V Trenčianskych Tepliciach začína 74. ročník festivalu komornej hudby


4620   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
komornej hudby, Barbora Svidranova

Hudobné leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice má už 74 rokov. Najstarší festival komornej hudby v strednej Európe začína 4. júla a bude tešiť kúpeľných hostí až do 6. septembra. Prinesie 11 unikátnych predstavení. Privíta hudobné telesá a umelcov ako Slovenská filharmónia, speváčku Ľubicu Vargicovú, ale aj Petra Lipu, Máriu Čírovú či Jozefa Hollého.

Festival Hudobné leto je neodmysliteľnou súčasťou kúpeľného mesta Trenčianske Teplice od roku 1937. Patrí medzi vrcholné kultúrne podujatie mesta a je označovaný ako najstarší festival vážnej hudby v strednej Európe. Za Hudobným letom každoročne prichádzajú návštevníci nielen z okolitých miest, ale aj z celého Slovenska a zahraničia.

komornej hudby

Program 74. ročníka ponúkne kvalitných domácich i zahraničných interpretov klasickej hudby, no opäť je obohatený aj o žánre ako jazz alebo pop a po úspešných minulých ročníkoch prinesie aj divadelné predstavenie. „V roku 2017 sme sa rozhodli prestaviť dramaturgiu festivalu tak, aby sme zmenili pohľad na festival a urobili ho atraktívnym aj pre mladšiu cieľovú skupinu. V nadväznosti na našu víziu už tretí rok posúvame program, aby bol nielen kvalitný a umelecky hodnotný, ale aj divácky zaujímavý“, hovorí hudobný dramaturg festivalu, Michal Vidan.

Zaujímavé: Jedine Budiš na festivale Pohoda

Festival komornej hudby

Program Hudobného leta prinesie v priebehu 10 týždňov 11 predstavení. Festival otvorí galakoncert známych slovenských umelcov – Peter Lipa, Barbora Švidraňová a Veronika Strapková. V sprievode jazzového orchestra Big Band Žilinského konzervatória a prinesú orchestrálnu tvorbu prepojenú s jazzovým umením.

komornej hudby

Počas leta sa návštevníci môžu tešiť tiež na komorné koncerty ako operné vystúpenie Ľubice Vargicovej a Gustáva Beláčka v sprievode klaviristu Daniela Buranovského alebo piano show klavírneho virtuóza Jozefa Hollého.

komornej hudby

Zaujímavým koncertom iste bude patriť aj vystúpenie českého speváka Dana Bártu s jazzovou autorskou formáciou Robert Balzar Trio alebo koncert orchestra Fats Jazz Band, ktorý hrá pôvodnú autentickú hot-jazzovú a swingovú hudbu prepisovanú z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie a tak vznikajú presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy.

komornej hudby

Návštevníkov čaká tiež koncert Pavla Hammela, Márie Čírovej, Cigánskych diablov, hudobno-tanečné vystúpenie SĽUK Krajinka a divadelné predstavenie Tri letušky v Paríži s hercami Richard Stanke, Ján Dobrík, Henrieta Mičkovicová, Ivana Kubačková a Mária Breinerová. Záver festivalu 6. septembra bude v Kursalone už tradične patriť Slovenskej filharmónii, ktorá je súčasťou festivalu takmer pravidelne od roku 1950.

komornej hudby

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť v Infocentre kúpeľného hotela PAX, v KIC Trenčín, prostredníctvom siete ticketportal.sk alebo pred predstavením v Kursalone Trenčianske Teplice.

www.hudobneleto.sk
www.teplice.sk