Scénograf Aleš Votava a jeho Medziobjekty v spomienkach a v scénografických expozíciách

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
scénograf Aleš Votava

Scénograf Aleš Votava rezonuje v povedomí divadelnej obce dodnes. A to aj napriek veľkému časovému oblúku od jeho predčasného odchodu. Divadelný ústav spolu s Galériou mesta Bratislavy pozýva na výstavu viac ako šesťdesiatich exponátov z dielne tohto mimoriadne talentovaného scénografa. Vernisáž sa uskuotoční za účasti významných osobností z kultúry, umenia, akademickej obce a priateľov Aleša Votavu.

Výstava prvýkrát na Slovensku predstavuje medziobjekty špičkového scénografa Aleša Votavu (1962 – 2001). Patrili k najintímnejšej časti predčasne uzavretého diela. Sú aj nie sú to šperky, sochy, časti kostýmov či scénografie. Aleš Votava získal Cenu Alfréda Radoka za scénografiu roka, bol štvornásobným držiteľom ceny DOSKY a o jeho talente svedčí aj 13 samostatných výstav. Vytvoril scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 divadelných inscenácií.

scénograf Aleš Votava

A.Strindgerg: Hra snov (2001). Foto: Ctibor Bachratý

Spomienky nevybledli…

Návštevníci si budú môcť pozrieť unikátne diela, ktoré sú zapožičané zo zbierok Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie, Divadla Andreja Bagara v Nitre a zo súkromných zbierok. Tvorbu a renesančnú osobnosť autora predstaví kurátorka výstavy Anna Grusková. „Práca na výstave pre mňa bola prirodzeným pokračovaním nášho priateľstva s Alešom Votavom. Prekvapilo ma, ako dokáže inšpirovať a spájať vyše dvadsať rokov po svojej smrti. Výstava vznikla nielen pre tých, ktorí ho poznali, ale aj pre tých, ktorí sa po prvý raz stretnú s jeho prácami, ktoré vôbec nezostarli. Nnahliadnu aj do jeho spôsobu života a rozmýšľania,“ uviedla A. Grusková.

Neprehliadnite:

Homáge á Marián Varga, Danubiana
HOMMAGE À MARIÁN VARGA.
Umelec, ktorý svojím magickým zjavom a prednesom stále inšpiruje

Scénograf zanechal hlboké umelecké stopy

Výnimočnosť diela scénografa, grafického dizajnéra a talentovaného umelca vníma aj riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. „Zároveň som spokojná, že si v relatívne krátkom čase spomíname na výnimočnú  osobnosť Aleša Votavu druhýkrát. Po úspešnej prezentácii poštovej známky s jeho menom na sklonku minulého roka, sa tentokrát  zoznámime s jeho menej známou tvorbou. Kurátorka Anna Grusková ju pomenovala ako medziobjekty, čím naznačila, že pôjde o zaujímavé a kreatívne spojenia na pomedzí scénografie a výtvarného umenia,“ hodnotí Vladislava Fekete

scénograf Aleš Votava

Šperk Pozor! (1989), Foto: Martin Štrba

Vystavené diela sú zapožičané zo zbierok Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie, Divadla Andreja Bagara v Nitre a zo súkromných zbierok.

Výstava v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 v Bratislave potrvá do 7. 5. 2023.

Text a foto: GMB

Viac na: www.gmb.sk