AKTUÁLNE o Festivale Hory a mesto. Jarná časť Festivalu Hory a mesto sa neuskutoční.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Bratislava 10. marca 2020 – 21. ročník festivalu Hory a mesto sa v termíne 25. – 29. marca neuskutoční. Organizátori rešpektujú nariadenia a všeobecné odporúčania kompetentných orgánov v súvislosti so šírením vírusu COVID-19, aby sa ľudia vyhýbali verejným zhromaždeniam.

„Je nám nesmierne ľúto, že musíme pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku. Cítime však zodpovednosť za našich hostí aj divákov a v tejto situácii musíme všetci zodpovedným prístupom prispieť k zamedzeniu šírenia koronavírusu. V práci však pokračujeme a veríme, že sa nám podarí zorganizovať podujatie v Bratislave v rámci celoslovenského jesenného turné Hory a mesto 2020,“ uviedol riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Všetky aktuálne informácie nájdete na internetových stránkach festivalu. Návštevníci, ktorí si zakúpili vstupenky a cinepassy online, budú informovaní o vrátení vstupného.

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave. Permanentky na festival Hory a mesto sú už v predaji. Predstavíme vám envirosekciu, ktorá je už dlhodobo súčasťou programu festivalu Hory a mesto. Stala sa z nej prierezová téma, ktorá je prítomná vo všetkých sekciách festivalu Hory a mesto a prepája ich.

Z programu festivalu Hory a mesto

Pod Roháčom žijem, Hory a mesto 2020

„Tohtoročný festival začíname horskou kultúrou – Tradície, ľudia a hory v stredu, 25. marca 2020 o 18.30 hodine. Prezentácia Pod Roháčom žijem zavedie návštevníkov do Zuberca, kde ich folklorista Richard Janoštín a horský vodca Rudo Žuffa zoznámia s kultúrnym životom a prácou horskej služby. Tradície v ich prostredí nie sú len súčasťou folklórneho festivalu, ale ich každodenného života. Dozvieme sa aj to, čo pre Richarda znamenalo osobné stretnutie so skladateľom Svetozárom Stračinom. Paľo Barabáš natočil o ňom portrétový film a premietneme ho v tomto bloku,“ uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

Pod Roháčom žijem, folklorista Richard Janoštín a horský vodca Rudo Žuffa, Hory a mesto 2020

Počasie, ktoré je tohtoročnou tematickou novinkou festivalu, je dramaticky ovplyvnené ľudskou činnosťou. Jeho prudké zmeny sú dôsledkom klimatickej krízy a zásadne ovplyvňuje náš pobyt vo vysokohorskom prostredí. O počasí v horách sa bude hovoriť vo štvrtok 26. marca o 18. hodine. Odznejú  prednášky meteorológov – Miriam Jarošovej a Mira Žiaka. „Divákovi pomôžu presnejšie porozumieť a vyhodnotiť počasie, a tak sa vyhnúť možným problémom, ktoré nás môžu stáť aj život,“ dopĺňa Soňa Oravcová.

Neprehliadnite: Festival Hory a mesto tento rok s novinkou – MyCinepass

O záchrane divočiny bude hovoriť v piatok 27. marca 2020 o 18. hodine dlhoročný ochranár a náčelník lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč v prednáške Všetko je inak. Po ňom porozprávajú o svojej činnosti v záchrannej stanici zvierat v Zázrivej ochranár Meďo Macek a režisérka Katarína Tekeľová. Zároveň uvedú film Šanca prežiť, ktorý ich zachytáva ako oduševnených záchranárov voľne žijúcich zranených zvierat a opustených mláďat.

Všetko je inak, Hory a mesto 2020

Všetko je inak, Hory a mesto 2020

Stanica funguje v Zázrivej od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov zvierat. Za dvadsať rokov činnosti prijali do stanice vyše 4000 živočíchov najrozmanitejších druhov. Pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako dve tretiny z nich. „Tento blok ponúka rôzne pohľady a cesty ako zachrániť divočinu a porozumieť, o čom sú ekomýty a ekorituály,“ približuje Soňa Oravcová.

Horské chaty

Sekcia o horských chatách je na programe v sobotu 28. marca o 18. hodine. Predstavia sa chatári Marek Šurina a Tomáš Petrík, ako aj zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko. Marek Šurina porozpráva o tom, ako sa z vysokohorského nosiča stal chatárom a správcom rozpadnutej dreveničky – útulne Andrejcová a domčeka Horskej služby Čertovica. „Horské spoločenstvo, ktoré Marek založil, pritiahlo veľa mladých ľudí  a spoločne zmenili tieto rozpadávajúce sa ubytovne na príjemné miesta, ktoré slúžia všetkým ľuďom prichádzajúcim do Nízkych Tatier,“ dodáva Soňa Oravcová. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna chata „Brnčalka“ pri Zelenom plese v Tatrách.

Chatárom od podlahy, Marek Šurina, Hory a mesto 2020

Čo to znamená byť dobrým chatárom, horským vodcom a horolezcom? Zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko budú hovoriť o svojich dobrovoľníckych aktivitách pri mapovaní nelegálnych skládok. Upratovaní okolia udržateľným spôsobom, ale aj o tom, ako od roku 2018 zapojili do upratovania 9000 dobrovoľníkov a vyzbierali vyše 145 ton odpadu. Aké sú ich ciele v horách v roku 2020?

Chatárom od podlahy, Marek Šurina, Hory a mesto 2020

Nedeľný program začína o 18.30 hodine dobrodružným cestovaním. Cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín, zavedie divákov na najchladnejšie obývané miesto na svete Ojmiakon, ale aj na Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta, kde je aj – 60 stupňov Celzia. Spoznáme ich životné skúsenosti a vypočujeme si ich odkazy pre nás,“ uzatvára Soňa Oravcová.

Život na najchladnejších miestach sveta, Martin Navrátil

Na festival Hory a mesto tento rok po novom

Novinkou na festivale Hory a mesto bude tento rok aj systém nákupu vstupeniek a permanentiek MyCinepass. Ide o rezervačný portál na správu a kúpu permanentiek Cinepass a jednorazových vstupeniek, ktorý slovenskí diváci poznajú aj z iných festivalov a filmových podujatí. Vlastníci permanentiek si už nebudú musieť vymieňať papierové útržky na pokladni, ale rezervácie si budú môcť vytvárať online cez svoj účet na portáli MyCinepass a jednoducho ich spravovať. K dispozícii zostáva aj štandardná možnosť kúpy vstupeniek online alebo na pokladni CINEMAX Bory v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave.

Permanentky Cinepass Stretni svojho hrdinu sú už v predaji. Permanentka za 28 € umožňuje 5 vstupov na ktorékoľvek premietanie. Stačí si len rezervovať miesto a prísť do sály najneskôr 5 minút pred začiatkom projekcie. Rezervácia bude možná najneskôr hodinu pred premietaním. Jednorazové vstupenky (po 5 € na filmový blok alebo po 7 € na blok s hosťom) bude možné kúpiť na mieste alebo online cez rezervačný systém MyCinepass. Lístky zakúpené online už netreba tlačiť – stačí ukázať QR kód na mobilnom zariadení pred vstupom do kinosály.

Konto na portáli MyCinepass umožňuje divákom hodnotiť filmy a hostí, ako aj sledovať históriu navštívených premietaní. Ak už má divák konto MyCinepass z iného festivalu, ktorý tento systém využíva, môže použiť svoje prihlasovacie údaje.

Pod Roháčom žijem, Hory a mesto 2020

Novinka

Na tohtoročnom festivale Hory a mesto ňou bude voľné sedenie. Lístky a rezervácie teda neplatia na konkrétne miesto. Platí zásada, čím skôr prídete, tým lepšie miesto a výhľad budete mať. Výhodou pre návštevníkov je, že ak na vypredanú projekciu neprídu majitelia zakúpených lístkov, tieto lístky sa vracajú do predaja. „Tešíme sa z novej spolupráce so systémom MyCinepass, do ktorého sú zapojené viaceré významné slovenské festivaly. Hlavným dôvodom bolo spoznať našich divákov. Zistiť, čo sa im páči a priniesť do kín CINEMAX Bory festivalovú atmosféru. Veríme, že si návštevníci osvoja etiketu voľného sedenia, ktoré je aj na iných festivaloch bežné, a ktoré ponúka divákom šancu dostať sa aj na vypredané premietania,“ zhrnula programová riaditeľka Zuzana Greksáková.

www.horyamesto.sk