Voda v bazéne musí byť hlavne čistá. Poznáte tipy a triky, ako zostane voda v letnom bazéne dlhšie čistá?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Osviežujúca voda v bazéne a leto je ešte síce ďaleko, no na horúce a dni a osvieženie treba myslieť už teraz. Aby ste mali dokonalý pôžitok z kúpania vo svojom bazéne, je dôležitá hlavne čistota vody. Udržiavať jej čistotu bez nutnosti výmeny vám pomôže niekoľko praktických tipov a trikov.

Bazénová filtrácia

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú čistotu vody v bazéne, je správna filtrácia. Existujú dva hlavné typy — pieskové a kartušové.

Piesková filtrácia do bazéna

Piesková filtrácia je vhodná do menších i väčších bazénov. Vodu efektívne zbavuje všetkých nečistôt až drobných čiastočiek. Tento typ funguje na princípe poháňania vody čerpadlom cez vrstvu kremičitého piesku, cez ktorý prefiltruje všetky nežiadúce elementy v bazéne, čistá voda následne preteká späť.
Piesková filtrácia vyžaduje pravidelné preplachovanie piesku, ktorý môže byť znečistený a mohol by stvrdnúť, aspoň raz týždenne. Náplň bude potrebné tiež približne raz ročne vymeniť. Ak by ste ju nevymenili, filtrácia by sa stala neefektívnou.

voda v bazéne

Kartušová filtrácia

Do menšieho bazéna je vhodnejšia kartušová filtrácia, ktorá osloví aj nižšou cenou. V porovnaní s pieskovou má menšie rozmery a vyžaduje menej priestoru na inštaláciu. Dokáže odstrániť usadeniny, ako sú listy, tráva, vlasy a rôzne drobné čiastočky. Princíp jej funkcie môže pripomínať filter na kávu. Bazénová voda prechádza cez filtračnú kartušu, ktorá môže byť vyrobená z viacerých materiálov, najčastejšie z papiera. Pri jej použití v bazéne je dôležité, aby sa pravidelne čistila. Kartušový filter je potrebné vybrať a opláchnuť pod tečúcou vodou aspoň raz týždenne, každé dva až tri mesiace by sa mal úplne vymeniť. Zabránite tak nedostatočnému čisteniu vody.

Bazénová chémia

Správne použitie bazénovej chémie zabráni zakaleniu vody, množeniu rias a baktérií. Aby prípravok na čistenie účinne pracoval, voda v bazéne musí mať správne pH. Jeho hodnota by mala byť medzi pH 6,8 – 7,4. Ak je nad alebo pod týmito hodnotami, bude potrebná jeho úprava.
pH skontrolujete jednoducho pomocou testerov. Potom môžete použiť prípravok na jeho zníženie alebo zvýšenie, následné je možné aplikovať prostriedok na dezinfekciu vody.

Neprehliadnite:

trendy, rodinný dom
Čo patrí k vybaveniu rodinného domu?
Napríklad aj neodmysliteľní a verní pomocníci do záhrady

Chlórová a bezchlórová bazénová chémia

Pri výbere prípravkov na dezinfekciu vody môžete zvoliť chlórovú alebo bezchlórovú bazénovú chémiu. Chlórová chémia využíva na dezinfekciu vody chlór. Výhodou je, že je lacnejšia, u niektorých ľudí však môže spôsobiť vysúšanie alebo podráždenie pokožky. Bezchlórová chémia dezinfikuje vodu na báze aktívneho kyslíka alebo inej zložky a je šetrnejšia k pokožke i očiam. Dokáže odstrániť z vody aj väčšie znečistenie, riasy, baktérie a iné mikroorganizmy. Výhodou je, že sa pri reakcii neuvoľňujú žiadne škodlivé plyny, bezchlórová chémia nezapácha a bude vyhovovať aj malým deťom a ľuďom s citlivou pokožkou.

voda v bazéne

Pravidelné čistenie bazéna

Dôležitou súčasťou starostlivosti o čistotu vody je aj čistenie bazéna. Potrebovať budete bazénový vysávač, ktorým odstránite nečistoty z dna aj stien. Vyberať pritom môžete ručné alebo automatické modely. Pri výbere zohľadnite veľkosť bazéna. Ručné bazénové vysávače sú vhodnejšie na starostlivosť o menšie bazény. Pri väčších rozmeroch oceníte bezproblémové vysávanie pomocou automatického vysávača. Pomôže tiež čistenie bazénovou kefou, nečistoty z hladiny a dna môžete zbierať aj ručne pomocou sieťky. Jej dosah zväčšíte pomocou teleskopickej tyče. Na čistenie od nánosov vodného kameňa použite špeciálne prípravky na to určené. Takéto čistenie sa odporúča vykonať pred napustením vody pred novou sezónou. Pomocou prostriedkov na čistenie bazéna účinne odstránite aj nánosy, ktoré vznikajú pri vodnej linke. (WP)

Foto: pixabay a archív redakcie