Veľkonočné tajomstvá regiónu Tekov. Jedno z nich: románsky kostolík z 12. storočia.


5355   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Slnečné jarné lúče sú silným magnetom. Nedá sa nič robiť, musíme mu – v tejto výnimočnej situácii – s rozumom a zodpovednosťou odolať. Našťastie, náhradné riešenia za jarné potulky po zaujímavostiach a krásach dobre pozná každý zdatnejší “onlinový turista”. A tak k bohatej ponuke cestovateľských tipov pripájame niečo aj my – výborný námet zo Slovenska. Poďme spolu objaviť Tekov a jeho tajomstvá.  

Prechádzku po kraji začneme v Leviciach. Dominantou tohto okresného mesta je hrad, postavený v druhej polovici 13. storočia ako strážny hrad na obchodných cestách vedúcich k stredoslovenským banským mestám. Najrozsiahlejším objektom hradného areálu je Dobóov kaštieľ z r. 1571. V areáli hradu sídli Tekovské múzeum.

Návštevníkov určite osloví výhľad z rozhľadne so sedem metrov vysokým krížom, ktorá sa týči nad centrom mesta na Kalvárii. Najstaršou pamiatkou okolia Levíc je kostolík z 12. stor. v mestskej časti Kalinčiakovo, predstavuje ukážkový príklad románskeho slohu. V meste sa zachovala synagóga z r. 1883, ktorá bola v roku 2012 zrekonštruovaná a dnes je významným objektom plniacim galerijný, kultúrno-spoločenský a osvetový účel. Zároveň je súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. Aj okolie mesta ponúka možnosti nenáročnej turistiky a cyklistiky.

Netreba vari ani pripomínať, že v regióne má dávnu tradíciu vinohradníctvo. Tekovský vinohradnícky rajón je súčasťou Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Mesto Levice je členom oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov, ktorá je garantom zážitkov a radosti z objaveného tajomstva tejto zaujímavej časti nášho Slovenska.

www.levice.sk