Josef Lada – Pocta géniovi


8552   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Josef Lada
 
Autor: Josef Lada
Mirbachov palác
 
23. 11. 2018 – 24. 2. 2019

Vianoce ako z Ladovho obrázku

Od narodenia mimoriadneho zjavu českého maliarstva Josefa Ladu uplynulo už viac ako 130 rokov. Jeho zásluhou sú jeho malebné rodné Hrusice najznámejšou českou dedinkou na svete. Narodil sa do rodiny váženého, ale chudobného obuvníka. Od útleho detstva bolo jeho najmilšou záľubou kreslenie. Cesta k veľkým úspechom však bola veľmi dlhá a ťažká. Ako malého chlapca ho nehoda pripravila o pravé oko, ktoré si nešťastne poranil pri páde na otcov obuvnícky nôž. Poškodený zrak je pre maliara veľkým hendikepom, ale Lada sa s tým vyrovnal výborne. Dokonca sa vyznačoval schopnosťou presného a pohotového videnia s absolútnou vizuálnou pamäťou. Navyše dokázal rovnako znamenito maľovať ľavou a pravou rukou. Ako veľa iných slávnych samoukov vynikal pracovitosťou a húževnatosťou, čo by však nestačilo, keby ho dobré sudičky neobdarovali výnimočným talentom.

     Na Vysokej škole umeleckopriemyselnej sa dlho neohrial. Absolvoval len jeden semester, a to nielen pre úplný nedostatok peňazí, ale aj pre odmietanie akademickej výučby maľby. Svoj rukopis, spočiatku výrazne ovplyvnený Mikolášom Alešom, dlhé roky cibril a zjednodušoval, až sa dopracoval k ojedinelej pôvodnosti. Podarilo sa mu vytvoriť vlastný nenapodobiteľný štýl.

     Jeho najväčšou inšpiráciou boli idealizované spomienky na detstvo v Hrusiciach. Najslávnejšie Ladove maľby sú so zimnými motívmi a predovšetkým s Vianocami, najkrajšími sviatkami roka, z ktorých vyžaruje úžasný mier a pokoj. Mal rád deti, pre ktoré napísal a ilustroval trinásť kníh. Tou prvou bola Moje abeceda z roku 1912, najznámejšou potom Bubáci a hastrmani, Kocour Mikeš, O bystrej kmotre líške Ladův veselý přírodopis.

     S Ladovým láskavým humorom sa čitatelia stretávali na stránkach mnohých humoristických časopisov nielen v Česku, ale aj v Rakúsku a Taliansku. Vo svete ho najviac preslávili ilustrácie ku knihe Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, ktorá bola preložená do rekordného počtu jazykov.

     Emil Filla, významný český maliar a teoretik, o ňom napísal: „Lada je umelec medzi umelcami celkom výnimočný. Jeho básnicky videné maľby, nášmu srdcu vždy také potrebné a volajúce na všetky deti a obzvlášť na nás dospelých po pohode zraku, pohode duše a po odvahe priznať sa ku kráse života a kráse diela.“

     Ladove diela zaujali aj Pabla Picassa, ktorý sa o ňom vyjadril takto: „Tento muž zaobchádza s formou rovnako slobodne ako ja. Je to najlepší český maliar.“ Josef Lada sa dočkal veľkého uznania už za svojho života. Keď v roku 1957 v predvečer nedožitých sedemdesiatych narodením zomrel, úprimne trúchlil celý český národ.

     Výstava predstavuje 85 vybraných diel Josefa Ladu zapožičaných od šiestich českých galérií a od súkromných zberateľov, ktorým týmto srdečne ďakujeme. Špeciálne poďakovanie patrí umelcovmu vnukovi rovnakého mena, bez ktorého by sa výstava nemohla uskutočniť.

Jan Kukal, 2018