Na kusy – rovnomenná výstava v Schaubmarovom mlyne v Pezinku otvára novú výtvarnú sezónu

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na kusy

Na kusy s podtitulom Fragment a torzo vo výtvarnom umení. To je výstava sochárskych diel, ktoré otvárajú tohtoročnú sezónu v Slovenskej národnej galérii – Schaubmarovom mlyne v Pezinku. Sezóna sa začne už tradične novým výstavným projektom. Doplní prvý kurátorský výklad, program pre deti, workshop pre dospelých aj koncerty mladých hudobníkov Čavalenky, Vojtik a IAmNøt. 

Sochárska výstava prevažne trojdimenzionálnych diel skúma torzovitosť a fragmentárnosť vo výtvarnom umení naprieč viacerými storočiami. Symbolicky zastúpené diela zo starého umenia uvidia návštevníci a návštevníčky v kontraste s moderným a súčasným umením. Ukazuje popularitu ľudského torza v modernom sochárstve.

O Schaubmarovom mlyne

Schaubmarov mlyn je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Ide o jediný zachovaný potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Nájdete tu expozíciu mlynárstva a galériu výtvarného umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Počas roka sa môžete zapojiť do workshopov, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, koncertov, navštíviť trhy a ďalšie podujatia pre odbornú aj širšiu verejnosť. Podujatia súvisia s vizuálnym umením, prírodou a so životným prostredím, s remeslami a jedlom.

Na kusy, Schaubmarov mlyn

Na stretnutí s umelecami rôznych období

V autentických výstavných priestoroch Schaubmarovho mlyna budú vystavené najmä materiálové diela a objekty z rôznych historických období a médií, doplnené o umeleckú a dokumentárnu fotografiu, experimentálny film, akciu aj inštaláciu. V bohatom výbere sa objavia diela od autorov a autoriek ako Jozef Jankovič, Milota Havránková, Bohumil Kafka, Martin Piaček či Erna Masarovičová, ale aj mnohých ďalších.

Neprehliadnite:

HEDVIGA GUTIERREZ
Hedviga Gutierrez: ILUSTRÁCIE.
Spôsobujú švih, sviežosť… a tvorivé “napätie” v Galérii Danubiana

Keď je celok neznámy…

Čím je pre dejiny a súčasnosť fragment a ako a čo všetko v ňom môžeme čítať, približuje kurátorka výstavy zo SNG Vladimíra Büngerová: „Fragment, časť, zlomok či torzo zobrazuje telo a vec zranenú, deformovanú, neúplnú, nedokonalú, ale aj ,krásu v zohyzdení‘, obraz smrti, tragédie, revolúcie, erotiky, mementa a absencie. Zároveň má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu, s pomocou ktorej si môžeme dotvoriť chýbajúcu časť, hľadať zmysel vtedy, keď je celok neznámy.“

Na kusy

Na kusy až do roku 2024

Výstavu, ktorá potrvá do 28. apríla 2024, bude môcť publikum čítať aj v spojitosti so súčasnou dobou. „Sociológovia a sociologičky aktuálnu spoločnosť hodnotia ako rozkúskovanú, roztrieštenú, rozparcelovanú, rozbitú, neprehľadnú a nejednotnú. Podľa súčasnej filozofie celok predstavuje menej než súhrn jeho častí a celok nie je pravdou. Práve na kusy, časti, fragmenty, torzá sústredené do jednej inštalácie by sme sa mohli pozrieť ako na aktuálny predobraz stavu spoločnosti pred bránami konca sveta,“ vysvetľuje V. Büngerová.

K výstave je k dispozícii aj katalóg, ktorý bude dostupný v Schaubmarovom mlyne, v kníhkupectve Ex Libris v SNG a na e-shope SNG.

Vernisáž tejto zaujímavej dlhodobej výstavy bude v sobotu 27. mája 2023 o 15. h.

Program podujatia nájdete TU!