Stredoveká prešovačka oživí slávnu históriu vinárstva a vinohradníctva v Trnave


4971   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Stredoveka presovacka

Niet lepšieho ukončenia leta ako na tradičnej Stredovekej prešovačke. Neveríte? Príďte sa presvedčiť 31. augusta do centra Trnavy a strávte piatkové popoludnie a večer v spoločnosti vína. Jedinečná akcia (prešovačka) svojho druhu vám priblíži dávnu, ale slávnu históriu vinárstva a vinohradníctva v Trnave a okolí. Prostredníctvom hraných scénok zo života vinárov. Aj vďaka tohtoročnej téme Ženy a víno sa na chvíľu prenesiete do minulosti. Dozviete sa čo to zo života stredovekých vinárov a vinohradníkov.

Trnava – v stredoveku slobodné kráľovské mesto – sa tento rok už po šiesty raz na chvíľu ponorí do vinárskej atmosféry. Centrum Trnavy a nádvorie radnice ožije živými obrazmi zo života vinárov a vinohradníkov na otváracom podujatí miestnej vinárskej a medovinárskej sezóny.

Stredoveka presovacka

Na prvej tohotoročnej prešovačke budú krásne mladé devy bosými nohami šliapať hrozno priamo na nádvorí historickej radnice. Šliapanie hrozna v kadi naboso a ochutnávka vín vytvoria jedinečnú atmosféru Stredovekej prešovačky. Tradícia vinárstva a vinohradníctva v regióne Tirnavia ožije vďaka stvárneniu života vinárov, ktorí vás tak uvedú do tajomstiev zberu hrozna a výroby vína, kedysi dôležitej obchodnej komodity v tomto kraji.

Stredoveka presovacka

Stredoveka presovacka

Od 15. hodiny sa pred očami návštevníkov začne odohrávať dobová Stredoveká prešovačka s veselicou, ktorá k tomu neodmysliteľne patrí. Prostredníctvom hraných scénok sa na chvíľu prenesú do minulosti a dozvedia sa čo to zo života vinárov a vinohradníkov, či zo života trnavského perega.

Stredoveka presovacka

Nebude chýbať šliapanie či prešovanie hrozna, bábkové divadlo pre deti, šermiarske súboje, ani ochutnávky vín zo súčasných vinárstiev z regiónu Tirnavia ovenčených viacerými medailami zo svetových súťaží. Hlavný program sa bude týkať nielen samotného prešovania hrozna, ale aj príbehu, ktorý vinársku tradíciu regiónu sprevádza dodnes: Príde kráľovná Konštancia, ktorá rozpovie, ako sa v Trnave tvorilo centrum vínnej cesty smerujúcej na Moravu.

Zaujímavé: Malý Rím – poznáte jeho pamiatky?

Na Hlavnej ulici sa predstaví aj preslávený kúzelník Talostan. Tento šarmantný iluzionista predvedie o šiestej večer šou vďaka kombinácii výborných kúziel a perfektnej zábavy. Pre veľký úspech tento rok na nádvorí radnice opäť nájdete aj fotokútik, kde si budete môcť spraviť pamätné fotografie so stredovekými rekvizitami. Pre deti je pripravené bábkové divadlo, na svoje si prídu aj všetci súťaží chtiví návštevníci.

Stredoveku presovacku

Na malých i veľkých budú čakať súťaže v duchu vinárskej tematiky. Brány prešovačky sa uzavrú neskoro večer (21.30). O stredovekej Trnave ako najväčšom vinársko-vinohradníckom centre Uhorska a jej slávnej vinárskej histórii niet pochýb. Výsledky práce karpatských vinárov budete môcť ochutnávať naozaj až do neskorého večera. Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť ochutnávku vín z rodinných vinárstiev Magula a Terra Parna zo Suchej nad Parnou, Karpatskej Perly zo Šenkvíc či Vínko Klimko a Purus z Modry, z ktorých mnohé ocenili medailami na svetových súťažiach. Na nápoj kráľov z týchto vinárstiev, ale takisto aj medovinu, limonády či vínne miešané nápoje, sa môžete tešiť v stánkoch na nádvorí trnavskej radnice.

Stredoveku presovacku

Tiež sa nemusíte báť o svoje ratolesti či šoférov, nealko nebude chýbať. Hladný tiež nezostane nikto. Osobité čaro tomuto dňu dodajú v gastrozóne tradičné pochúťky nielen z kuchyne hotela Spectrum. Chýbať nebude ani tunajší tradičný podplamenník a rôzne špeciality ako stvorené na zahryznutie k vínu.

Preto neváhajte a užite si v Trnave posledný prázdninový víkend s jedinečnými zážitkami z prešovačky.

www.regiontirnavia.sk