Tip na jesenný víkend s deťmi: rozprávkový svet a tradičný Budatínsky rínok


3250   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Budatínskeho rínku

V nedeľu 20. októbra bude v Žiline v areáli Budatínskeho hradu naozaj živo. Pre návštevníkov je pripravená nová expozícia, uvedenie knihy, drotárska rozprávka, hudobný program a samozrejme aj remeselný jarmok. Tradičný Budatínsky rínok bude pestrou a dôstojnou rozlúčkou s letnou sezónou.

Budatínskeho rínku

Na podujatí sa predstavia študenti stredných odborných škôl Žilinského samosprávneho kraja a rôzni farmári a remeselníci. „Chýbať nebude výroba jablčného muštu, varenie slivkového lekváru, práce na kolovrátku, stavanie studne, vyhňa s kováčmi, košikár a mnohé iné tradičné remeslá. Návštevníci sa môžu tešiť na originálne šperky, keramiku, ručne vyrábané mydlá či včelie produkty. Na hrade budú počas celého dňa prebiehať špeciálne zážitkové prehliadky. Návštevníci uvidia ako drotár Michal zachráni princeznú Veronku z kráľovstva zlej čarodejnice Kazimíry.“ približuje kultúrna manažérka Považského múzea v Žiline Petra Labantová.

Budatínskeho rínku

Lákadlom bude otvorenie novej expozície „Pred hradbami, za hradbami“. Do hradu sa s ňou po mnohých rokoch vráti archeológia. Prvá časť expozície ponúkne informácie o lokalitách pevnostného charakteru známych zo Žilinskej kotliny a neďalekých obcí v katastri Považskej Bystrice a Púchova. Druhá časť je venovaná výskumu Budatínskeho hradu, ktorý do značnej miery ozrejmil jeho dejiny.

Neprehliadnite: Noc duchov, tekvíc a strašidiel…

„Expozícia je doplnená piatimi trojrozmernými modelmi. Tri z nich zobrazujú vývoj hradu v rôznych obdobiach. Najprekvapivejším je azda model hradu v období gotiky, keď pozostával len z veže, malej drevenej stavby a hradby s bránou. Predstavu o odievaní mužov a žien poskytnú rekonštrukcie dobových kostýmov. Súčasťou novej expozície je aj prízemie veže. V nevšednom kamennom interiéri tak môžu návštevníci vidieť najvzácnejšie predmety z oblasti archeológie, histórie a numizmatiky. Tento priestor sme nazvali symbolicky Tesaurus Mesealis.“ doplnila archeologička Považského múzea v Žiline Zuzana Staneková. Záujemcov počas podujatia čakajú dve komentované prehliadky i workshopy hrnčiarstva a archeológie.

Budatínskeho rínku

Budatínsky rínok má na hlavnom pódiu bohatý program. Publikum krátko popoludní naladí Roman Nadányi & The Band. Na slávnostnom otvorení podujatia bude do života uvedená kniha Budatínsky hrad – druhé rozšírené vydanie. „Najmä rodiny s deťmi poteší rozprávka Pinocchio v podaní Divadla zo šuflíka. Vystúpi aj stredoveká kapela Strigôň a podvečer zaznejú piesne skupiny Duchoňovci, ktoré spríjemia celkovú atmosféru.“ pozýva na podujatie Petra Labantová.

PhDr. Magdaléna Lacková
www.pmza.sk