Príbehy žien – významné židovské ženské osobnosti v nepoznaných osudoch pod vrstvou času

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Príbehy židovských žien, SNM

Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pripravilo v priestoroch Zsigrayovej kúrie na Židovskej ulici 17 v Bratislave ďalšiu zo svojich monotematických výstav Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet. Nad výstavou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Postavenie žien, ktoré ešte v 19. či začiatkom 20. storočia nemali takmer žiadne práva, je už v dnešnej dobe nepredstaviteľné. Napriek tomu existovali výnimočné osobnosti. Dámy, ktoré sa s osudom a predsudkami doby popasovali a dokázali blízkemu okoliu i celému svetu, že sa vyrovnajú vo svojom obore aj početnejšej mužskej konkurencii.

Príbehy židovských žien SNM, lexikon.sk

Inšpirácie inšpirácií

Výstavný projekt Múzea židovskej kultúry predstavuje tieto inšpiratívne ženské osobnosti židovského pôvodu, ktoré sú späté s územím dnešného Slovenska – narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod. Ich pôsobenie malo medzinárodný dosah. Šlo o skutočne náročný výber, pri ktorom sa kurátor výstavy zameral na osobnosti z rôznych oblastí vedy, umenia či podnikania. Tento „zoznam“ žien nie je ani zďaleka úplný. No jeho cieľom bolo vybrať príbehy, ktoré návštevníka oslovia a zaujmú.

Neprehliadnite:

SNM Rimania a Slovensko, lexikon.skRimania a Slovensko – výstava v SNM o histórii 2000 rokov života na našom území

Každý príbeh je originálny a neopakovateľný

Fotografka, ktorá ovplyvnila vývoj svetovej fotografie, revolucionárka na poli sexuálneho výskumu a poradenstva. Alebo jedna zo zakladajúcich osobností psychoanalýzy a analýzy psychológie detí. Či svetová kapacita v oblasti robotiky, zakladateľka židovského feministického hnutia v Nemecku i hollywoodska herečka. Príbehy týchto a ďalších žien prezentuje aktuálna výstava Múzea židovskej kultúry.

Príbehy židosvkiých žien

Text: SNM
Medzititulky: redakcia
Foto: archív SNM

Viac na: www.snm.sk