Betlehem v dreve je príbeh slovenských dejín, všedného života a najmä viery, že nepoblúdime…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Betlehem

Betlehem v dreve vyrezávaný. Len málokto ešte nepočul o tomto unikáte v Rajeckej Lesnej. Rezbárske dielo majstra rezbára Jozefa Pekaru získava na svojej hodnote priamoúmerne k hodnotám dnešného Slovenska… V Dome Božieho narodenia vedľa farského kostola Narodenia Panny Márie je ukrytý najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Stal sa magnetom pre tisícky návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia, ktorí zatúžili vidieť majstrovské dielo na vlastné oči.

Veľká túžba urobiť niečo veľké

Skúsený rezbársky majster Jozef Pekara (1920 – 2005) pracoval v ľudovoumeleckom družstve Rezbár v Rajci nad Rajčiankou ako návrhár. Po svojom odchode do starobného dôchodku, si začal plniť svoju dávnu túžbu – urobiť z dreva „niečo veľké“. Sníval o diele, na ktorom by sústredil všetky svoje doterajšie skúsenosti z práce s drevom, malo byť výnimočné a najmä reprezentatívne a výsostne slovenské.

Betlehemské posolstvo na Slovensku

Na tomto výnimočnom diele začal majster Pekara robiť ešte v roku 1980 a dokončil ho po pätnástich rokoch. Ale už v roku 1995, bola pred Vianocami v miestnom kostole v Rajeckej Lesnej slávnostne otvorená a sprístupnená prvá časť diela. Znázorňovala Božie narodenie a oblasť Stredoslovenského kraja. Postupne pridával aj výjavy zo západného i východného Slovenska.

Neprehliadnite:

Husacina u Galika

Husacina u Galika – celoročný festival chutí a zážitkov pod Malými Karpatmi 


Príslovečná pracovitosť slovenského ľudu

Scénu Božieho narodenia umiestnil v strede diela a zasadil ju priamo do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny s najznámejšími miestami, končiarmi, hradmi, sakrálnymi stavbami, pamiatkami i známe moderné objekty. A pomedzi to umiestňoval remeselníkov zaujatých svojou prácou a mužov i ženy vykonávajúcich obvyklé pracovné činnosti okolo domu, na poli, v lese, bani. Znázornil mnohé práce, ktorým sa venoval slovenský ľud v minulosti. Napríklad vinobranie, dožinky, výrobu modranskej keramiky, zvážanie sena, podkúvanie koňa, stavanie mája, dobývanie rúd, pasenie oviec a pod. Obdivuhodná expozícia, na ktorú sa dá dlho s obdivom pozerať, nezobrazuje tak iba Kristovo narodenie

Betlehem v dreve


Svetový slovenský unikát 

Pohyblivý betlehem z lipového dreva je odkazom veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, zručného rezbára a konštruktéra. Obsahuje 300 postáv, polovica z nich je v pohybe. Majster Pekara si vyplnil svoj sen, vytvoril pre Slovensko jedinečné dielo. Celé je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Tieto rozmery zaraďujú náš betlehem medzi najväčšie vyrezávané betlehemy v Európe a zároveň najväčšiu drevorezbu (svojho druhu) na svete.
Veľkosť skompletizovaného diela si napokon vyžiadala osobitnú stavbu – Dom Božieho narodenia, kde je Slovenský betlehem inštalovaný a kde si ho môžu návštevníci pozrieť.

Slovenský betlehem


Odporúčame, spomaľte a zastavte sa na polceste medzi Žilinou a Čičmanmi v rázovitej dedinke Rajecká Lesná a navštívte Betlehem v dreve vyrezávaný – galériu bežného života aj pracovných činností slovenského ľudu…

Foto: archív redakcie