Veľké rozhodnutie: sťahujeme sa! Praktické tipy a rady ako zvládnuť tento proces bez zbytočného stresu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
sťahujete sa? lexikon.sk,

Sťahujeme sa! Ak riešite tento životný krok, vecte, že nemusí byť vôbec problém. Proces sťahovania je síce náročný a dlhodobý proces. No dnes už, našťastie, nie je zložité nájsť serióznu spoločnosť, ktorá ponúka kvalitné sťahovacie služby. Absolvovať náročný a detailný presun všetkých vecí za niekoľko hodín na novú adresu byť bez problémov. Vždy sa nájdu nejaké kroky, do ktorých by ste sa mali pustiť týždne predtým. Ktoré to sú a ako ich zvládnuť čo najefektívnejšie? Našich pár rád vám isto pomôže…

Plánovať sa oplatí…

O tom, že sa budete sťahovať, sa za bežných okolností nedozviete napr. 2 dni pred dňom D. Na túto radostnú okolnosť sa treba dostatočne pripraviť týždne, ba mesiace dopredu. Zostavte si napríklad zoznam toho, aké povinnosti vás čakajú a neminú. Potom sa pozrite do svojho kalendára a rozdeľte si jednotlivé povinnosti na etapy. Vyhnete sa tak časovému stresu a nadmernému vyčerpaniu. V rámci plánovania si premyslite aj to, kto by vám z vašich kamarátov a známych mohol pomôcť a pri ktorých úkonoch budete potrebovať pomoc profesionálov.

Záchranné a nenahraditeľné papierové boxy

Pripravte si svoj – doslova – záchranný balík. Majte jednu škatuľu, v ktorej budete mať tie najdôležitejšie veci, bez ktorých sa nezaobídete v každodennom živote. Patria sem napríklad kozmetika a pomôcky základnej hygieny, toaletný papier, bielizeň, uterák, príbory, nabíjačka na telefón a podobne. Sú to položky, ktoré potrebujete aj posledný deň na starom mieste a rovnako aj na úplnom začiatku žitia v novom domove.

sťahujete sa? , lexikon.sk

Tento záchranný balík by sa mal nachádzať vždy tam, kde sa akurát nachádzate i vy. Užitočné je aj to, ak si ho označíte nejakou výraznou farbou alebo viditeľným nápisom, aby sa počas presunu náhodou nezapatrošil.

Staré dobré farbičky

Každá miestnosť by mala dostať svoju vlastnú farbu. Napríklad, červená bude kuchyňa, modrú pridelíte obývačke a detskú izbu označíte oranžovou. Danou farbou potom označte papierové boxy (škatule) obsahujúce predmety, ktoré sú určené do danej izby. Môžete použiť farebné stuhy, špagáty, veľké nálepky a etikety alebo nakreslite hrubý pásik na jednotlivé krabice výraznou fixkou. Uľahčí vám to balenie až do posledných chvíľ.

sťahujete sa? , lexikon.sk

 

Praktickosť riešenia takejto farebnej selekcie sa ukáže najmä pri vybaľovaní. Keď sa začnete vybaľovať na novom mieste, prilepte kúsok farebného papiera na zárubňu dverí v každej miestnosti s farbou, ktorá ju označovala aj v starom byte. Takto každému bude jednoznačné, ktorú škatuľu kam má odniesť – vám, vašim pomocníkom tz radov priateľov, no a aj zamestnancom sťahovacej spoločnosti. Ušetrí vám veľa času, ak si budete môcť byť istí, že napríklad hrnce potrebné na prípravu prvej večere nemusíte hľadať v detskej izbe alebo kúpeľni.

Neprehliadnite:

Dvere, Rolety a žalúzie, lexikon.sk
Rolety alebo závesy?
Rozlúštili sme dilemu – čo vás ochráni pred slnkom a zvedavými pohľadmi lepšie?

Pocit istoty s profesionálmi

Síce sa môže zdať, že svojpomocné sťahovanie je lacnejšie než využiť služby sťahovacej spoločnosti, nie je to vždy pravda. Premyslite si, koľko času vám zaberie balenie, prenos boxov do auta a presun, príp. koľkokrát sa budete musieť medzi starým a novým bydliskom otočiť atď.  Nezabudnite, že pri sťahovaní si budete musieť zobrať napríklad 1 – 2 dni pracovného voľna; a to už, veru, nie je zadarmo. Nezabudnite ani na nenápadné výdavky, ako napríklad baliaci papier, lepiaca páska alebo aj občerstvenie pre nápomocných členov rodiny, kamarátov a pre sťahovákov.

architektúra, pomoc pri sťahovaní, lexikon.sk

Ako odhadnúť rozsah služieb

Ak nedokážete odhadnúť, či sa vám oplatí objednať si sťahovacie služby, využite možnosť nezáväznej online kalkulácie na stránke sťahovacích spoločností. Okrem samotného procesu sťahovania vám experti zo spoločnosti Ivanex pripravia aj presný plán, zabalia za vás všetky vaše vec a presťahujú do nového domova bezpečne a rýchlo. Ak máte možnosť, preskúmajte prostredie vášho nového príbytku pár dní pred samotným sťahovaním, vezmite si meter a zmerajte dvere, brány, výťahy, schodiská. Vyhnete sa tak tomu, že sa niečo zasekne priamo počas sťahovania. V čase, keď naozaj nikto nepotrebuje ďalšiu dávku stresu a komplikácií, budete mať dostatok času na to, ako riešiť kreslo, ktoré sa nezmestí do výťahu alebo klavír, ktorý „nepretlačíte“ cez dvere.

pomoc pri sťahovaní, lexikon.sk

Posledné rady pred dňom D

Určite si všimnite, ako je na tom váš nový domov s čistotou. Pravdepodobne nebudete chcieť vyložiť svoje starostlivo zabalené veci do zaprášeného priestoru alebo na zašpinenú podlahu. Ak vám je to umožnené, upracte všetky izby ešte pred tým, ako dorazia prvé škatule. Skontrolujte aj (ak je) garáž a pivnice. V najhoršom prípade možno zistíte, že predchádzajúci majitelia vám nechali nejaké prekvapenie v podobe masívnych kusov nábytku, starého bicykla atď. Je to riešiteľný problém. Dané veci môžete darovať za odvoz alebo využite profesionálne služby, napríklad vypratávacej služby.

Text: redakcia
Foto: Freepik.com