Dažde sú cenným zdrojom úžitkovej vody. Využívajte dažďovú vodu efektívne vďaka betónovým nádržiam


556   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Dážď

Dažde sú nepochybne cenným zdrojom úžitkovej vody. Obzvlášť na našom území, keďže sme krajina s pomerne pravidelným a výdatným úhrnom zrážok. Ostáva tak len jediné: efektívne toto prírodné bohatstvo využívať.

Dažde sú skvelý zdroj úžitkovej vody

Možnosti využitia dažďovej vody sú rôzne: polievanie záhrady, umývanie auta vrátane gumených rohoží atď. Rovnako máte možnosť voľby aj pri výbere spôsobu, akým budete dažďovú vodu zachytávať. Veľa ľudí na tento účel využíva sudy. Nejde o zlé riešenie, ale často človek narazí na limity týkajúce sa objemu takýchto sudov. A nikto si nechce zapratať pozemok tým, že naň rozostaví takýchto sudov viacero. Alternatívnym riešením sú betónové nádrže s certifikovanou nepriepustnosťou, ktoré sa primárne využívajú ako žumpy. Poslúžiť však môžu aj ako pivnica, šachta, či práve nádrž na zachytávanie dažďovej vody.

Neprehliadnite:

bioenergia, lexikon.sk

Buďte viac EKO a nenakupujte nové batérie. Riešenia sa našli, treba ich uvádzať do života… 


Betónové nádrže sú lepšie ako bežne využívané sudy

Aké sú výhody nádrží na dažďovú vodu v porovnaní so spomínanými sudmi? V prvom rade je to ich objem. Aj keby porovnávate najväčšie sudy s najmenšími nádržami, druhé menované by stále ponúkali viac ako desaťnásobne väčší objem. Aj najmenšia betónová nádrž tak dokáže zachytiť viac dažďovej vody ako desať najväčších sudov. Je tu však ešte jedna dôležitá výhoda takéhoto riešenia. Na rozdiel od sudov sú betónové nádrže na dažďovú vodu umiestnené pod zemou. Voda v nich zachytená si tak udržuje konštantne nízku teplotu, vďaka čomu sa v nej nemnožia nežiaduce baktérie.

A ako dostanete vodu z nádrže?

Jednoducho, postačí vám klasické čerpadlo. Betónové nádrže na vodu sú tak praktickým riešením zachytávania dažďovej vody pre jej ďalšie použitie. Iste, takáto nádrž je väčšou investíciou v porovnaní so sudom, ale vďaka efektívnejšiemu využívaniu dažďovej vody sa vám táto investícia rýchlo vráti. Veď dažde sú naozaj cenným a lacným zdrojom úžitkovej vody. (FU)

Foto: Budimir Jevtic / Shutterstock.com