Ako naučiť deti bezpečne lyžovať

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bezpečne lyžovať

Jarné prázdniny sú ako stvorené pre zimné športy. Jedným z nich je aj lyžovanie. Pre deti, ktoré si s týmto športom zatiaľ nestihli potykať, je tak ideálny čas na jeho výuku. Rodičia, ktorí sa rozhodnú svojim ratolestiam dopriať takúto radosť, by v prvom rade mali mať na pamäti ich bezpečnosť. Deti by mali zveriť do rúk inštruktorom lyžovania v uzavretých areáloch lyžiarskych škôl.

Už len kvôli bezpečnosti je lepšie, ak máte pri výuke k dispozícii uzavretú arénu. V uzavretej aréne sú len inštruktori a ich klienti, takže je to bezpečnejšie prostredie. Máme tu rôzne detské pomôcky, ktoré deti motivujú, vedieme ich aj edukatívne, poznávame farby, zvieratká. Je to pre nich zaujímavejšie ako na kopci, kde by inštruktor stále musel dávať pozor, aby dieťa niekto nezrazil,“ vysvetľuje skúsený inštruktor z lyžiarskej školy TATRY MOTION v Tatranskej Lomnici Gabriel Špak.

bezpečne lyžovať

Výuka lyžovania v Tatranskej Lomnici.

Táto lyžiarska škola zabezpečuje výuku okrem stredísk Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách aj v Jasnej na Bielej púti, Lúčkach a na Krupovej. Zabezpečuje aj kvalitnú výučbu lyžiarov a snowboardistov od začiatočníkov až po expertov, pre všetky vekové kategórie – deti od troch rokov až po seniorov.

Podľa inštruktora je už pri základom výcviku nevyhnutná kvôli bezpečnosti lyžiarska prilba, ktorá je pre deti na slovenských svahoch povinná. Odporúčaným doplnkom je aj reflexná vesta, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť toho, že lyžiar dieťa na svahu zaeviduje skôr a dokáže sa mu v prípade potreby včas vyhnúť.

Odporúčame: Salamandra resort ústretový k deťom i športovcom

Dôležité je viesť celý výcvik formou hry. „Vždy začíname zábavnou rozcvičkou a snažíme sa deťom dopriať na svahu čo najviac zážitkov. Výuka je potom oveľa jednoduchšia a deti si zároveň lyžovanie obľúbia,“ dopĺňa Špak. Samotná výuka a jej dĺžka do veľkej miery závisia od veku dieťaťa. „Máme skúsenosti, že 3 – 4-ročné deti vydržia maximálne hodinku výuky denne. Staršie deti do 5 až 6 rokov sa naučia lyžovať aj za dva dni, niektoré šikovnejšie dokonca aj počas jedného dňa. Je to samozrejme individuálne, pretože niektoré deti sú pohybovo nadanejšie iné majú problém s koordináciou pohybov. Ale prázdninový týždeň všetkým stačí na to, aby zlyžovali modrú poprípade i červenú zjazdovku,“ tvrdí tatranský inštruktor.

bezpečne lyžovať

Inštruktor lyžovania z lyžiarskej školy TATRY MOTION v Tatranskej Lomnici Gabriel Špak.

Niektorí rodičia majú záujem byť pri dieťati aj počas výuky. Ba stávajú sa aj prípady, keď sa rozhodnú absolvovať výuku naraz. Podľa inštruktorov lyžovania to nie je dobrý nápad. „Snažíme sa odčleniť dospelých, pretože keď deti vidia rodičov, nedokážu sa sústrediť na to, čo robia. Snažíme sa situáciu potom riešiť tak, že dospelým dáme samostatného inštruktora a deťom sa venujeme zvlášť, pretože tá metodika výuky je rozdielna,“ doplnil Špak

Dôležité je vedieť, že inštruktori vezmú dieťa na svah medzi ostatných lyžiarov až potom, keď dobre absolvuje základnú výuku.

Zdroj: TMR