Prehliadka výstavy Zbrane a zbroj bronzovej doby. Atraktívny a poučný výlet do pradávnej histórie zbraní


2742   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
VSM vás pozýva na prehliadku výstavy Zbrane a zbroj bronzovej doby

Východoslovenské múzeum v Košiciach pozýva na prehliadku výstavy Zbrane a zbroj bronzovej doby. Výstava nás zavedie do sveta militárií, pochádzajúcich z jedného z najúchvatnejších období nášho dávnoveku. Priblíži najvýznamnejšie nálezy zbraní z územia východného Slovenska od konca 3. tisícročia až po prvé storočia 1. tisícročia pred Kristom.

Spoznáme spôsob výroby a najstaršie ešte vyrábané z tradičných surovín. Na návštevníkov čakajú vystavené zbrane z kameňa a kostí, medi a bronzu. Najmä z bronzu sa odlievali dýky, meče, hroty kopijí, bojové sekery, sekeromlaty i symbolické vojenské čakany. Mnohé z nich sú skvelými majstrovskými a nezriedka i umeleckými výrobkami. Najmä tie, ktorými sa honosili elitní bojovníci a náčelníci vojenských družín z radov rodovej aristokracie. Pre túto spoločenskú elitu sa vyrábali i dovážali prilby a panciere, ba dokonca aj bojové vozy.

Neprehliadnite:
Zaujíma vás odkaz prvého čínskeho cisára? Ôsmy div sveta – terakotová armáda dorazila do Trebišova

Zbrane boli neodmysliteľnou súčasťou života človeka, nástrojmi lovu, nevyhnutnej obrany i vojenských útokov. Niektoré sprevádzali človeka v hrobe, iné zámerne ukryl zo strachu pred ich stratou, alebo obetoval prírodným božstvám. Nezriedka ich stratil, možno aj zahodil alebo prišiel o ne pri bojových stretoch s nepriateľom.

Dlhé stáročia ležali v zemi, osamotene i vedno s inými pamiatkami materiálnej kultúry, ako výrečné a jedinečné svedectvá pradávnych vekov. Časť z nich človek po dlhšom čase objavil. Mnohé boli nájdené iba úplne náhodne, iné už pri cielenom vyhľadávaní a výskume, aby ich bolo možné ďalej skúmať, spoznávať a obdivovať.

Výstava je sprístupnená v Historickej účelovej budove Východoslovenkého múzea v Košiciach.

www.vsmuzeum.sk