Ó, šaty! Kolekcia módnych slovenských dizajnérov v SNG a ceny Nadácie Tatrabanky pre slovenských odevných tvorcov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstava, Ó šaty, GMB

Kto by sa nechcel páčiť svojmu okoliu v módnom priliehavom odeve? Kto by nechcel zaujať zaujímavým kúskom, ktorý je naozaj originálny? Každá generácia mala svoje módne hity. Ak sa chcete oboznámiť s aktuálnymi trendami v súčasnom módnom priemysle, mali by ste si rezervovať čas na výstavu Ó, šaty! Expozícia sa odvíja od daru, ktorý Slovenskej národnej galérii (SNG) venovala Nadácia Tatra banky.

 

SNG zasa raz pekne „vyoblieka”. V roku 2017 priniesla galéria rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa na výstave Nech šije! Sledovali sme turbulencie medzi módou a ideológiou, ponorili sme sa do útrob konfekčných kolosov, objavovali dobre skrývané ateliéry a dielne autorskej modelovej tvorby.

Súčasťou galerijnej zbierky úžitkového umenia a dizajnu sa stala aktuálna kolekcia šiat z galavečera Ceny Nadácie Tatrabanky za umenie, ktoré boli vytvorené slovenskými odevnými dizajnérmi.

Známe mená slovenského dizajnu

Kto sú vystavujúci dizajnéri a dizajnérky? Priaznivci slovenského módneho priemyslu a dizajnu dobre poznajú mená tvorcov: Maja Božović Bažik, Pavol Dendis, Boris Hanečka, Marcel Holubec W., Martin Hrča, Lukáš Krnáč, Michaela Ľuptáková, Andrea Chrastinová Pojezdálová, Lenka Sršňová, Mária Štraneková.

Neprehliadnite:
Veľké potešenie z maličkostí na výstave šperkov
Jany a Petra Machatovcov Show Me the Face

Čo uvidíme, čo oko poteší?

Desať mien tvorcov. To je desať pohľadov na súčasnú verziu spoločenského odevu. Téma spoločenského odevu je zároveň previazaná s hutným digitálnym exkurzom do výtvarných zbierok a archívu SNG. Naša významná galerijná inštitúcia ponúka týmto počinom pod zaujímavých názvom Ó, šaty! To je priestor na prezentáciu slovenských tvorcov, ktorí – už to nie je žiadna výnimka – zaujali svojou tvorbou aj v zahraničí.  

Výstava bude verejnosti sprístupnená do 10. januára 2021. Prosíme ctených návštevníkov o dodržiavanie platných hygienických opatrení.

www.sng.sk
www.webumenia.sk