Trebišovski pisanki na výstavnej prehliadke kraslíc. Krehká krása ako výsledok ľudskej trpezlivosti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľká noc, Kysuce, kraslice,

Trebišovski pisanki. Unikátna prehliadka trpezlivosti tvorcov krehkej krásy veľkonočných kraslíc. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove organizuje už 33. ročník tejto súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc.

Súťaž sa teší veľkej obľube. Ako každoročne, aj tento rok do nej pribudli noví účastníci, napríklad aj z Českej republiky. Spolu vystavuje 47 súťažiacich, medzi nimi dokonca aj traja trpezliví muži. Prezentované techniky výzdoby kraslíc sú tradičné, netradičné, kombinované a iné. Na jednom mieste nájdete kraslice od voskovej batiky, cez vyškrabávané, odrôtované, oblepované, voskované až po farbené v odvare z cibuľových šúp.

Výstava zdobených veľkonočných vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020

Majsterky jemnocitu

Majsterky ľudovej umeleckej tvorby z Českej republiky využívajú už skoro 200 rokov staré novoostrožské vzory vytvorené voskovou batikou a vzory z Valašska tvorené technikou vyškrabovania. Slovenská autorka z Batizoviec (okr. Poprad) zdobí technikou vyškrabovania motívmi známymi už vyše 100 rokov.

Zaujímavosť hodná povšimnutia

Pri výzdobe kraslíc súťažiaci využili vajíčka rôznych živočíchov (andulky, korely, holubie, slepačie, kačacie, morčacie, husacie, pštrosie). Určite zájdite do múzea, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja. Tieto unikátne skvosty ľudskej trpezlivosti a kreativity sú hodné veľkého obdivu. Aj tento rok autori vyzdobili holubie, slepačie, morčacie, husacie aj pštrosie vajíčka. Máme tu aj rôznorodé techniky zdobenia. Od tradičných ako vosková batika, vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, až po netradičné techniky ako techniky prelamovania (madeiry), servítková technika (dekupáž), zdobenie farbami či rôzne kombinované techniky,“ povedala dlhoročná autorka výstavy Mária Parihuzová.

Neprehliadnite:

modrotlač, UNESCO
Slovenská modrotlač očarila svet.
Modro-biele zázraky ako nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO

Trebišovski pisanki a sviatočné inšpirácie

Hľadáte pred blížiacimi sviatkami inšpiráciu na zdobenie kraslíc? Výlet do Trebišova na aktuálnu výstavu Trebisšovski pisanki vás určite prekvapí a povzbudí. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči, čo všetko dokážu vykúzliť s kraslicami majstri remeselníci z rôznych kútov Slovenska i tí zahraniční.

Výstava zdobených vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020

Bude ťažké odolať…

Ak sa vám nejaké kraslice zapáčia, môžete si ich dokonca aj zakúpiť. Praktické ukážky zdobenia kraslíc si môžete prísť vyskúšať do kaštieľa v Trebišove na Kvetnú nedeľu 2. apríla 2023 v rámci tvorivej dielne Zdobíme kraslice.
Samotná výstava je verejnosti sprístupnená v priestoroch dvorany trebišovského kaštieľa do 21. 5. 2023.

Text a foto: Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove
Viac na: www.muzeumtv.sk