Štefánikova cyklomagistrála je dokončená a milovníci cykloturistiky sa tešia na nové zážitky!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Štefánikova cyklomagistrála je dokončená, milovníci cykloturistiky si prídu na svoje

Milovníci cykloturistiky dostali do užívania ďalších vyše 35 kilometrov dokončenej cyklotrasy. Ide o posledný chýbajúci úsek Štefánikovej cyklomagistrály prechádzajúci tromi krajmi – Bratislavským, Trnavským a Trenčianskym. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo pri príležitosti 140. výročia narodenia generála, astronóma, diplomata a politika M. R. Štefánika.

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená, milovníci cykloturistiky si prídu na svoje

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená, milovníci cykloturistiky si prídu na svoje

“Veľká vďaka všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že máme ďalší úsek cyklotrasy, ktorý rozšíri možnosti pre rozvoj cykloturistiky v Bratislavskom kraji. Župa podporuje budovanie cyklotrás, nakoľko na Slovensku dlhodobo chýbali. Zámerom je viesť cyklotrasu až na Bradlo a ideálne by bolo pospájať všetky miesta, ktoré majú niečo spoločné s M. R. Štefánikom, tak aby si na svoje prišli nielen peší turisti, ale aj cykloturisti. Jednoducho treba využiť prírodné prostredie, aby ľudia poznali okolitú krajinu. Keďže táto časť cyklotrasy je ešte viac menej neznáma, verím, že ju cyklisti prebádajú, overia si zdatnosť na hrebeňových úsekoch a užijú si nevšedné výhľady na masív Malých Karpát”, priblížil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Neprehliadnite:
Poznáte asfaltové cyklotrasy na Slovensku a kde ich nájdete najviac?

Novootvorená trasa prepojila samotnú Štefánikovu cyklomagistrálu od Koliby až po Košariská. Začína na Pezinskej Babe, prechádza cez Čermakovu lúku, Sedlo Hubalová, Skalka, Sklená huta, Amonova lúka a končí sa na križovatke cyklotrás Červená hora, teda na hranici Bratislavského samosprávneho kraja a Trnavského samosprávneho kraja. Ide o upravenú horskú trasu v lese, ktorá je vhodná pre zdatnejších a stredne zdatných cyklistov.

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená

„Chceli sme Bratislavu prepojiť s Bradlom, teda dve miesta spojené s osobnosťou M. R. Štefánika. V Karpatoch už existuje pešia trasa M. R. Štefánika, tak sme chceli aj pre cyklistov alternatívu, nakoľko nie všetky úseky vyznačené pre peších sú vhodné aj pre cyklistov. Cykloturistika nie je len o športovom vyžití, ale je aj o spoznávaní kraja, histórie, pamiatok, ktoré sú na trase, takže spája príjemné s užitočným,“ doplnil Michal Hladký zo Slovenského cykloklubu.

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená, milovníci cykloturistiky si prídu na svoje

Realizátorom cyklotrasy bol Bratislavský samosprávny kraj. V spolupráci so Slovenským cykloklubom a Ministerstvom školstva spoločne aj vyznačili tento posledný chýbajúci úsek Štefánikovej cyklomagistrály, čo trvalo približne tri mesiace. Celkový proces realizácie od Bratislavy až po hranicu Trnavského kraja bol zložitejší a trval päť rokov. A to od výberu trasy, cez povoľovacie procesy, schvaľovania až po samotné čistenie a upravenie trasy tak, aby sa dalo po nej bezpečne jazdiť na bicykli.

Štefánikova cyklomagistrála je dokončená

Cyklotrasa má dĺžku vyše 100 km, vedie z Koliby až do rodnej obce M. R. Štefánika Košariská.