Schaubmarov mlyn v Pezinku – pozvanie


3203   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Schaubmarov mlyn

 

Poďte s nami stráviť začiatok leta v galérii výtvarného umenia v Schaubmarovom mlyne! V nedeľu 12. mája otvoríme letnú sezónu novou výstavou Do divočiny, ktorú budú sprevádzať komentované prehliadky mlyna, workshopy pre rodiny s deťmi a na svoje si prídu aj fanúšikovia hudby.

Výstava Do divočiny!

Schaubmarov mlyn

Oto Hudec: Concert for Adishi Glacier 2018.

Letný program otvorí ako obvykle nová výstava – Do divočiny! Nadväzuje na špecifickosť Schaubmarovho mlyna – so zámerom prinášať do mlyna nielen moderné a súčasné umenie a dizajn, ale aj témy, ktoré majú k tomuto miestu vzťah. Po výstavách, ktoré reagovali buď na tradíciu insitného umenia, alebo tradíciu keramickej tvorby v regióne, prináša tentokrát tému prírody, divočiny, do ktorých sa človek s rôznymi úmyslami navracia. „Výstava Do divočiny sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca – do (divokej) prírody, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty. Ukáže to, ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Alexandra Tamásová (SNG).

Schaubmarov mlyn

Erika Miklóšová: 0:24:35. 2019.

Výstava nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode, ako skôr o ľuďoch a rôznych postojoch, ktoré k nej zachovávajú, prostredníctvom diel najmä slovenských súčasných umelkýň a umelcov (Erika Miklóšová, Oto Hudec, Filip Jurkovič, Rastislav Sedlačík, Michal Machciník, Rastislav Podoba, Michal Kern a ďalší). Predstaví diela zo zbierky SNG, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu.

Otvorenie výstavy bude už tradične sprevádzať program pre rodiny s deťmi, komentované (interaktívne) prehliadky a workshopy. Hudobné spestrenie prinesie projekt Noisecut so speváčkou Norou Ibsenovou a kapela Longital, ktorej členovia sú okrem iného zakladateľmi prestížneho slovenského labelu Slnko Records.

Leto v Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn

Zvyšok roka v Schaubmarovom mlyne bude patriť už niekoľkým stabilným formátom – čakajú vás víkendové vzdelávacie programy pre rodiny s deťmi, diskusie o dobre spravovanom meste Mesto!?., séria Našich trhov, komentované prehliadky aktuálnych výstav, vychádzky do okolia mlyna. Letnú sezónu rozbiehajú veľké kultúrne a spoločenské podujatia, ako sú Noc múzeí a galérií, 3. ročník festivalu poézie Feliber Poetry či 4. ročník vinárskej akcie Vína na mlyne. Medzi programové novinky, do ktorých sa chceme toto leto pustiť, patrí najmä Letné kino niekoľko večerných premietaní počas júla a augusta alebo Letné večery venované výstave Do divočiny a lokálnej gastronómii.

Neprehliadnite: OSLÁVTE JAR PRI PEKNOM VÍNE S ROZHĽADOM

Cieľom aktivít Schaubmarovho mlyna je nielen prinášať zážitok z výtvarného umenia a kultúry, ale byť aj miestom, pre ktoré je dôležité pozitívne pôsobiť na svoje okolie, mesto Pezinok a jeho obyvateľov. „V roku 2019 pokračujeme aj v spolupráci s hnutím Slow Food Pressburg pri organizovaní (nielen) potravinových trhov a začíname spolupracovať s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky na príprave stratégie udržateľnej prevádzky Schaubmarovho mlyna,“ vysvetľuje programová manažérka Zuzana Palicová a ešte dopĺňa: „Pripravujeme aj niekoľko špeciálnych umeleckých projektov – v spolupráci so slovenskými výtvarníkmi a Vysokou školou výtvarných umení.“

Z histórie mlyna

Schaubmarov mlyn

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a tiež dizajn. Venuje sa nielen uchovávaniu kultúrneho dedičstva a prezentácii výtvarného umenia. Organizuje sa tu aj veľa sprievodných podujatí, ktoré súvisia s vizuálnym umením, s prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom. Už niekoľko mesiacov funguje v mlyne aj kaviareň a kníhkupectvo. Súčasťou areálu Schaubmarovho mlyna je i ovocný sad, ktorý postupne revitalizujeme a plánujeme sprístupniť pre verejnosť.

Zdroj: www.sng.sk/pezinok