Sign in / Join

Poznáte Kraj čilejkárov? Tradície so živým folklórom a ďalšími lákavými námetmi na jesenné dni


7766   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tekov – Kraj čilejkárov, Čajkovské vinobranie

Očarujúci kraj. Rozprestiera sa na úrodných nížinách v oblasti nivy dolného toku rieky Hron. Zo severu je chránený južným úpätím Štiavnických vrchov. Akosi oddávna je považovaný za úrodný kraj so živým folklórom, prežívajúcim s typickým mäkkým nárečím. A krásnymi vinicami. Už takmer tisíc rokov sa v kraji čilejkárov dorába kvalitné víno. V “sklepených pivniciach pod roztrúsenými hajlokmi” v sudoch dozrievajú leánky, rizlingy, veltlíny či frankovky.

Tekov – Kraj čilejkárov, Čajkovské vinobranie

Najskôr vysvetlenie – kto je čilejkár, čo to znamená?

Čilejkár je ten, kto namiesto spisovného výrazu “teraz” používa nárečové “čiľ, čiľek, čiľej”. A takéto dedičstvo predošlých generácií je iba jednou kuriozitou, patriacou do celej mozaiky miestnych zaujímavostí.

Neprehliadnite:
Kraj vody, kde nájdete slovenské pamukkale a mŕtve more.
Aj taký je Tekov – región veľkých letných prekvapení!

Ako je známe, čím úrodnejší kraj, tým bohatší kroj. Tradičný odev čilejkárskych obcí sa často považuje za jeden z najzaujímavejších odevov na Slovensku. Hlavne ženský kroj je vo svojej pestrosti a bohatosti naozaj neprehliadnuteľný. Mnohí domáci a návštevníci tohto svojrázneho kraja sa radi oblečú do čilejkárskeho kroja. Aspoň na chvíľu pocíti históriu a tradíciu na vlastnej koži; možno na Tekovskom folklórnom festivale alebo tradičnom vinobraní.

Tekov – Kraj čilejkárov, Čajkovské vinobranie

Oblastná organizácia cestovného ruchu Tekov má niekoľko členov, ktorí sa venujú vinohradníctvu a spracovaniu vína:

Milovníci vína a vínnej turistiky môžu využiť služby RegionVino a vychutnať si tak prehliadku historických kamenných pivníc či ochutnať regionálne vína.

Foto: OOCR Tekov, Mesto Levice, Obec Rybník, Obec Čajkov
Zdroj: www.regiontekov.info

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.