Jesenná cyklistika má svoje čaro a naplno vyniká na obľúbených cyklotrasách v Trenčianskom kraji.
Jesenná cyklistika v Trenčianskom kraji nabrala na intenzite s príchodom najfarebnejšieho ročného obdobia. Áno, jeseň je ten ideálny čas na turistiku; a najmä tú na dvoch kolesách. Horúce slnko nám už neuberá z energie a my si môžeme zo sedla bicykla naplno vychutnávať okolitú farebnú prírodu. Tak sadajte do sedla výlet sa začína…
Cykloturistika v Trenčianskom kraji
Je veľmi obľúbená a podmienky na jej rozvoj sú z roka na rok priaznivejšie. Čoraz viac ľudí vyhľadáva tento aktívny spôsob oddychu, o čom svedčí aj hustá premávka na jednotlivých cyklotrasách celého trenčianskeho regiónu. Dlhodobo najobľúbenejšou je cyklotrasa, ktorá vedie z Trenčína okolo najstaršieho pútnického miesta na Slovensku – Skalka pri Trenčíne. Cyklotrasa nesie názov Na bicykli po stopách histórie. V rebríčku obľúbenosti nezaostávajú ani úseky Vážskej cyklomagistrály.
Tri kraje na jednej cyklotrase…
Rozsiahly cykloprojekt Trenčianskej župy má za cieľ prepojiť tri kraje – Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj. Zároveň naprieč Trenčianskym krajom plánuje vybudovať 100 km dlhú cyklistickú “tepnu“, v čo najväčšej miere oddelenú od motorovej dopravy. A keďže tento projekt neostal iba na papieri, v súčasnosti je už cyklistom sprístupnených 62 km, ktoré slúžia nielen ako plnohodnotná alternatíva k cestovaniu za prácou, ale aj ako cyklotrasa spájajúca zaujímavé historické, kultúrne a prírodné pamiatky v trenčianskom regióne.
Isto neprehliadnete zaujímavosti
Ak sa vyberiete “ cyklistickou diaľnicou“ z Trenčína smerom na Nové Mesto nad Váhom, vašim cieľom sa môžu stať obľúbené vodné plochy alebo známe hrady Beckov, Čachtice či pre tých odvážnejších aj ťažšie prístupný Tematín. V prípade, že sa vyberiete opačným smerom, natrafíte na jednu z najzaujímavejších cyklotrás, už vyššie spomínanú trasu s príznačným názvom Na bicykli po stopách histórie. Aby tej histórie nebolo málo, cestou si nemôžete nevšimnúť najstaršie pútnické miesto na Slovensku – kláštor Skalka pri Trenčíne, ktorý počas letnej sezóny môžete denne navštíviť. Pohodlne, a najmä bezpečne, môžete navštíviť v rámci jedného výletu 2 hrady a zároveň 2 krajiny. Na slovenskej strane Trenčiansky hrad, na tej moravskej hrad Brumov-Bylnice, prepája krásna cyklotrasa už od roku 2020, odkedy na nej cyklistické sčítače zaznamenali stovky tisíc cyklistov.
Vážska cyklomagistrála a Hornonitrianska magistrála
Vážska cyklomagistrála vás prevedie aj Horným Považím. Na trase z Považskej Bystrice k hranici so Žilinským krajom môžete obdivovať Považský hrad alebo sa previezť najnovším a najčlenitejším úsekom z Ladiec až k Nosickej priehrade. Vážska magistrála však nie je jedinou „cyklistickou diaľnicou“ v Trenčianskom kraji. Na území hornej Nitry vzniká obdobný projekt, a to Hornonitrianska magistrála, ktorá v súčasnosti umožňuje jazdu po 4,6 km dlhom úseku naprieč mestom Partizánske, no vo finálnej fáze ponúkne 63 km dlhú, bezpečnú jazdu od Nitrianskeho kraja až po Handlovú.
Jesenná cyklistika aj pre náročnejších
Nie každý však ocení rekreačnú cyklistiku po rovinke s minimálnym prevýšením a žiadnym zjazdom. Náročnejší nájdu v Trenčianskom kraji trasy, ktoré preveria aj tú najlepšiu kondíciu. A práve výberu tých „najzábavnejších“ sa venuje projekt Vrchárska koruna Trenčianska, ktorý každoročne vytýči 20 najzaujímavejších vrcholov, ktoré je potrebné v priebehu 7 mesiacov zdolať. Každoročne túto výzvu absolvujú približne dve stovky cyklistov a ich počet každým rokom narastá.
Neprehliadnite:
Trenčín – Mesto módy. Platí táto niekdajšia okrídlená charakteristika perly Považia aj dnes?
Cyklistické traily
Podobnú krvnú skupinu cyklistov lákajú tiež traily. Tie najvychýrenejšie nájdete v Bikeparku Kálnica, ktorý je známy každoročnou organizáciou jedného z najväčších cyklistických festivalov s medzinárodnou účasťou – Bikefest. Organizácia takéhoto podujatia vyžaduje aj kvalitné trate, ktoré prichádzajú využívať cyklisti zo širokého okolia. Pekné a dostupné traily si tiež do sýtosti vychutnáte aj v lesoparku Brezina v Trenčíne a to vďaka tvrdej drine občianskeho združenia (OZ) DIVO, ktoré tieto lesné cyklistické trasy buduje a udržiava. O tie hornonitrianske traily sa zas príkladne stará OZ Hornonitrianske stopy.
O zážitky isto nebude núdza…
Jesenná cyklistika. Či už ste fanúšikom rýchleho tempa a s vetrom vo vlasoch, pohodovej jazdy na dvoch kolesách v tomto ročnom období, alebo adrenalínového zážitku v prírode, Trenčiansky kraj ponúka z každého rožku trošku. Všetky dôležité informácie, ktoré sa týkajú cykloturistiky trenčianskeho regiónu nájdete na jednotnom turistickom portáli www.trencinregion.sk. Tak už len vytipovať tú najvhodnejšiu trasu, nasadiť prilbu, vysadnúť na bicykel a hor sa spoznávať krásy Trenčianskeho kraja.