na stream.filharmonia.sk o 16. h.

Text: Martina Tolstova, SF
Foto: archív SF a Peter Brenkus

Viac na: www.filharmonia.sk